Ako obnoviť staré okná na chalupe

image 35292 25 v1

Nie vždy dáva zmysel meniť staré unavené okná za nové. Ak nestratili nič zo svojej tesnosti a ich drevo je stále zdravé, víkendová brigáda môže poskytnúť dostatok času, aby ste im pripísali ďalšie bezúdržbové desaťročie života.

UROB SI SÁM

náročnosť: +++
čas: 2 dni
náklady:10 € na okno
ľudia: 1
obdobie: jar, leto, jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 10 €
na 1 okno (skutočná spotreba)
• príprava a opravy 1 €
polyesterový tmel, napr. Eurofiller Fine (3,36 €/250 g)
• odmasťovač
napr. Savo bez chlóru (2,79 €/700 ml)
• napúšťadlo
napr. Colorlak Lignostop Hobby V 1042 (6,88 €/1 l)
• fermež ľanová
napr. Novochema (2,61 €/400 g)
• sklenársky tmel 1,75 €/kg
• obnovný náter 8 €
• páska maliarska
napr. Color Expert (0,74 €/30 mm × 50 m)
• farba
napr. Colorlak Profi Okno S2082 biela (9,36 €/600 ml)
 riedidlo
napr. Colorlak S6006 (1,57/700 ml)
• štetec
napr. Schuller Allround 72264 (3,70 €)
• okenný parapet 1 €
• montážna pena
napr. Pattex Universal (4,30 €/750 ml)
• tmel
napr. Ceresit CS11 (1,82 €/300 ml)
• farba
napr. Colorlak Aquarex V 2115 (7,86 €/0,6 l)

NÁRADIE A POMÔCKY
 dláto
 skrutkovač
 kompresor
 stierka (tzv. špachtľa)
 nôž
 brúska
 píla
 pokosník


      pôvodný stav 

PRACOVNÝ POSTUP

1. ZVESENIE
Okenné krídla zvesíme z pántov. Osvedčenou taktikou je kývavý pohyb do strán a ťahanie smerom nahor. Väčšina okien sa poddá. 

2. PÁČENIE
Tam, kde okná tvrdošijne držia na závesoch, pomôže páčidlo na vyťahovanie klincov. Snažíme sa tlak mierniť, aby sa drevo nepoškodilo. 

3. ODMONTOVANIE
Kľučky odmontujeme. Staré skrutky s jednoduchou drážkou dokážu niekedy potrápiť. Najlepšie je pustiť sa do nich tzv. račňovým skrutkovačom.

4. ŠKRABANIE
Olupujúcu sa farbu zoškrabeme. Pomôže nám pri tom široké stolárske dláto, ktoré ťaháme proti smeru skoseného ostria. 

5. ČISTENIE
Farbu, ktorá sa na okenné tabule dostala pri minulých obnovách, stiahneme hranou japonskej špachtle. Má oblé rohy, nič nepoškodí. 

6. TMELY
Sklenársky tmel, ktorý rokmi stratil svoju pevnosť, vypáčime pracovným nožom von. Vyslobodíme všetky fragmenty, ktoré sa trieštia. 

7. DOČISTENIE
Otvorené škáry a zákutia vyčistíme ofukovacou pištoľou. Tlak vzduchu odstráni i také nečistoty, ku ktorým by sme sa inak nedostali. 

8. DOTIAHNUTIE
Vonkajšie okná majú odkvapnice na odtok vody. Keďže sú zvyčajne uvoľnené, treba ich dotiahnuť. Pomôžeme si pri tom priebojníkom.

9. TUŽENIE
Na opravy a náhradu chýbajúceho dreva si natužíme polyesterový tmel. Správne množstvá nám pomôže určiť mikrováha.

10. TMELENIE I
Tmelom vypĺňame všetky škáry, praskliny a zvetrané reliéfy masívu. Tmel tak vytvorí konštrukčný prvok, ktorý bráni zatekaniu vody. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste11. BRÚSENIE
Vytvrdnutý tmel zabrúsime tak, aby plynule nadväzoval na susediace plochy. Brúskou však prechádzame i plochy so starým náterom. 

12. FALCE
Do falcov sa dostaneme brúsnou hubkou alebo brúsnym papierom, ktorý si ovinieme okolo pružného bloku. Volíme zrnitosť P80. 

13. HROTY
Pozornosť venujeme i zamykacím hrotom. Odstránime z nich všetky nánosy farby, ktoré sťažujú uzamykanie zavretých okien v ráme. 

14. ODMASTENIE
Všetky plochy dôkladne odmastíme čistiacim prostriedkom. Volíme odmasťovač, ktorý nevyžaduje po použití oplachovane. 

15. PÁNTY
Odmastiť treba aj závesy a ich bezprostredné okolie. Ak je tam vytečené mazivo, pomôžeme si pri jeho rozpúšťaní technickým acetónom. 

16. NAPÚŠŤANIE
Všetky plochy s obnaženým drevom a tmelom ošetríme biocídnym napúšťadlom. To ochráni masív pred hubami, riasami a plesňami. 

