Elektrické podlahové vykurovanie namontovali v priebehu jedného dňa
Galéria (20)

Elektrické podlahové vykurovanie namontovali v priebehu jedného dňa

Majitelia sympatického prízemného domu sa rozhodli pre elektrické podlahové vykurovanie najmä pre jeho overenú efektívnosť a dlhú bezúdržbovú životnosť. Radiátory či iné vykurovacie telesá neuberú z podlahovej plochy ani milimeter. Montáž celého systému zaberie 1 deň!

Galéria

Montáž vykurovacích káblov
Montáž vykurovacích káblov
Montáž vykurovacích káblov
Montáž vykurovacích káblov
Montáž vykurovacích káblov
Montáž vykurovacích káblov
Montáž vykurovacích káblov
Montáž vykurovacích káblov

UROB SI SÁM

náročnosť: ****
čas: 3 hodiny
náklady: 264 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 264 €
(skutočná spotreba na 9 m2)
• vykurovací kábel Deviflex 220 €
kábel 10T/920 W/90 m (na 9 m2), cena závisí od dĺžky kábla, približne 18 €/m2
• teplo roznášajúca fólia 30 €
napr. zrkadlová fólia Profi Reflex, 5-vrstvová 10 m2, (150 €/50 m2)
• stabilizačné príchytky 11 €
160 ks
• pomocný materiál 3 €
pásky, plastové spojky, chránička

Poznámka: cena je bez regulátora a snímača teploty, ktoré sa montujú až neskôr (cena okolo 100 eur)

NÁRADIE
• orezávač
 odizolovacie kliešte
 skúšačka napätia 

PRACOVNÝ POSTUP

1. MIESTO MONTÁŽE
Podlahové kúrenie treba klásť na zateplený podklad, v našom prípade na podlahový polystyrén pokrytý separačnou fóliou. Minimálna hrúbka polystyrénu je 4 mm. 

2. PRIPRAVENOSŤ
Počas stavby domu treba splniť podmienky na montáž vykurovania. Týka sa to elektrickej prípojky a prívodov na napájanie vykurovania s montážnymi krabicami. 

3. ROZVINUTIE
Na podklad rozvinieme teplo roznášajúcu fóliu. Nestačí len hliníková, fólia musí byť poplastovaná a určená pod podlahové vykurovanie. 

4. REZANIE
Na jednom konci necháme pri stene presah, pri kotúči zasa odrežeme fóliu trochu kratšiu. 

5. PRICHYTENIE
Rozvinutú fóliu posunieme na správne miesto a na rohoch ju upevníme stabilizačnými príchytkami. 

6. CELÁ PLOCHA
Takto položíme fóliu na celú plochu. 

7. POPIS
Aby anhydridový poter nezatiekol pod fóliu, dobre ju utesníme lepiacou páskou. Stačí obyčajná kancelárska či obalová plastová páska. 

8. KONCOVKA
Káble sa dodávajú hotové, amatér z nich nemôže ubrať ani k nim pridať – je to zakázané. Studená, teda nevýhrevná časť kábla je čierna. 

9. ZAOBLENIE
Čierna časť slúži iba na privedenie elektriny do vykurovacej červenej časti. Aby sme koniec kábla dostali cez inštalačnú hadicu, treba ho zaobliť. 

10. VTLÁČANIE
Kábel postupne vtláčame do inštalačnej hadice, ktorá bola stavebne pripravená ešte počas výstavby domu. 

11. V KRABICI
Studenú časť kábla máme v krabici, neskôr, po dokončení podláh sa k nej pripojí prívodné vedenie elektriny. 

12. SPOJKA
V podlahe ostane výhrevná časť kábla a fabricky zhotovená spojka medzi studenou a vykurovacou časťou kábla. Spojku pripevníme k podlahe. 

13. SLUČKY
Teraz sa vo vzdialenosti asi 12 cm vedú slučky vykurovacieho (odporového) kábla. Nesmú byť pri sebe bližšie ako 6 cm a nesmú sa nikde skrížiť, aby sa nepoškodili. 

14. ZHUSTENIE
Pri balkónových dverách a na iných miestach, kde sa predpokladajú vyššie nároky na teplo, sa káble kladú hustejšie. 

15. UKONČENIE
Fabricky vyrobená koncovka by mala vyjsť na konci poslednej slučky. Keď je to o pár centimetrov viac – ako v našom prípade – nič sa nedeje, umiestnime ju podľa fotografie. 

16. CHRÁNIČKA
V tejto fáze montáže umiestnime ešte chráničku na snímač teploty. Z elektroinštalačnej krabice ju pretlačíme smerom k podlahe. 

17. PÁSKOU
Snímač sa bude inštalovať až neskôr, po zaliatí poterom. Aby anhydrid nevnikol do chráničky a nevyplnil ju, jeden koniec dôkladne utesníme páskou. 

18. MEDZI KÁBLE
Utesenený koniec upevníme k podlahe v strede medzi dvoma káblami. Takto bude snímač získavať neskreslené údaje o teplote podlahy. 

19. ULOŽENÉ!
Káble dobre upevníme príchytkami k podkladu každých 50 cm a prvá časť montáže je hotová. Montáž ovládania sa robí neskôr, popísali sme ju v predošlom vydaní.

