Energeticky nezávislý rodinný dom v Omiciach
Galéria (10) Zdroj: Fenix Group

Bývajú v energeticky nezávislom rodinnom dome. Nespotrebovanú energiu, ktorú si vyrobia, predajú do distribučnej siete

Pred pár rokmi by sme domy, ktoré dokážu vyrábať vlastnú energiu a teplo, označili za domy budúcnosti. Dnes sú už bežnou súčasťou nášho života. Aj keď sú zatiaľ v menšinovom zastúpení, je vysoko pravdepodobné, že ich počet bude rýchlo stúpať.

Galéria

Energeticky nezávislý rodinný dom v Omiciach
Energeticky nezávislý rodinný dom v Omiciach
Energeticky nezávislý rodinný dom v Omiciach
Energeticky nezávislý rodinný dom v Omiciach
Domáce batériové úložisko HES
Domáce batériové úložisko HES
Energeticky nezávislý rodinný dom v Omiciach
Energeticky nezávislý rodinný dom v Omiciach

Prvé informácie o inteligentnom rodinnom dome s elektrickým vykurovaním, fotovoltickou elektrárňou a batériovým úložiskom v Omiciach pri Brne sa objavili na konci roka 2020. V súčasnosti je dom hotový a jeho majitelia si už užívajú všetky jeho prednosti.

Energeticky nezávislý rodinný dom v Omiciach
V priestore prístavby pri krytom prístrešku pre elektromobil je inštalované batériové úložisko. | Zdroj: Fenix Group

Štandardný, ale inteligentný

Majiteľ si želal postaviť moderný a predovšetkým praktický dom, v ktorom bude trvalo bývať s partnerkou a ktorý bude slúžiť na stretávanie rodiny. Nechcel nič mimoriadne. Dom má preto bežnú dispozíciou 4 + 1 a ani ďalšími parametrami sa nijako nelíši od súčasnej výstavby.

Zásadný rozdiel bol však v tom, že ako človek milujúci nové veci chcel bývať v inteligentnom dome, ktorý bude vykurovaný elektrickým sálavým vykurovaním a ktorý by vedel regulovať tieniacu techniku, osvetlenie, vykurovanie, riadenie zabezpečovacieho systému, fotovoltickú elektráreň, audio či prístupové systémy. Keďže vlastní elektromobil, bolo zároveň dôležité, aby sa v dome nachádzal zdroj, ktorý by zabezpečil jeho dobíjanie.

Majiteľ si ako človek milujúci nové veci želal bývať v inteligentnom dome.

Energetický koncept

Ako ideálne riešenie sa preto javil energetický koncept spoločnosti Fenix Group. „Ide o ucelené systémové riešenie s elektrickým sálavým vykurovaním, fotovoltickou elektrárňou a batériovým úložiskom HES, ktorý možno doplniť v prípade záujmu investora o ďalšie komponenty – rekuperáciu, vonkajšie tienenie, klimatizáciu alebo inteligentné riadenie,“ hovorí Ing. Cyril Svozil, predseda správnej rady a zakladateľ spoločnosti Fenix Group.

Energeticky nezávislý rodinný dom v Omiciach
Automatizovaný inteligentný systém riadi tieniacu techniku, osvetlenie, vykurovanie, riadenie zabezpečovacieho systému, fotovoltickú elektráreň, audio či prístupové systémy. | Zdroj: Fenix Group

Dom je vybavený fotovoltickou elektrárňou s menovitým výkonom 9,8 kWp, ktorý je zvedený priamo do stanice HES. Vykurovanie je elektrické priamovýhrevné – kombinácia elektrického podlahového kúrenia, elektrického stropného vykurovania, sálavých panelov a elektrických vykurovacích rebríkov. Elektrické sálavé vykurovanie v energeticky úsporných domoch charakterizujú nízke obstarávacie aj prevádzkové náklady, ľahká regulácia, nízke náklady na údržbu a revízie, životnosť, spoľahlivosť systému a vysoká miera tepelného komfortu. Elektrické kúrenie dopĺňa sálavý krb na drevo.

