Keď sa rebarbore po presadení nedarí

image 36925 25 v1

Asi 25 rokov mám rebarboru v záhrade. Bola som nútená ju presadiť. Mávala celkom pekné listové stopky, hrubé. Po presadení sú však veľmi tenké. Teraz je viac v tieni, medzi stromami. Môže to byť tým? Ako docielim, aby zhrubla? (Katarína P., e-mail)

Je prirodzené, že po presadení potrvá určitý čas, kým sa rastlina prispôsobí a dorastie do pôvodnej veľkosti. Väčšinou sa rebarbora na rovnakom mieste pestuje 10, maximálne 15 rokov. Bolo potrebné rozdeliť pôvodný trs na 3 až 4 menšie a zasadiť 1,5 až 2 m od seba. Rebarbora nie je náročná na teplo, darí sa jej aj vo vyšších polohách. Dobre znáša slnečné i mierne zatienené stanovište. Pôdy sú najlepšie ťažšie, hlinité, dostatočne hlboké, výška hladiny spodnej vody má byť 1 až 1,5 m pod povrchom, lebo je citlivá na zamokrenie. Na miesto výsadby zapracujeme maštaľný hnoj v dávke 8 až 10 kg na 1 m2.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky, isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.