kozub s akumulacnou stenou
Galéria (11)

Kozub s akumulačnou stenou

Teplovzdušný kozub je súčasťou mnohých moderných rodinných domov, chalúp a chát. O jeho výstavbe premýšľal aj náš čitateľ, autor tohto príspevku. Jeho chalupa je pod Tatrami, kde bývajú riadne zimy. Z estetických, a najmä z ekonomických dôvodov, ho vylepšil – skrášlil prírodným kameňom. Zároveň tak získal tepelný zdroj, ktorý dobre drží teplo a do ktorého netreba príliš často prikladať.

Galéria

kozub s akumulacnou stenou 179 big image
02romanmagan portal big image
03romanmagan portal big image
05romanmagan big image
06romanmagan big image
08romanmagan big image
Základom kozuba je plechová kozubová vložka Chopok s maximálnym výkonom 12 kW. S výkonom je majiteľ spokojný, pretože v zime aj v horskej oblasti Slovenska dokáže vyhriať malý rodinný dom s úžitkovou plochou 100 m2. Vložka sa pripája ku komínu pomocou plechového potrubia s priemerom 180 mm a kolenom pod uhlom 45°. Stojí na podstavci z betónu a je obmurovaná pórobetónovými tvárnicami s hrúbkou 100 mm do výšky portálu. Drevený portál sa skladá z troch kusov tvrdého agátového dreva, ktoré sa opílili a obrúsili. Nie je natretý lakom, lebo pri otváraní dvierok by ho mohol poškodiť vzduch s vysokou teplotou. Tri dielce sa navzájom spájajú zámkom (čap – rozpor) a spoje sa, navyše, poistili skrutkami do dreva. Aby sa drevo nevznietilo a neprehrievalo teplom z kozubovej vložky, opláštilo sa zo strany kozuba (zospodu i zboku) špeciálnymi doskami používanými na stavbu opláštenia kozubových vložiek. Týmto materiálom sa obložili aj steny miestnosti pri kozubovej vložke (zakryté opláštením kozubovej vložky), aby sa neprehrievali. Jedna doska s plochou 0,6 m2 sa predáva za asi 30 € a pri stavbe kozuba sa ich použilo približne osem.

 
1. Skúška kozubovej vložky. Nachádza sa na nehorľavom podklade (betón), pripojená ku komínu.   2. Vložka sa obmurovala tvárnicami z pórobetónu. Rímsa je z troch kusov agátového dreva. Steny sú zaizolované proti prehriatiu.


3. Detail izolácie rímsy z vnútornej strany

Vonkajší plášť
Nad portálom kozuba pokračuje konštrukcia pomerne neštandardným spôsobom. Plášť zvyčajne tvoria špeciálne izolačné dosky, ktoré sa upravia omietkou a maľovkou. Majú síce dobré izolačné vlastnosti, čím zabezpečujú cirkuláciu zohriateho vzduchu v miestnosti, ale nemajú dostatočnú akumulačnú schopnosť. Preto sa nad portálom zhotovila výmurovka zo šamotových tehál s hrúbkou 80 mm postavených nastojato (na tzv. kant – najväčšia plocha tehly je pohľadová). Spájali sa cementovou maltou z troch dielov riečneho piesku a dvoch dielov cementu bez prídavku ďalších ohňovzdorných materiálov (vodného skla a pod.) Tehly sa v styku so stenami miestnosti zapustili do vysekaných otvorov, aby bola stabilná celá konštrukcia. Povrch z vnútornej strany teda tvorí stena z neomietnutých šamotových tehál, ktoré sa dohladka vyškárovali. Z vonkajšej strany je na šamote vrstva bežne predávaného stavebného lepidla vystužená hrubšou fasádnou sklotextilnou sieťou (v interiéroch sa používajú jemnejšie siete). Konštrukcia nesiaha až po strop (je z dreveného obkladu), lebo by sa mohol prehriať a vznietiť. Dvadsať centimetrov pod stropom je uzavretá doskami z nehorľavého materiálu a vychádzajú z nej len flexibilné hliníkové hadice vedúce vzduch do susedných a vyššie položených miestností. Na stavbu sa použilo celkom 15 m alumíniových flexibilných hadíc. Pohľadovú stranu konštrukcie tvorí kamenný obklad.

