Aký škodca ohrozuje pór

Aký škodca ohrozuje pór

Pestujeme pór a pri čistení som v bielej časti objavila nejakého škodcu. Ako sa tam mohol dostať a čo s tým možno urobiť? A môžeme pór konzumovať? Edita F., Mojmírovce

Pór napadla mucha mínerka pórová (Napomyza gymnostoma). Mucha je asi 4 mm dlhá, sivohnedej farby. V bielej časti póru sú kukly škodcu. Sú hnedé, majú súdkovitý tvar, dĺžku asi 4 mm. Mínerka pórová prezimuje v štádiu kukly v pôde. U nás máva 2 generácie. Prvá poškodzuje cibuľu z jesennej a skorej jarnej výsadby. Druhá napáda pór vysadený na záhonoch. Muchy druhej generácie sa liahnu v druhej polovici augusta a ich rojenie trvá až do príchodu mrazov. Teplá jeseň ich množeniu napomáha. Poškodenie si môžeme všimnúť najprv na listoch póru. Na špičke listov voľným okom vidno v rade za sebou biele bodky. To sú vpichy od samičiek, ktoré pred nakladením vajíčok potrebujú prijať pre svoj vývoj rastlinné šťavy. Potom nakladú vajíčka pod pokožku bazálnych častí listov. Z vajíčok sa vyvinú larvy, ktoré vyhlodávajú chodbičky do podzemných častí póru. Larvy sú dlhé 5 – 8 mm, zelenkavé, tak si ich ťažko všimneme. Zakuklia sa na konci chodbičky a vidno ich ako malé hnedé útvary – kukly.

Úspešne chrániť porasty pred náletmi mínerky pórovej možno mechanicky zakrytím netkanou textíliou. Pred prvou generáciou zakrývame koncom apríla – začiatkom mája, pred druhou generáciou koncom augusta, začiatkom septembra bielou netkanou textíliou, ktorá prepúšťa svetlo aj vlhko, ale nie muchy. Prikrývku je potrebné nechať na poraste 4 – 6 týždňov, okraje treba dobre zachytiť, aby ich vietor neodvial. Chemické prípravky proti mínerke pórovej nie sú v súčasnosti povolené. Pór je možno po odstránení kukiel urýchlene kuchynsky spracovať, konzumovať.

Text Ing. Hana Szabóová

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.