Majitelia bungalova stavili na asfaltové pásy a majú pivnicu po celý rok suchú!
Aj na členitom pozemku, ktorého súčasťou je potok a svah, môže vyrásť bungalov. Ako zdravý a bezpečný domov, bez problémov s presakovaním vody do pivnice. Rodina Pajtinkovcov z obce Opatová nad Váhom, ktorá je súčasťou Trenčína, začala stavať bungalov po 18 rokoch bývania v byte. Pri izolovaní základov domu si nechali poradiť.
Galéria
Rodina sa rozhodla zrealizovať svoj sen o rodinnom dome na netradičnom pozemku. Začína sa totiž potokom a končí na úpätí svahu. „Cielene som vyhľadával parcelu s potokom, táto sa mi veľmi zapáčila,“ dodáva staviteľ domu a hlava rodiny pán Prosper Pajtinka. Kopec sa tiahne pozemkom, pokračuje rovinatými poľami a končí sa neďalekým lesíkom. Všade naokolo vládne ticho, vidiek a príroda. Miesto je teda ideálne na pokojné bývanie. Potok už premostili. Podpivničený bungalov sa Pajtinkovci rozhodli zasadiť priamo do svahu.
Miesta, kde sa nemá šetriť
Potok, spodná voda, úpätie kopca, podložie... Projektant musel pri návrhu vhodného hydroizolačného systému zohľadniť všetky miestne vplyvy. Vzhľadom na to, že dom je situovaný vo svahu, bola prevencia namieste. Keď začne pršať, voda bude stekať z kopca dole a bungalov jej bude stáť v ceste. Prevenciu navrhla aj samotná realizačná firma. Upozornila, že aplikovanie asfaltovaného pásu s nedostatočnými parametrami je najčastejšou chybou, ktorá môže nastať pri izolácii spodnej stavby akéhokoľvek domu. Vzniknú tak veľké škody. „Pri najlacnejších lepenkách možno pozorovať, že sa počas natavovania na základy točia do jednej strany, nemajú kvalitnú nosnú vložku. Niektoré nekvalitné pásy sa dokonca začnú už pri natavovaní trhať. No ľudia si nedajú povedať,“ konštatuje Ladislav Papp z realizačnej spoločnosti ZA + PA TN, s. r. o. Aj vďaka týmto odporúčaniam rodina Pajtinkovcov stavila na istotu. Zvolila si odolný asfaltovaný pás určený na spodnú stavbu.
Zaostrené na hydroizoláciu
Podceniť hydroizoláciu spodnej stavby sa nevypláca, odstraňovanie následkov býva totiž nákladné. Základy bungalova v Opatovej sa preto izolovali asfaltovaným pásom novej generácie – asfaltovaným hydroizolačným pásom modifikovaným SBS elastomérom na polyesterovej rohoži s gramážou 250 g/m2, s minerálnym plnidlom s hrúbkou 4 mm, s prísadami proti biologickej korózii a proti prerastaniu koreňov, na povrchu s ochrannou fóliou, na spodnej strane s profilovaným povrchom. S hydroizoláciou základov začala zhotoviteľská firma v auguste 2015. Na nosný betónový podklad základovej dosky a na zvislé múry spodnej stavby rodinného domu sa najprv valčekom naniesla jedna vrstva modifikovaného asfaltového penetračného náteru s krátkym časom schnutia. Po zaschnutí sa na takto pripravený podklad natavili modifikované asfaltované pásy. Novinkou použitého asfaltovaného pásu je fólia na jeho vrchnej strane, ktorá je odolná proti 6-mesačnému pôsobeniu UV žiarenia. To je dôležité v prípadoch, keď sú nezakryté zaizolované konštrukcie vystavené dlhší čas slnečnému žiareniu. Asfaltovaný pás ochráni spodnú stavbu nielen pred vodou a slnkom, ale aj pred prerastaním výhonkov koreňov rastlín, pred plesňami, machmi a hubami.
Dôležitý je nielen kvalitný materiál, ale aj správny spôsob jeho aplikácie. Na zvislé základové múry sa má pás natavovať a pritláčať v smere zdola nahor.