17. RÁM
Rovnakým spôsobom ako okenné krídla si pripravíme a ošetríme rám. Využijeme tým čas, ktorý napúšťadlo potrebuje na dokonalé zaschnutie. 

18. NATIERANIE I
Rám okna natrieme v 2 vrstvách alkydovou farbou na okná a dvere. Pripravujeme ho prvý, aby sme ho mohli na noc zakryť. 

19. FERMEŽOVANIE
Falce, v ktorých nám na oknách chýba sklenársky tmel, pretrieme fermežou. Tá vytvorí na dreve spojovací mostík na tmelenie. 

20. PREMIESENIE
Zo sklenárskeho tmelu si časť oddelíme, premiesime ju medzi prstami a vytvoríme si primeraný šúľok na zasklievanie chýbajúcej časti. 

21. HLADENIE
Tmel vtláčame do falcu ku sklu pomocou noža, ktorým pri jednom prechode vyhladíme povrch, aby vyzeral aspoň tak dobre ako pôvodný tmel. 

22. PÁSKOVANIE
Po zaschnutí tmelu si sklá olepíme maliarskou páskou, aby sme ich ochránili pred farbou počas natierania. 30-milimetrová šírka postačí. 

23. ROZMIEŠANIE
Alkydovú farbu rozmiešame až po dno, v prípade, že sme s ňou už pracovali, doriedime ju podľa potreby predpísaným rozpúšťadlom.

24. NATIERANIE II
Okenné rámy natierame v 2 vrstvách, vždy na oboch stranách. Potrvá 2 dni, kým sa nám podarí nátery úspešne dokončiť. 

25. ODPÁSKOVANIE
Maliarske pásky stiahneme dolu. Ak sa nám prilepili o natieranú plochu, styčnú líniu prerežeme ostrou čepeľou noža. 

26. ODSTRAŇOVANIE
Na kľučky a kovania nanesieme odstraňovač starých náterov. Nemusíme sa báť toho, že poškodí bakelit, ktorý sa na výrobu používal. 

27. ZOŠKRABANIE
Zmäknutý náter zoškrabeme špachtľou. Na miesta, kde to nejde dobre, nanesieme podľa potreby ďalšiu vrstvu odstraňovača. 

28. VYLEŠTENIE
Vyčistený povrch dočistíme jemnou brúsnou hubkou a pretrieme konzervačným olejom. Silikónový olej vytvorí tenučký film, ktorý bakelit oživí. 

29. MONTÁŽ
Kľučky namontujeme späť na rámy. Aby sme v budúcnosti nemali problém s odmontovaním, pôvodné skrutky vymeníme za novšie s krížovou drážkou. 

30. MAZANIE
Závesy namažeme tenkou vrstvičkou podlahového vosku. Takéto mazivo nebude vytekať a rám zostane čistý bez potreby údržby. 

31. ZAVESENIE
Okenné krídla zavesíme do rámu a preveríme ich doliehanie. Ak kdesi prekáža farba, stále vieme urobiť opravný prebrus a náter. 

32. PARAPET
Bez vonkajšieho parapetu by zrážková voda mohla zatekať pod rám. Preto si vymeriame pokosníkom dosku na mieru a zapílime ju.

33. OSADENIE
Pripravený parapet so spádom osadíme do montážnej peny a zaťažíme do vyzretia spoja. Na zachovanie sklonu použijeme podperné kliny.

34. TMELENIE II
Akrylovým tmelom vyplníme škáru medzi okenným rámom, parapetnou doskou a murivom. Tmel necháme vyzrieť, pretože pri zasychaní sa zmrští.

35. NATIERANIE
Parapetnú dosku natrieme farbou, ktorá odoláva poveternosti. V našom prípade používame náter typu 2 v 1, ktorý si nevyžaduje primer. 

      HOTOVO

AUTOR RADÍ

Hoci by sa mohlo zdať, že pri obnove okna ide o príliš namáhavú prácu s nejasným výsledkom, pravý opak je pravda. Bez toho, aby ste mali potrebné zručnosti, sa vám podarí dosiahnuť výsledok, ktorý skutočne stojí za to.

dobré rady

UNAVENÉ DREVO
Masív, ktorý sa pôsobením vody a slnka unavil natoľko, že na ňom vidno jasné úbytky hmoty, nemusí byť oslabený. Hoci prišiel o povrchové vrstvy mäkkého dreva medzi letokruhmi, vo svojom jadre je rovnako svieži ako pred desaťročiami. Všetku chýbajúcu hmotu dokážeme vďaka tmelom po očistení povrchu navrátiť.

ČÍM TMELIŤ?
Akrylové tmely sú fajn, pri zasychaní sa však výrazne zmršťujú. Pri vrstve hrubšej ako 5 mm môže trvať niekoľko hodín, kým tmel vyschne natoľko, aby sa dal prebrúsiť. Zvyčajne sa bez druhého opravného tmelu nezaobídete, takže ak sa ponáhľate, je lepšie sa im vyhnúť.

