Recept na domáce rastlinné mydlo
Galéria (5) Zdroj: iStock

Osvedčený postup na výrobu voňavého domáceho mydla

Aj vy sa snažíte žiť zdravšie a najmä ušetriť? Stačí trochu zručnosti, zopár základných ingrediencií a mnohé prípravky si vyrobíte doma sami. Okrem rôznych čistiacich prípravkov si ľahko vytvoríte aj domáce mydlo.

Galéria

Recept na domáce rastlinné mydlo
Proces výroby mydla
Postup na výrobu mydla doma
Krájanie vyrobeného domáceho mydla

Staromódny proces výroby mydla za studena je medzi domácimi kutilmi veľmi obľúbený. Využíva niekoľko druhov rastlinných olejov a zmes lúhu (hydroxid sodný) a destilovanej vody. Do základného receptu môžete primiešať ľubovoľné množstvo vôní a farieb, aby mydlo bolo aj príjemné a estetické.

Pozor

Pri práci s hydroxidom sodným buďte zvlášť opatrný, pretože je žieravinou. Preto pri výrobe mydla a iných prípravkov z hydroxidu sodného používajte gumené alebo plastové rukavice, ochranné okuliare a zásteru na ochranu pred postriekaním. Pracujte len v dobre vetranej miestnosti, pretože lúhová zmes vytvára nebezpečné výpary. Vždy lejte hydroxid do vody a nie naopak!

Čo potrebujete na výrobu domáceho mydla?

 • 220 g destilovanej vody
 • 95 g hydroxidu sodného
 • 225 g kokosového oleja
 • 225 g palmového oleja
 • 225 g olivového oleja

Okrem týchto ingrediencií si pripravte tepelne bezpečné a nereaktívne nádoby a náčinie. Potrebovať budete aj ponorný tyčový mixér.

Proces výroby mydla
Zdroj: iStock

Ako postupovať pri výrobe domáceho mydla?

Odmerajte potrebné množstvo destilovanej vody a hydroxidu sodného v samostatných nádobách. Pomaly do vody pridávajte lúh, ktorý vytvára teplo (nezabudnite na ochranné prostriedky a vetranie!). Zmes opatrne odložte nabok vychladnúť.

Zohrejte olejte tak, aby boli v tekutej forme. Nemal by medzi nimi byť väčší teplotný rozdiel ako 5 stupňov Celzia.

Do zmiešaných olejov pomaly nalejte lúhovú vodu.

Teraz použite tyčový mixér a všetky ingrediencie rozmixujte, vyhnite sa vytváraniu vzduchových bublín. Keď má zmes konzistenciu svetlého pudingu pridajte do nej vône (esenciálne oleje) alebo farby do mydiel na báze kozmetického glycerínu.

Postup na výrobu mydla doma
Zdroj: iStock

Hmotu mydla nalejte do formy, môžete použiť aj silikónové formy na väčšie kocky ľadu.

Za 2 až 3 dni vyberte mydlo z formy, ak je treba, nakrájajte a pred použitím ho nechajte vytvrdnúť na chladnom a suchom mieste po dobu 4 až 6 týždňov. Hotovo – môžete používať alebo darovať.

Návod na výrobu mydla vo forme videa

Na internete nájdete dostatok rôznych návodov, ako si urobiť domáce mydlo aj vo forme videa, tak smelo do toho:

Sabína Zavarská
Zdroj: farmersalmanac.com
Foto: istock.com

 1. Ferdinand Pačes says:

  Popisujete ingrediencie a medzi nimi hydroxid sodný (NaOH). A vzápätí idete miešať hydroxid s vodou, ale už píšete LÚH. Dovolím si tvrdiť, že viac ako polovica čitateľov nemá ani šajnu, čo to lúh je. A všetci teraz zúrivo rolujú stránku hore a zasa dolu a hľadajú miesto, kde prehliadli, že je tam niečo vylúhované. Nevedia, že lúh a hydroxid je to isté!
  Ďalej popisujete bezpečnosť pri práci, ale nenapadne vás dôrazne napísať, že vždy lejeme hydroxidy (alebo kyseliny) do vidy, nie naopak! To v texte nie je, a keďže viac ako polovica čitateľov nemá ani šajnu o chemických procesoch, tak štatisticky polovica z nich naleje vodu do hydroxidu. A budú sa čudovať prečo im to zrazu strieka do všetkých strán a následne budú bežať na pohotovosť s popáleninami (poleptaninami) na koži alebo horšie – v očiach!
  S reaktívnymi látkami nie je sranda a takého články by ste mali konzultovať s odborníkmi! Že ste tak neurobili je jasné už z toho, že u nás sa NaOH predáva vo forme granúl, nie tekutina.
  A na záver:
  1) Pri výrobe ste zabudli na jednu podstatnú zložku. Glycerol (glycerín, glykol). Môžete do výroby zaradiť aj 1000L olejov, vdaka hydroxidu sa bude pokožka vysúšať. Aby sa tomu predišlo, do hmoty sa pridávajú 3 kvapky 99,7% glycerínu (obchodné označenie Glycerín F)
  2) V kutilských obchodoch alebo v obchodoch pre umelcov sa úplne bežne predáva mydlová hmota, ktorú stačí len zohriať a pridať parfumačnú zložku. Treba sa kuknúť či glycerol obsahuje a ak nie, tak tieto obchody ho taktiež predávajú (od 50 ml balenia)

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje