Moderná drevostavba s vlastným rukopisom
Originálnu drevostavbu v Záhorskej Bystrici navrhol architekt pre svoje vlastné bývanie. Keďže mal presnú predstavu o detailoch, výber realizačnej firmy sa ukázal dosť zložitý. Nakoniec si však sadli so stavbármi z Drevstav Slovakia a dnes na nové bývanie nedá dopustiť.
Galéria
Projekt nízkoenergetickej drevostavby, ktorú si zapamätáte na prvý pohľad, má už viac ako 5 rokov, no jeho obyvatelia sa do nej nasťahovali až v septembri 2019. Nemuseli sa totiž veľmi ponáhľať, neťažil ich naliehavý problém s bývaním a okrem toho si dali záležať na výbere dobrého realizátora. „Naše požiadavky sa nám nezdali nadštandardné, preto sme boli prekvapení, aké problematické je nájsť stavebnú firmu, s ktorou ste na rovnakej vlnovej dĺžke. Nechceli sme sa len tak pustiť do stavby domu, v ktorom budeme bývať celý život,“ hovorí architekt. Našťastie objavili firmu Drevstav Slovakia, ktorá vyšla z ich výberu najlepšie. Spolupráca s nimi fungovala, operatívne problémy sa dali vyriešiť dohodou.
Stavať sa začalo v novembri 2017 a na jar 2019 bola stavba odovzdaná. Ako vysvetľuje architekt, bola v princípe hotová za rok a určite by sa to dalo stihnúť aj skôr, ale keďže nemali až tak naponáhlo, všetko realizovali pozvoľna a netlačili na termíny. V septembri 2019 sa do domu presťahovali z bytového domu v centre Bratislavy a rozdiel je podľa nich úžasný. „Sme mestské typy, nie sme žiadni farmári, ale toto bývanie si užívame a nedáme naň dopustiť,“ vysvetľuje architekt. Užili si ho hlavne v období lockdownu v prvej vlne pandémie. „Mali sme home office a užívali sme si našu terasu a slnečné počasie, opálili sme sa a vyzerali sme, akoby sme boli na dovolenke,“ dodáva s úsmevom architekt.
K drevostavbám mali pozitívny vzťah už od začiatku. Vybrali si ju zámerne, jedným z dôvodov boli použité ekologické materiály. Obvodové steny sú sendvičové, nosná konštrukcia z dreva je vyplnená ekologickou minerálnou izoláciou Unifit, takisto aj strecha. Povrch fasády je v dvoch vyhotoveniach, na vykonzolovanej časti domu je ukončenie omietkou a na zvyšných miestach je vertikálny drevený obklad so smrekovca. Atypickým a zároveň najnáročnejším riešením bola konštrukcia strechy.
V interiéri sú netradične priznané niektoré časti konštrukcií, napríklad oceľový nosník červenej farby. Neštandardné sú tiež úpravy vnútorných povrchov stien. Na niektorých miestach je namiesto sadrokartónu použitá smreková veľkoformátová biodoska. Zaujala nás aj veľmi pekná podlaha z prírodného linolea (marmolea) v otvorenej spoločenskej zóne kuchyne, jedálne a obývačky. Na pozadí prírodných tónov efektne vyniknú farebné prvky červeného oceľového tyčového a zvislého lankového zábradlia netradičného schodiska a ružovej kuchynskej linky.
„Nebojím sa farieb a rád idem do nezvyčajných farebných kombinácií. Ružové odtiene skriniek kuchynskej linky a stoličiek a oranžovej „ementálovej“ deliacej steny schodiska spolu s červenými prvkami zábradlia sú odvážne, ale myslím, že vytvárajú príjemný dizajn a farebnú kompozíciu,“ vysvetľuje architekt. Použitie červenej farby nie je náhodné a samoúčelné, architekt aj partnerka ju do domu transformovali z „majákovej“ červenej, aby im aspoň takto pripomínala ich obľúbené more. Tento pocit jeho blízkosti im dáva aj veľké kruhové okno na západnej fasáde, podobné oknu veľkej námornej lode, plaviacej sa práve po šírom mori.
Riešenie nepriehľadnosti veľkorozmerných okien na celú výšku miestnosti v oddychovej zóne na poschodí vzniklo kvôli zabezpečeniu súkromia. Keďže dom je umiestnený na minimálnu normovú vzdialenosť k susednému objektu, dekoratívne priesvitné fólie s fotografiou architekta a kolážou jeho dcéry na oknách spálne a kúpeľne prepúšťajú dostatok svetla, ale zároveň bránia nežiadúcim pohľadom zvonku.
Druhým dôvodom pre voľbu tejto konštrukcie bol nízkoenergetický štandard. Drevostavba má energetickú spotrebu 54 kWh/m2 za rok, čo je primárna energie v kategórii A1. Celková hrúbka tepelnej izolácie v obvodovej stene je 28 cm, v streche 30 cm. Teplo zabezpečuje elektrický kotol a podlahové vykurovanie. Obyvatelia sú nasťahovaní v dome už skoro rok a pol, majú teda celoročnú skúsenosť. „V lete je v dome príjemne aj bez klimatizácie a na budúce leto to bude ešte lepšie, keďže plánujeme na veľkom kruhovom okne, ktoré je na západnej strane, posuvné tieniace panely, ktoré budú plniť funkciu žalúzií,“ hovorí architekt. Ako ďalej dodáva, v zime kúria na minimum a to stačí, konštrukcia teplo naozaj efektívne udrží. Obyvatelia sú s domom veľmi spokojní, a o tom, že ho berú ako svoje dieťa, svedčí aj vtipné zhrnutie majiteľky: „Je pekný po mamičke a drevený po oteckovi“…
Autor projektu: Ing. Arch. Miro Minca, autorizovaný architekt SKA
Realizácia: Drevstav Slovakia
Tepelné izolácie: Knauf Insulation
Zdroj: PR článok Knauf Insulation
Komentáre