 
4. Vytváranie šamotovej akumulačnej steny   5. Akumulačná stena je z vnútornej strany hladká, aby sa na nej neusadzoval prach.
 
6. Ukončenie akumulačnej steny nástavcom z izolačných dosiek   7. Vedenie teplého vzduchu z nástavca do vyššie položených miestností pomocou flexibilného hliníkového potrubia

Obklad kozuba
Kameň je z miestneho kameňolomu (tzv. badínsky kameň). Predáva sa vo viacerých farebných odtieňoch. Jednotlivé kusy majú hrúbku približne 3 cm. Pri ploche jednotlivých prvkov, ako je to na fotografiách, sa cena pohybuje okolo 18 € /m2.

Kameň sa lepil do vrstvy flexibilnej malty s hrúbkou 1 cm, pri nepravidelných kameňoch sa maltu nanášala aj na zadnú stranu kameňa. Kamene pred lepením netreba vlhčiť, lebo by mohli skĺznuť po stene. Na škárovanie sa použila biela omietka MVR uni. Pred škárovaním treba skaly dobre umyť špongiou. Na lepšiu pevnosť sa pridávala na 20 l zmesi jedna murárska naberačka cementu. Dobre rozmiešaná hmota sa nanášala rukou s gumenou rukavicou do škár, uhladila sa po čiastočnom stvrdnutí omietky sa obklad dvakrát očistil mokrou špongiou, aby medzi tmavým kameňom a bielou omietkou vznikol náležitý kontrast. Škárovanie bolo posledným krokom pri stavbe kozuba.

 
8. Obklad kameňom do vrstvy lepidla   9. Ukončený obklad. Po vložení mriežky je kozub hotový. Necháme ho schnúť asi dva týždne, potom možno pozvoľna zakurovať.

Časový plán
Dva dni trvalo uloženie vložky, murovanie šamotom a izolácia doskami. Na tretí deň sa vymuroval zvyšok steny (treba ju murovať dvakrát, aby pre svoju výšku nespadla), omietla sa a začali sa ukladať kamene obkladu. Na štvrtý deň skončilo obkladanie, piaty sa robilo škárovanie. Keďže majiteľ je profesionálny murár, práca mu šla od ruky a robil ju len po večeroch (teda obmurovanie vložky trvalo asi 20 hodín).

Rozkurovať opatrne

Kozub po ukončení stavby musí vyzrieť, aby sa voda z malty a škárovacej hmoty postupne odparila. Pri náhlom silnom zakúrení hrozí roztrhnutie obmurovky kozuba. Treba počkať približne 2 týždne, čas závisí od obmurovky kozuba. Spočiatku pri prvých zakúreniach postupujeme opatrne a teplotu zvyšujeme pozvoľne. Začíname malými hranicami s malým množstvom dreva. Postupne – v priebehu týždňa – nabehneme na plný výkon. Aj výrobca kozubových vložiek odporúča, aby sa vložka vypálila postupne.

Skúsenosti s používaným kozubom sú veľmi dobré. Do kozuba majiteľ prikladá ráno, pred obedom, večer a potom až pred spaním. Denne spáli v zimnom období dve nízke ovocinárske debničky vrchovato naplnené drevom, čo je veľmi nízka spotreba. V celom dome je pritom príjemné teplo a v podkroví, kam stúpa teplý vzduch, niekedy treba dokonca otvoriť okno. Akumulačná predná stena dobre hreje ešte takmer 3 hodiny po úplnom vyhorení paliva.

Text: Ing. Roman Magáň
Foto: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. Patrik says:

    Ako ste riešili čistenie časti medzi komínom a krbovou vložkou ?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.