![Montáž odkvapu](https://urobsisam.zoznam.sk/wp-content/uploads/2019/09/00_PavolSzabo_OdkvapyHaky-840x560.jpg)
Montáž odkvapu: Háky a strešné žľaby
Osádzali sme ich hneď po montáži latovania. Práca netrvala ani týždeň. Začali sme ohýbaním hákov.
BRATIA RADIA
Po upevnení hákov, ale ešte pred uložením strešných žľabov je potrebné prichytiť na strešnú latu ochranný plastový pás – mriežku slúžiacu na ochranu strešného plášťa proti vlietaniu vtákov. My sme si ho museli zúžiť z 10 cm na 8 cm, aby sme ho mohli lepšie prichytiť a aby nám nezavadzal pri ukladaní krytiny.
AKO TO UROBIŤ?
Háky sme si najskôr očíslovali, aby sme sa nepomýlili. Uložili sme si ich do radu a vyrovnali pomocou rovnej laty. Následne sme si vyznačili miesto prvého ohybu a následne sme si vypočítali, na akú vzdialenosť budeme žľaby osádzať. Žľab by mal mať sklon 3 – 5 mm na 1 m dĺžky. Pri našej dĺžke 10 m sme si od čiary vyznačenej na háku č. 0 nakreslili sklon asi 4 promile (4 mm/m).
Podľa vyznačenej čiary sme si následne ohli háky pomocou ohýbačky.
Začali sme s upevňovaním hákov. Pri streche s dĺžkou 19 m sme si do stredu dĺžky osadili prvý hák s označením 0 (najvyššie) a na kraj strechy hák s číslom 9 (najnižšie), teda o 36 mm nižšie ako stredný hák. (Nepotrebujete pritom vodováhu, ale riadite sa hranou ohybu, pravda, ak je lata „na kant“ vodorovná; jej kontrola nikdy nezaškodí.) Šnúru sme uviazali na spodky hákov v strede oblúkov. Pomocou malej vodováhy sme si prekontrolovali sklon šnúry a následne sme začali prichytávať klincami háky od 1 až po číslo 8, pričom sme každý hák pred upevnením uložili stredom oblúka tesne pod napnutú murársku šnúru.
Po osadení hákov sme začali ukladať strešné žľaby. Aj keď máme najvyšší bod v strede dĺžky strechy, osádzať ich treba vždy od spodného žľabu, teda od okraja strechy. Najskôr sme osadili čelo žľabu a následne ukladali 4 m časti žľabov. Žľaby sme postupne uchytávali pomocou hákových úchytov tak, aby sme mohli do predchádzajúceho vsunúť (zhora) ďalší. Žľaby sa prekrývali asi na 5 cm. Spoje sme zatreli silikónom.
Nakoniec sme do žľabov vyrezali diery v miestach, kde budú osadené kotlíky (pripojenia strešných zvodov). Otvory sme robili veľmi jednoducho. Ceruzkou sme si obkreslili kotlík na žľab a podľa neho sme vyrezali kríž. Každú stranu sme zahli a potom sme osadili kotlík. Niektorí majstri vyrežú kruhový otvor presne podľa kotlíka. Zvislé strešné zvody budeme montovať až po zateplení stien a nanesení omietky.
Dobré rady
Existujú prepočty týkajúce sa veľkosti zvodového systému v pomere k ploche strechy. My sme sa riadili projektom a zásadou, že pri dĺžke žľabu viac ako 10 m budeme žľaby spádovať na dve strany (k dvom zvodom).
Už pri montáži latovania sme si osadili prvú strešnú latu (50 × 40 mm) užšou stenou nahor, teda „na kant“. Do tejto laty sme si vypílili asi do hĺbky 1 cm a šírky 4 cm drážku, do ktorej osadíme háky. Drážky sme robili pomocou oscilačnej brúsky. Ak by bola prvá strešná lata osadená bežným spôsobom, háky by vyčnievali a pri osádzaní krytiny by mohli zavadzať. Takto sme ich „skryli“ do strešnej laty.
Text, foto, realizácia Mgr. Bc. Pavol Szabó
Zdroj časopis Urob si sám 9/2019
Komentáre