/ Recepty /

Ako vyčistiť drevené dosky na krájanie, aby sa nepoškodili a boli naozaj čisté?

Drevená doska so zeleninou bazalkou a parmezánom
Zdroj: iStock

V kuchyniach celého sveta sú z dosiek na krájanie potravín najobľúbenejšie práve drevené. Sú odolné, spoľahlivé a atraktívne, neotupia nože. Lenže ako ich čistiť, aby sa na nich nemnožili neželané mikroorganizmy. Ako ich udržiavať, aby sa nepopukali a slúžili dlhé roky?

Denné čistenie dosky na krájanie z dreva

Drevené dosky na krájanie je potrebné umývať ručne. Po použití ich umyte trochou saponátu, opláchnite v horúcej vode, utrite dočista a nechajte vo zvislej polohe uschnúť. Ak sa obávate, že po krájaní surového mäsa zostanú na doske baktérie, máme dobrú správu – drevo, najmä tvrdé drevo, z ktorého tieto dosky sú, je prirodzene antimikrobiálne. Kapiláry v dreve vťahujú tekutiny nadol do dosky a zachytávajú baktérie, ktoré sú usmrtené pri schnutí dosky.

Muž krája limetu na doske
Zdroj: iStock

Hĺbkové čistenie a dezinfekcia drevenej dosky

Napriek vyššie spomenutým faktom je dobré raz za pár týždňov vyčistiť drevenú dosku na krájanie dôkladnejšie a vydezinfikovať ju. Na hĺbkové čistenie môžete použiť niekoľko metód:

Citrón a soľ

Citrón so soľou skvele fungujú na odstraňovanie škvŕn a dezinfekciu. Dosku posypte hrubozrnnou soľou. Prekrojte citrón na polovicu a dosku pokrytú soľou potrite reznou stranou citróna. Roztok soli a citrónovej šťavy nechajte pôsobiť asi päť minút. Potom dosku opláchnite horúcou vodou a vysušte vo zvislej polohe.

Ocot

Zmiešajte jeden diel bieleho octu so štyrmi dielmi vody (alebo môžete použiť peroxid vodíka) a namočte dosku na krájanie na niekoľko minút do roztoku, potom opláchnite a osušte. Nesnažte sa kvôli odolným škvrnám namáčať dosku cez noc, dokonca ani hodinu. Ak je škvrna odolná, skúste dosku posypať sódou bikarbónou a potom ju jemne vydrhnúť. Ak to nefunguje, je čas použiť niečo silnejšie.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteBielidlo

Používanie bielidla na drevenú dosku nie je také strašidelné, ako to znie. Používate totiž zriedený roztok bielidla. Pridajte jednu polievkovú lyžicu bielidla do 4 litrov vody. Namočte dosku na niekoľko minút do roztoku. Potom ju opláchnite a osušte. Roztok bielidla by mal odstrániť akékoľvek pretrvávajúce škvrny.

Umývanie drevenej dosky pod tešúcou vodou
Zdroj: iStock

Ako udržiavať drevenú dosku na krájanie

Dosky na krájanie z dreva potrebujú ošetrovanie, aby sa predišlo praskaniu, vysychaniu a deformácii. Udržiavanie dosky olejom je nevyhnutné aj preto, aby sa zachovali antimikrobiálne vlastnosti dreva. Olej zaplní priestor v drevených vláknach. To zabraňuje vniknutiu vody do dreva, ktorá spôsobuje praskliny.

Dosku naolejujte raz za mesiac po dezinfekcii. Používajte iba minerálny olej potravinárskej kvality – akékoľvek iné typy tukov, ako je olivový olej alebo tuky živočíšneho pôvodu, sa môžu pokaziť a spôsobiť, že doska bude mať nepríjemný zápach a pritiahne baktérie. Takže naneste tenkú vrstvu minerálneho oleja na celý povrch dosky (prednú, zadnú i bočné strany). Použite mäkkú handričku alebo papierovú utierku na vmasírovanie oleja do dosky krúživým pohybom. Nechajte olej niekoľko hodín vsiaknuť.

Pri správnom čistení a starostlivosti by vám vaša drevená doska na krájanie mala dobre slúžiť dlhé roky.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.