Ako správne izolovať základy
Zhotoviteľská firma natavovala asfaltované pásy na vodorovnú základovú dosku zo železobetónu aj na zvislé obvodové múry. Natavovanie uľahčovala spodná strana pásov, ktorá má špeciálny hrebeňový profil. Ten umožňuje 100 % pevné a plnoplošné spojenie s podkladom. Špeciálne zloženie pásu a spôsob jeho aplikácie zabezpečujú absolútnu tesnosť hydroizolácie. Dôležitý je nielen kvalitný materiál, ale aj správny spôsob jeho aplikácie. Na zvislé základové múry sa má pás natavovať a pritláčať v smere zdola nahor. Dodatočne sa natavujú okraje pásu – zvislý spoj aj vodorovný spoj hydroizolácie. Hydroizolácia sa aplikuje vždy náročnejšie na zvislé steny základov. Aj na tejto stavbe museli natavovať jeden asfaltovaný pás dvaja či traja ľudia naraz. Asfaltovaný pás sa počas natavovania nesmie prepáliť, pretože by sa tým zničil. Najdôležitejší je kvalitne zrealizovaný spoj vodorovnej a zvislej hydroizolácie. Najčastejšie totiž tlaková voda preráža cez zle zrealizované spoje.
Životnosť asfaltovaného pásu, ktorý sa aplikoval na základy bungalova, sa rovná technickej životnosti budovy.
Istota na mnoho desaťročí
Asfaltovaný pás použitý na izolovanie základov bungalova rodiny Pajtinkovcov je odolný proti poškodeniu a zároveň proti sadaniu základov či iným pohybom podložia. „Výhodou je, že oproti iným druhom hydroizolácie má až o 100 % väčšiu odolnosť proti dynamickému prerazeniu počas stavebných prác,“ prízvukuje Ing. Peter Štefanec, produktový manažér spoločnosti Icopal, ktorá vyrába hydroizolácie. Následkom akéhokoľvek poškodenia a natrhnutia izolácie počas prác by totiž mohlo byť presakovanie vlhkosti. Aby bola izolácia funkčná, treba na spodnej stavbe dobre zaizolovať aj detaily. Na ich izoláciu použila zhotoviteľská firma elastickú asfaltovo-polyuretánovú jednozložkovú tekutú hydroizoláciu vystuženú nosnou vložkou z polyamidu, ktorá sa vo dvoch vrstvách nanášala štetcom. Po natretí prvej vrstvy sa na detail aplikovala elastická polyamidová nosná vložka, ktorá sa následne prekryla druhou vrstvou náteru. Čo sa týka životnosti asfaltovaného pásu, ktorý sa aplikoval na základy bungalova v Opatovej, tá sa vďaka jeho vlastnostiam rovná technickej životnosti budovy. Na asfaltovaný pás a jeho hydroizolačné vlastnosti dostal investor 30-ročnú záruku. Hydroizoláciu základov bungalova dokončila zhotoviteľská firma ešte v auguste 2015 s použitím 250 m2 hydroizolácie. „Do októbra sa následne realizovala výstavba obytnej časti domu. Zastrešenie plánujeme do konca novembra,“ potvrdil majiteľ domu Prosper Pajtinka.
Natavovanie uľahčovala spodná strana asfaltovaných pásov, ktorá má špeciálny hrebeňový profil.
Čo nepodceniť pri výbere hydroizolácie základov
Pozor na správny odhad hydrofyzikálneho namáhania
Miera hydrofyzikálneho namáhania je jedným z najdôležitejších kritérií pri návrhu vhodnej hydroizolácie spodnej stavby. Často sa však podceňuje. Či už ide o podcenenie miery namáhania zemnou vlhkosťou, voľne stekajúcou gravitačnou vodou či tlakovou vodou. Výsledkom je nejedna zatopená pivnica alebo vlhký múr. Myslite preto na prevenciu. Ak bude potrebné ochrániť spodnú stavbu len pred zemnou vlhkosťou, postačí aplikovať jednu vrstvu hydroizolácie; ak aj pred tlakovou a stekajúcou vodou, budú potrebné dve vrstvy.
Svoje pochybnosti konzultujte
Ak máte pochybnosti o tom, či jedna vrstva hydroizolácie vydrží nápor vody, konzultujte to s ďalším odborníkom či priamo s výrobcom hydroizolácie. Podľa hesla dvakrát meraj a raz rež. Hydroizolácia musí odolať dlhodobým podmienkam na mieste stavby.
