Aký škodca ohrozuje pór

Aký škodca ohrozuje pór

Pestujeme pór a pri čistení som v bielej časti objavila nejakého škodcu. Ako sa tam mohol dostať a čo s tým možno urobiť? A môžeme pór konzumovať? Edita F., Mojmírovce

Pór napadla mucha mínerka pórová (Napomyza gymnostoma). Mucha je asi 4 mm dlhá, sivohnedej farby. V bielej časti póru sú kukly škodcu. Sú hnedé, majú súdkovitý tvar, dĺžku asi 4 mm. Mínerka pórová prezimuje v štádiu kukly v pôde. U nás máva 2 generácie. Prvá poškodzuje cibuľu z jesennej a skorej jarnej výsadby. Druhá napáda pór vysadený na záhonoch. Muchy druhej generácie sa liahnu v druhej polovici augusta a ich rojenie trvá až do príchodu mrazov. Teplá jeseň ich množeniu napomáha. Poškodenie si môžeme všimnúť najprv na listoch póru. Na špičke listov voľným okom vidno v rade za sebou biele bodky. To sú vpichy od samičiek, ktoré pred nakladením vajíčok potrebujú prijať pre svoj vývoj rastlinné šťavy. Potom nakladú vajíčka pod pokožku bazálnych častí listov. Z vajíčok sa vyvinú larvy, ktoré vyhlodávajú chodbičky do podzemných častí póru. Larvy sú dlhé 5 – 8 mm, zelenkavé, tak si ich ťažko všimneme. Zakuklia sa na konci chodbičky a vidno ich ako malé hnedé útvary – kukly.

Úspešne chrániť porasty pred náletmi mínerky pórovej možno mechanicky zakrytím netkanou textíliou. Pred prvou generáciou zakrývame koncom apríla – začiatkom mája, pred druhou generáciou koncom augusta, začiatkom septembra bielou netkanou textíliou, ktorá prepúšťa svetlo aj vlhko, ale nie muchy. Prikrývku je potrebné nechať na poraste 4 – 6 týždňov, okraje treba dobre zachytiť, aby ich vietor neodvial. Chemické prípravky proti mínerke pórovej nie sú v súčasnosti povolené. Pór je možno po odstránení kukiel urýchlene kuchynsky spracovať, konzumovať.

Text Ing. Hana Szabóová

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.