DVOJZLOŽKOVÉ POLYURETÁNY
Tieto tmely dokážu nahradiť aj veľkú chýbajúcu časť, vďaka čomu aj bez stolárskych zručností vyrobíte protézu, ktorá môže byť taká veľká ako celý roh okna alebo rámu. Tmel potrebuje na vyzretie 4 hodiny, potom ho možno rezať, brúsiť, píliť i hobľovať. Pri zretí naberá na objeme, vo finále zostáva pružný a trochu mäkký.

AKO ZASKLIŤ OKNO?

• starý tmel praská
Nahradiť vypadaný sklenársky tmel čerstvým je jednou z najdôležitejších úloh. Práve cez toto miesto zateká voda do dreva – bez ohľadu na to, či je to dážď na vonkajšej sklenej tabuli alebo zrazená para na vnútornej. Je prirodzené, že sklenársky tmel v priebehu rokov krehne a praská – je to zmes plavenej kriedy a fermeže.

• napúšťanie dreva
Napustiť drevo pred nanesením nového tmelu preto dáva zmysel. Fermež pripraví na jeho povrchu potrebné väzby, aby sa tmel mal o čo prichytiť. Zhoda chémie je v tomto prípade nápomocná a prispieva k trvácnosti spoja. Pri dlhšom skladovaní sklenárskeho tmelu sa stáva, že tuhne. Obzvlášť v prípade, ak ste zabudli jeho povrch prikryť mastným papierom a ochrániť ho pred kyslíkom. Tieto časti sa nepokúšajte rozmiešať vo zvyšku, odoberte ich a zahoďte.

• ľanová fermež
Pri vytvrdzovaní sa ľanová fermež mení na jednoduchý prírodný plast. Môže trvať 2 až 3 týždne, kým tmel nadobudne úplnú pevnosť. Vyzrievaniu pomáhajú slnečné lúče (UV žiarenie), ale aj dobré prúdenie vzduchu. Ak má byť náter na tmele trvácny, je dobré, ak v okennom ráme vyzrieva aspoň 3 až 4 dni.

• tmelenie si žiada majstra
Uhladiť tmel dohladka si vyžaduje trochu citu a zručnosti, vyskúšať si to môžete hoci aj príborovým nožíkom, pri ktorom máte istotu, že oblou špičkou nič nepoškodí. Osvedčilo sa nám namáčať nôž do ľanového oleja, vďaka čomu nebol taký lepivý. Dorovnávanie prstami nefunguje, pokožka sa príliš lepí.

• ponechať pôvodný tmel?
Tmelom možno vyplniť i väčšie praskliny medzi pevnými fragmentmi pôvodného tmelu. Vznikne tak bariéra, ktorá zacelí škáru a neprepustí vodu dnu. Inak by sme ju museli zalievať pri natieraní farbou.

AKO SPRÁVNE NATIERAŤ?

PO NATRETÍ OKNÁ AKO NOVÉ
Farby na okná sa vyrábajú z kvalitnej alkydovej živice, pre ktorú je typické, že dokáže hladko zalievať stopy, ktoré za sebou zanecháva štetina štetca. Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre štetec s prírodnou štetinou alebo pre syntetický, vzhľad bude veľmi pekný.

PRED NATIERANÍM ZVESTE OKNÁ
Zvyčajne sa natierajú ľahšie okenné krídla vo vodorovnej polohe ako zvislé, preto je praktické nenatierať ich zavesené v ráme, ale kdesi na stole, podložené tenkými latkami. Dva renovačné nátery z každej strany vám zaistia dokonalé prekrytie, ale i previazanie detailov tam, kde sa pri prvej vrstve nedostala farba v dostatočnom množstve.

FARBU NECHAJTE VYSCHNÚŤ
Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že farba na okná zaschla už po 2 hodinách, v skutočnosti trvá od 5 do 10 hodín, kým preschne v plnej hrúbke. To je dôležité vedieť nielen nato, aby ste vedeli, ako dlho máte čakať medzi nanesením dvoch náterov, ale aj pred zavesením okien do rámu. Ak by ste sa unáhlili, náter by sa mohol zlepiť i napriek tomu, že moderné farby na okná majú prísady, aby tomu zabránili.

ROZPÚŠŤADLOVÉ FARBY
Nie je tajomstvo, že si z minulosti pamätáte extrémny zápach rozpúšťadiel používaných v syntetických farbách. Dnes je už situácia iná. Receptúry sa zmenili, rozpúšťadiel je menej a aj prchavých zapáchajúcich zložiek je o čosi menej, ako bývalo. Výsledkom je, že hoci rozpúšťadlá pri natieraní pocítite, nasýtenie interiéru nebude také kritické, aby ste sa museli na deň či dva vysťahovať.

NÁTER NEPRERIEĎUJTJTE
Hoci by sa vám možno zdalo, že sa za štetcom ťahá stopa, pri riedení postupujte presne podľa návodu na balení. Na rozdiel od vodouriediteľných akrylátov, syntetické alkydy sú prirodzene hustejšie. Pomôže, ak si zoberiete o jedno číslo menší štetec, ako ste zvyknutí.

Text, foto a realizácia: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám 7/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.