Ohrev teplej vody je riešený elektrickým zásobníkom s dvomi vykurovacími telesami, pričom možno ohrievať celý objem zásobníka alebo len jeho časť. Vetranie je riešené pomocou centrálnej rekuperačnej jednotky WAFE. Celý dom je riadený nadradeným systémom iCOOL4, ktorý funguje na hardvérovej platforme Tecomat Foxtrot. Zaujímavosťou určite je, že väčšina použitých technológií pochádza od českých výrobcov.

Energeticky nezávislý rodinný dom v Omiciach
Zdroj: Fenix Group

Nespotrebovaná energia sa uloží

Prebytky energie z výroby fotovoltických panelov sa primárne ukladajú do batériovej stanice HES (Home Energy Storage) s kapacitou 41,1 kWh, ktorá umožňuje akumulovať podstatnú časť momentálne nevyužitej výroby, časť energie sa akumuluje do zásobníka s teplou vodou. Naakumulovaná energia sa spotrebuje buď priamo v dome, alebo je cielene predaná do distribučnej siete v čase výhodnej výkupnej ceny. Tu je veľmi dôležité, aby mal užívateľ domu zmluvu s dodávateľom elektrickej energie, ktorý dodáva a vykupuje elektrickú energiu za tzv. spotovú cenu.

Časť nespotrebovanej energie je cielene predaná do distribučnej siete v čase výhodnej výkupnej ceny.

Systém hospodárenia s energiou je riadený automaticky pomocou nadradenej regulácie. Keďže sa priamo v dome nenachádzala väčšia technická miestnosť, batériové úložisko je inštalované v priestore prístavby pri krytom prístrešku pre automobil. Samotná inštalácia batériového úložiska HES spolu s fotovoltickou elektrárňou si nevyžiadala nijakú nadštandardnú prípravu. Dom aj vďaka všetkým týmto technológiám spĺňa kritériá domu s takmer nulovou potrebou energie a je zaradený do energetickej triedy A0.

Domáce batériové úložisko HES
V priestore prístavby pri krytom prístrešku pre elektromobil je inštalované batériové úložisko. | Zdroj: Fenix Group

Domáce batériové úložisko HES využíva použité batérie z elektromobilov a je v ponuke v troch veľkostiach: s dvoma, štyrmi a šiestimi batériami. Ich kapacita je 13,6; 27,3 a 41 kWh. Okrem rodinných domov bez elektromobilu alebo s elektromobilom ich môžu využívať aj obchody, menšie administratívne budovy, menšie prevádzky, školy, škôlky, úrady a ďalšie inštitúcie. Majú sofistikovanú správu napájania a jednoduché ovládanie. www.fenix.sk

Text: Spracované v spolupráci s Fenix Group
Foto: Fenix Group

Zdroj: Urob si sám špeciál

  1. Dalibor says:

    To je fajn, ale keďže sme na Slovensku je treba aj napísať, že regulácia výkupu EE z malých zdrojov je u nás úplne inak nastavená ako v susedných Čechách. Distribučky domácnosťou vyrobenú EE vykupujú za smiešne ceny (situácia v Čechách je výrazne lepšia) a v prípade že vyrobíte viac ako 10MW/rok a ak ich náhodou nespotrebujete, ešte zaplatíte značné pokuty!

  2. Vladimír says:

    Tak to je hanba našim natvrdnutým (ne)zodpovedným papalášom na patričných muestach. Ako skoro všetko ostatné v našej krajine. Je tu ešte vôbec niekto za niečo zodpovedný a ochotný niečo meniť? Vyzerá to tak, že čím horšie, tým lepšie – nie však pre národ. Dokedy? Kým sa nám nerozsype štát?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.