KOĽKO BY VYŠIEL BYT?

Elektrické podlahové vykurovanie jedného menšieho bytu s plochou okolo 80 m2 vyjde aj s prácou a materiálom okolo 2 100 eur. Ten, kto si prešiel svojpomocnou rekonštrukciou bytu, vie, aká je to výhoda, keď môže pokojne chodiť do práce a venovať sa svojim povinnostiam, zatiaľ čo niekto iný spoľahlivo namontuje podlahové kúrenie a nič pritom nepobabre.

dobré rady

ANHYDRIDOVÝ POTER

Anhydrid je tekutá zmes na báze sadrového spojiva, plniva frakcie 0 až 4 mm zušľachtených prímesou, ktorá zlepšuje spracovateľnosť. Môže sa vyrábať na betonárke, kde sa namieša zmes v konzistencii a kvalite pripravenej priamo na aplikáciu, alebo priamo na mieste montáže poteru. Zmes sa rozlieva na pripravenú podkladovú vrstvu do požadovanej hladiny podľa inštalovaných výškových mierok. Na zabezpečenie dokonalej rovinnosti sa nanesená vrstva odvzdušní (REAL-STAV:MS). Anhy­dridový poter má však jednu nevýhodu – agresívne pôsobí na kovy, preto nesmie prísť do styku s neošetrenou oceľovou výstužou ani hliníkom. To je dôvod, prečo sa pred kladením vykurovacích káblov rozprestiera poplastovaná teplo roznášajúca fólia, a nie obyčajná hliníková.

VYKUROVACIE KÁBLE DEVIFLEX™

Káble DEVIflex™ sú mimoriadne odolné, efektívne a bezpečné. Výrobca na ne dáva záruku až 20 rokov. Požívajú sa na montáž v interiéri (pri suchom aj mokrom spôsobe) a na vykurovanie potrubných trás. Vodiče dvojžilových káblov sú z odporových zliatin. Silnú a odolnú izoláciu tvorí sieťovaný polyetylén (XLPE). Studený koniec: kábel s dĺžkou 2,3 m s medenými vodičmi 3 × 1,5 mm2 alebo 3 × 2,5 mm2. Tienenie so 100 % pokrytím hliníkovou fóliou s príložným vodičom je z pocínovanej medi. Prevádzkové napätie: 220 – 240 V, výkon: 10 W/m, minimálna teplota pri inštalácii: −5 ˚C. V našom prípade bol použitý kábel Deviflex™ 10T s dĺžkou 90 m.

POMÔCKA NA ODVÍJANIE
Ak by ste mali robiť napríklad celý byt, určite si zožeňte nejaký vhodný hriadeľ na odvíjanie kábla. Uľahčí a sprehľadní ukladanie kábla.

Článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou TermoConsult, s. r. o., Podunajská 56/A, 821 07 Bratislava, www.tconsult.sk

Text a foto: Stanislav Botur v spolupráci s DANFOSS
Foto: thinkstock.cz
Zdroj: Urob si sám 12/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Marcel says:

  Poznámka: cena je bez regulátora a snímača teploty, ktoré sa montujú až neskôr (cena okolo 100 eur)

  Ja osobne som kupoval z Aliexpresu za 15 eur dotykovy aj s cidlom, pred rokom do kuchyne a pred mesiacom do kupelne a pracuju na 100 %

  1. Lukas says:

   aka znacka?

 2. Karas says:

  Aj mne to doporučil predavac,ze je to dobre a vyhodne.Zaplatil som za to dost penazi,namontoval podla navodu pod plavajucu podlahu, ale hrialo to tak slabo,ze aj ked to islo nepretrzite,tak v miestnosti bolo zima ta spotreba elektriny,ani nehovorim,skoda penazi!Nakoniec som to zrusil,teda umrtvil v podlahe a dal namontovat normalne kurenie z radiatormi.Takze,asi uz nikdy elektricke kurenie do podlahy!

  1. Marcel says:

   Ja mam v kuchyni a v kupelni pod keramickou dlažbou, a som vypal radiatori v oboch miestnostiach, teplo od nôh úplne super, ja odporúčam….

   1. Marcel says:

    A k spotrebe el. energie… osobne som nepocítil nejakú enormnú spotrebu, veď termostat zopne iba keď klesne teplota pod nastavenú hodnotu

  2. Jozef says:

   Pán Karas! Podstatou elektrokáblového podlahového cykurovania je, že pokiaľ je dobrá štruktúra podlahy (polystyrén + betón/anhydrit s káblom), tak vykurovacím káblom produkované teplo nemá kam uniknúť – teda musí odovzdať všetko do miestnosti a teda nemôžete mať žiadne straty.
   Chyba musela byť v prevedení !!!

 3. Marcel says:
 4. Martin Sabo says:

  Môžem odporučiť mám podlahovku Danfoss v celej novostavbe Bungalow cca 150M štvorcových ,žiadne radiátory ale príjemne teplo .Náklady mesačne cca 100e /nočný prúd lacnejšia tarifa/.Pohoda a čistota.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.