Výber najlacnejšej alternatívy sa nevypláca
Obzvlášť si dajte pozor na aplikovanie asfaltovaných pásov, ktoré nie sú vhodné na izolovanie spodnej stavby. Projektant navrhuje izoláciu správne, zhotoviteľ však často v snahe ušetriť alebo vyhovieť investorovi zamení materiál za lacnejší. Na kľúčové miesto, akým je spodná stavba, sa následne aplikuje materiál s nedostatočnými parametrami. Často potom nevhodný asfaltovaný pás nevydrží namáhanie, ktorému musí odolávať, a nasleduje zatekanie do stavby.
Nepodceňte mechanické zaťaženie hydroizolácie
Napätie vznikajúce v stavebnej konštrukcii sa prenáša aj na hydroizoláciu. Práve ono môže byť príčinou jej mechanického poškodenia. Presakovanie vlhkosti však môže byť aj následkom akéhokoľvek poškodenia a natrhnutia asfaltovaných pásov počas stavebných prác. Hydroizolácia sa môže poškodiť aj pri vyčíňaní živlov. Vtedy dokáže spodná voda stavbu dvihnúť a hneď ako vody opadnú, začne stavba sadať. Hydroizolácia by mala byť odolná aj proti takýmto situáciám. Návrh preto musí počítať s vysokoodolným asfaltovaným pásom – odolným proti dynamickému prerazeniu a zároveň proti sadaniu základových pásov a proti iným pohybom podložia.
Kvalita materiálu a jeho natavenia
V súčasnosti je nevyhnutné hovoriť o kvalite hydroizolácie na spodné stavby. V mnohých prípadoch sa značne podceňuje, čo má za následok veľké škody na majetku. Na zhotovenie kvalitných zvislých aj vodorovných izolácií základových konštrukcií preto odporúčame asfaltované pásy s garantovanou hrúbkou a spodnou stranou s hrebeňovým profilom, ktorý umožňuje rýchlejšie a rovnomernejšie natavenie na podklad, a to pri oveľa menšej spotrebe plynu ako pri pásoch s hladkým povrchom. Pozor však treba dávať aj na správnu aplikáciu pásov!
Ing. Jaroslav Vaňo
produktový manažér spoločnosti Icopal, a.s.
odborník radí
Vlhnutie múrov, opadávajúca omietka, pleseň na stenách a v najhoršom prípade aj zaplavenie pivnice domu. To sú nočné mory rodín, ktoré stavajú dom, ale aj tých, ktoré so zatekaním musia neskôr denne bojovať. Voľba správnej hydroizolácie základov je kľúčovým rozhodnutím z hľadiska celej stavby a jej budúcnosti.
Infobox
Investor: Prosper Pajtinka, Trenčín
Zhotoviteľ: ZA + PA TN, s. r. o., Ladislav Papp
Výrobca použitého hydroizolačného materiálu: Icopal, a. s., Štúrovo
Použité materiály:
• penetračný náter
Siplast Primer Speed SBS
• modifikované asfaltované pásy
Fundament 4,0 Speed Profile SBS
• tekutá izolácia na izolovanie detailov Siplast Elastic Speed PUR
Množstvo materiálu: 35 kotúčov asfalt. pásu/250 m2 hydroizolácie
Text: spracované v spolupráci so spoločnosťou Icopal a ZA + PA TN
Foto: Icopal, Dano Veselský
Zdroj: časopis Urob si sám 3/2016, JAGA GROUP, s.r.o.
Beriem to ako reklamu…dobrú…
asfaltove pasy su minulost, fatrafol je buducnost
Minulost, fatrol, sika. To je INN. Cena, pomer, vykon, kvalita.
Čokoľvek obsahujúce asfalt zásadne používať len zvonka t.j. na konštrukciách z vonkajšej strany. Týmito pásmi v pivnici RD ste odsúdili vlastníkov na trvalý doživotne, jemný a zároveň nepríjemný smrad, ktorého sa už nezbavia. Moderná stavebná chémia je dnes úplne inde ako asfaltové pásy. Mysleniu zdar.