odlahcenie skrinovych dveri
Galéria (4)

Odľahčenie skriňových dverí

„Pred rokmi sme kúpili nábytkovú súpravu, ktorej súčasťou boli aj dve skrine s nástavcami. Po určitom čase sa však začali na nich porušovať závesy dvierok. Podľa potreby som vymieňal pôvodné závesy za nové. Po čase prišlo k zmene účelu izieb v rodinnom dome a presťahovaniu skríň. Vtedy sme už nástavce na skrine nevyložili. Závesy sa však ničili naďalej, a tak sme sa rozhodli skriňové dvere odľahčiť.“

Galéria

Postup práce
Zo skríň vymontujeme dvere a odoberieme pôvodné závesy, zámok aj stredovú kryciu lištu. Zvolený tvar odľahčovacích otvorov nakreslíme na vnútornú stranu dverí. Okraje a stred necháme dostatočne široké z dôvodu pevnosti a tuhosti dvierok. Do každého odľahčovacieho otvoru vyvŕtame dierku s priemerom šírky listu priamočiarej pílky. Potom ňou vyrežeme postupne všetky nakreslené otvory. Dvere máme pritom položené tak, aby sme nepoškodili lak na ich vonkajšej strane. Pri dokončovaní rezania každého otvorov dbáme na to, aby sa vyrezávaná časť nevyštiepila. Zabránime tomu podchytením výrezu latkou a zvierkami, podložením či zavolaním si pomocníka. Rezné plochy môžu mať malé nerovnosti, ktoré zarovnáme rašpľou.

Po vyrezaní otvorov pripravíme povrch vnútornej strany dvierok na nalepenie tkaniny. Postupujeme tak, že odstránime lak na vnútornej strane dvierok až na čisté drevo. Môžeme to urobiť ručne brúsnym papierom alebo vhodným nástrojom. V tomto prípade bol pôvodný lak polystyrénový a dobre držal, takže obrusovanie bolo nesmierne zdĺhavé a veľmi prašné. Na odstránenie podobného laku si môžeme vyrobiť do ručného hoblíka z kúska plechu zúbkovitý nôž. Keďže to nie je nástrojová oceľ musíme ho viackrát brúsiť. Konečné dobrúsenie však urobíme brúsnym papierom so zrnitosťou 30 alebo 40.

Potom prižehlíme pásku na vnútorné plochy vyrezaných otvorov. Farbu a štruktúru volíme podľa povrchovej úpravy pohľadovej strany dvierok. Výtvarné riešenie si iste navrhne každý sám, najmä ak má isté zámery s farbou a vzorom použitej tkaniny. Šírka pásky obvykle presahuje hrúbku dvierok, preto presahujúce časti orežeme.

Ďalej nalepíme tkaninu na vnútornú stranu dvierok. Dvierka zbavíme prachu, položíme na rovnú čistú podlahu obrúsenou stranou nahor. Podlahu chránime pred znečistením napr. novinovým papierom. Utrieme obrúsenú stranu dverí, plochým štetcom nanesieme hustý lep a rovnomerne ho rozotrieme.

Na ďalšiu prácu treba dvoch ľudí. Odstrihnutý kus tkaniny, ktorý sme si vopred na mieru pripravili, položíme na vrstvu lepu, pritlačíme a napneme smerom od stredu k okrajom. Pri správnej hustote kvalitného lepidla by nemali vzniknúť problémy ani so znečistením rúk. Odporúčame tkaninu pred nalepením prežehliť. Tkaninu zaťažíme a lepidlo necháme vyschnúť, napr. od večera do rána. Čas schnutia závisí od hustoty a druhu lepidla, ako aj od teploty. Tkanina má zabrániť prístupu prachu do skríň a umožniť ich vetranie.

Ak treba, po zaschnutí lepidla obstriháme okraje nalepenej tkaniny. Obstriháme aj otvory na závesy a zámku. Napokon osadíme celokovové závesy a namontujeme dvere do skríň.

Dušan Tomka
Foto: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.