image 35319 25 v1

Prečítajte si návod, ako pestovať lotos priamo vo vašom jazierku

Lotos je vodná rastlina, ktorú mnohí poznajú z ciest do Thajska, či inej exotickej krajiny. Málokto však vie, že úspešne sa dá pestovať aj v našich jazierkach alebo v okrasných nádobách na terase a balkóne. 

Zásady pestovania Lotosu

Lotos sa dá zaobstarať ako hotová rastlina, ktorú treba pestovať tak, ako bola kúpená, alebo len veľmi opatrne ju počas jarného a letného obdobia presadiť do samostatnej väčšej nádoby či priamo do jazierka. Podzemok, čo je jeho spodná časť je totiž veľmi krehký, a keď sa nalomí, rastlina bohužiaľ odumrie. Táto rastlina sa musí vysádzať zásadne do substrátu, ktorý neobsahuje žiadne organické zložky, ktoré by vo vode hnili poškodili celú rastlinu. Ideálna je ílovito-piesočnatá zemina.

Po vysadení treba počkať, kým rastlina dobre zakorení a po vytvorení prvých pravých listov, ktoré sú nad hladinou, sa začína s prihnojovaním komplexným hnojivom rozpustným vo vode. Vhodné je dodávať živiny v kratších intervaloch a v menších dávkach, aby nedošlo k poškodeniu ich nadmernou koncentráciou. Rodinné domy na predaj majú často veľkú záhradu. Prečo si nespraviť vlastné jazierko s lotosovými kvetmi?

Druhá možnosť pri pestovaní v nádobách je dodať do spodnej časti substrátu pomaly rozpustné hnojivo, ktoré zásobuje rastlinu počas celého vegetačného obdobia. Lotos začína vegetáciu po zimnom období pri teplote vody 13 až 15 °C, kvitne pri teplote vody 18 až 20 °C, čo je u nás asi od konca júna do konca septembra. Pri pestovaní v nádobe na terase alebo balkóne, treba dávať v letných mesiacoch pozor, aby teplota vody neprekročila 30 °C.

Návod ako pestovať Lotos

Pestovanie Lotosu v samostatnej nádobe mimo jazierka

Použije sa nádoba s objemom minimálne 50 l a naplní sa substrátom tak, aby po okraj ostalo aspoň 15 až 20 cm na vodu. Takto môže rastlina bez presádzania rásť aj tri roky. Po tomto čase bude koreňový systém príliš rozrastený a bude ho potrebné zredukovať. Z koncových častí koreňov vzniknú nové rastliny a zvyšok sa môže skonzumovať v čerstvom stave alebo usušiť na neskoršie využitie. Avšak, lotos je veľmi krehká rastlina a v prípade, že máte v jazierku korytnačku, budete sa musieť rozhodnúť. Zviera alebo kvet?

Pestovanie Lotosu v samostatnej nádobe v jazierku

Ak je k dispozícií viacero odrôd alebo aby rastlina nebola rozrastená po celom jazierku, vysadí sa do nádoby, ktorá je umiestnená tesne pod hladinou. Tam je voda najteplejšia, čo je dôležité na úspešné kvitnutie. Zároveň, ak sa v jazierku nachádzajú aj ryby, týmto spôsobom sa im zabráni, aby sa dostali k rastline. Rybám totiž veľmi chutí. Ideálne je vytvoriť pre lotosy samostatnú zónu.

Pestovanie Lotosu v jazierku bez nádoby

Pri tomto spôsobe pestovania musí byť vytvorená dostatočne veľká zóna, aby sa lotos mohol rozrastať. Hrúbka substrátu by mala mať 30 až 50 cm a hladina nad substrátom 30 cm. V takýchto podmienkach sa bude dobre vyvíjať. Čím väčšia plocha sa vytvorí, tým krajší bude efekt zo zakvitnutého porastu. Zóna s lotosmi môže byť ako samostatná časť, alebo ako súčasť jazierka.

ZDROJ PR článok spoločnosti Gurkuda s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.