Chyby pri pestovaní černice
Prosím o radu ohľadne pestovania černice ,Triple Crown´. Rastlinu som najprv nechal v nádobe tak, ako som ju kúpil v záhradníctve, polieval som ju raz za týždeň, bola v tieni. Po mesiaci som ju presadil do väčšej nádoby (30 × 30 cm) a preložil na slnko. Do kvetináča som dal na spodok vyzretý kravský hnoj zmiešaný s Cereritom, na to mix rašeliny so záhradným substrátom 1 : 2. Do toho som pridal prírodné hnojivo Natura, ktoré som dal aj priamo pod koreňový bal. Po zasadení som černicu polieval každý deň. Za pár dní však okraje listov začali černieť a schnúť.
Preto som ju presadil opäť do menšieho kvetináča (13 × 15 cm), do čisto záhradného substrátu. Prelial som ju asi 10 l vody, lebo som predpokladal, že to mohlo byť z prehnojenia. Ale jej stav sa nezlepšil. Tak teraz neviem, či to je z prehnojenia, preliatia alebo preschnutia. Alebo to môže byť prejav šoku prenesením z chládku na slnko, privykal som ju na slnko postupne asi 5 dní. Prosím o radu, ako černicu zachrániť. (e-mail, Róbert V.)
Nuž ako správne predpokladáte, na chradnutí černice sa podieľali všetky opatrenia. Bohužiaľ, aj prílišná starostlivosť a istá netrpezlivosť pestovateľa rastline viac uškodí, ako pomôže, najmä ak sa niektoré postupy robia v príliš rýchlom časovom slede za sebou. Správne bolo opätovné presadenie černice do menšej nádoby. Rastlina však potrebuje určitý čas na to, aby sa prispôsobila novým podmienkam. Všeobecne platí, že treba zalievať menšími dávkami vody a pravidelne, vhodné je rosenie listov. Rastline dôkladne vyberieme vhodné stanovište podľa jej nárokov – obvykle sú uvedené v piktograme na etikete. Mladé rastliny treba chrániť pred intenzívnymi slnečnými lúčmi netkanou textíliou, strieškou.
Treba však pripomenúť, že rastliny sú v záhradníctvach pestované v ideálnych podmienkach, v riadenej atmosfére s presným dávkovaním živín, aby sa k zákazníkom dostali v perfektnom stave a predpísanej kvalite. Substrát, v ktorom sú vysadené pri expedovaní, má potrebnú zásobu živín na dlhšie obdobie ako 1 mesiac. Dodať teda príliš veľké dávky hnojív, i keď organických, v silnej koncentrácii, priamo pod koreňový bal pri presádzaní je absolútne nevhodné. Prihnojenie je vhodné najskôr 2 – 3 týždne po presadení, keď rastlina dobre zakorení a vlásočnicové korienky sú schopné začať čerpať živiny a vodu zo substrátu. Ľahšie, rýchlejšie a prijateľnejšie sú kvapalné hnojivá.
Častou pestovateľskou chybou je tiež presádzanie rastlín s malým koreňovým balom do príliš veľkej nádoby. Korene nie sú schopné prerásť celý substrát a čerpať z neho vodu a živiny. Substrát kvasí, nepracuje, závlahová voda vytláča pôdny vzduch z pôdnych pórov, korene vodu neprijímajú, trpia jej nadbytkom, hnijú, hnednú, odumierajú – nie sú schopné viesť vodu a živiny do nadzemných častí rastliny, čo sa paradoxne prejaví zaschýnaním, hnednutím až černením listov. A pestovateľ v domnienke, že rastlina trpí suchom, jej dopraje zálievku každý deň. Platí však stará skúsenosť, že rastliny skôr znesú preschnutie, ako zamokrenie. Polievať treba, keď je substrát na povrchu mierne preschnutý.
Prípravky: Zdroj : Celoročná ochrana záhradných plodín, 2018, Ing. Juraj Matlák
Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky, isifa/Shutterstock
Toľko obštrukcií okolo černíc ? Od otca som si pred pár rokmi priviezol pár výhonkov. Doma som ich pichol do zeme a to je všetko. Každý rok je toľko černíc ako maku. Rozrastá sa to ako burina. Na jeseň to ostrihám na cca 120cm a to je celá starostlivosť.
Beginer’s luck, of course. Nie je možné, aby niečo fungovalo za málo peňazí. 🙂
Tak isto to je aj u nas. Cernica je burina. Priniesol som strcil do zeme a rozrasta kade tade.