Drevená protéza na predĺženie krátkych dverí
Galéria (20)

Drevená protéza na predĺženie krátkych dverí

Pri centimetri či dvoch vyrieši problém dverný prah, ak je však pod dverami škára na šírku dlane, najjednoduchšie je pustiť sa do výroby drevenej protézy. Tá prinavráti starému dvernému krídlu dokonalosť bez toho, aby ste museli búrať zárubňu a osádzať novú.

Galéria

Ako predľžiť krátke dvere?
Ako predľžiť krátke dvere?
Ako predľžiť krátke dvere?
Ako predľžiť krátke dvere?
Ako predľžiť krátke dvere?
Ako predľžiť krátke dvere?
Ako predľžiť krátke dvere?
Ako predľžiť krátke dvere?

UROB SI SÁM

náročnosť: ++
čas: 6 hodín
náklady: 8 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 8 €
(skutočná spotreba)
• masív 1,50 €
smreková fošňa 50 mm (210 €/m3)
• spojovací materiál 1,30 €
lepidlo Duvilax D3 Rapid 3,84 €/kg
samorezné skrutky 5 × 120 mm (7,60 €/100 ks)
• povrchová úprava 5,20 €
napr. pružný tmel Ponal Duo (12,10 €/320 g),
odmasťovač Eternal (4,10 €/500 g), renovačný náter Eternal Mat Revital (5,60 €/700 g)

NÁRADIE
 píla
 hobľovačka
 vŕtačka
 brúska
 výtvarnícka stierka
 štetec
napríklad Schuller Allround 7226 

PRACOVNÝ POSTUP

1. ZAMERANIE
Šírku škáry odmeriame pod dverami na viacerých miestach, aby sme sa vyhli nedorozumeniam a chybám spôsobeným nerovnosťou podlahy. 

2. ZVESENIE
Dverné krídlo zvesíme a preveríme, či výška nebola upravená podložkami zasunutými do pántov. Prípadné korekcie zarátame do výšky protézy. 

3. MATERIÁL
Pripravíme si materiál. Smrekový masív by mal byť suchý a aklimatizovaný, aby nám pri prenesení do interiéru už nezosychal. 

4. OPÍLENIE
Spodnú stranu dverí opílime, aby sme lepili na hladkú rovnú plochu. Nie je zvykom, aby bol na spodnej strane dverí falc ako v našom prípade. 

5. HRÚBKA
Hrúbku dverného krídla meriame posuvným meradlom. Zamedzíme tak nepresnostiam, ktoré nám do merania môžu vniesť zaoblené hrany. 

6. HRÚBKOVANIE
Hranolček ohobľujeme tak, aby nám čo najvernejšie kopíroval hrúbku dvier. Lepšie je o štvrť milimetra pretŕčať, ako by malo chýbať. 

7. OREZANIE
Šírku orežeme tak, aby nám pod dverami zostala 5-milimetrová škára. Tá zabráni zasekávaniu dvier a poškodeniu nášľapnej vrstvy podlahy.

8. KONTÚRY
Profil dvier si prekreslíme na hranolček. Pri primeriavaní si vieme pomôcť podkladovými latkami a zvierkou, ktoré nám vytvoria rovinu. 

9. OPÍLENIE
Profil orežeme tak, aby sme sledovali vonkajšiu stranu kontúry. Tvoríme tým základ budúceho falcu, ktorý nadviaže na profil. 

10. VŔTANIE
Navŕtame si otvory na skrutky. Priemer vrtáka by mal byť o pol milimetra väčší, ako je vonkajší priemer samorezných skrutiek. 

11. ZNAČKOVANIE
Ak je vrták krátky, os otvoru si prenesieme na druhú stranu pomocou skrutky. Tak budeme vedieť, kam treba vŕtať z druhej strany.

12. ZAHĹBENIE
Zahĺbime si otvory, do ktorých zanoríme hlavičky skrutiek. Noríme hoci aj 15 milimetrov pod povrch, aby skrutky v budúcnosti neprekážali. 

13. LEPENIE
Na styčnú plochu nanesieme štedrú dávku disperzného lepidla. Práve to nám zaistí stálosť spoja bez otvárania škáry pri používaní. 

14. SKRUTKOVANIE
Protézu naskrutkujeme do dvier. Skrutky nám zaistia tesný spoj bez toho, aby sme museli používať dlhé stolárske zvierky alebo popruhy.

15. TUŽENIE
Natužíme si tmel, ktorý zostáva aj po vyzretí pevný a pružný. Vďaka tomu nám opravy po čase nevypadnú a neobkreslia spoj. 

16. TMELENIE
Celý spoj pretmelíme a vyhladíme tak, aby sme získali plynulý prechod medzi dvojicou susediacich materiálov a povrchov.

17. BRÚSENIE
Vyzretý spoj prebrúsime. Pozornosť venujeme nielen pohľadovým plochám, ale aj samotným falcom na hranách dvier. 

18. ODMASTENIE
Odmontujeme kovania a celú plochu dvier dokonale odmastíme. Dôraz kladieme na okolie kľučky, ale i na pánty, z ktorých vyteká mazivo. 

19. NATIERANIE
Vzhľad dvier zjednotíme renovačným akrylátovým náterom. Ťahy štetca vedieme zhora nadol, v dvoch vrstvách získame dokonalé nakrytie. 

dobré rady

RÁM
Hoci sú všetky dvere odľahčené dutinami a voštinou, žiadne z nich sa nezaobídu bez rámu zo smrekového masívu, ktorý im dáva pevnosť i tvar. Spodná časť dvier je preto tvorená širokou hrubou doskou, ktorá poskytne dostatočnú oporu pre pevné ukotvenie predlžovacej protézy. Či sa rozhodnete pre lepenie, skrutkovanie, kolíkovanie, alebo spájanie lamelami či voľnými čapmi, vždy budete mať dostatočnú oporu.

VYMERANIE
Existujú dve taktiky, ku ktorým sa môžete uchýliť. Prvou je vyrobiť predĺženie s rezervou, ktoré si podľa potreby zarežete priamo na mieste. To je výhodné vtedy, ak zveziete dvere z chalupy domov, aby ste ich v dielni kus po kuse dali do poriadku. Zarezanie pri osádzaní je už iba fádnou rutinou. Ak predlžujete jediné dvere, šikovné je zamerať si dĺžku vopred. Nie je nutné, aby bol spodok dverí rovnobežný s ich vrchom. Záleží iba na tom, aby sa krídlo nedralo o podlahu. Preto dokážete zohľadniť všetky nerovnosti.

SPÁJANIE
Skrutky alebo kolíky zostavené v rade za sebou majú omnoho menšiu pevnosť ako tie, ktoré sú na striedačku rozložené po cik-cak línii. Vyosenie kotviacich bodov zvyšuje odolnosť proti bočnému tlaku. To je praktické všade tam, kde podkladáte otvorené dvere klinkom, otvárate ich kopnutím alebo kde tesne cez gumičku majú doliehať na dverný prah.

TMELENIE
Tmel plní úlohu prechodového mostíka pri zjednotení povrchu. Ak plánujete dvere obnoviť fóliou alebo tapetou, nároky na ukrytie spoja budú omnoho menšie ako pri lesklom nátere. Myslite preto na kvalitu práce skôr, ako sa pustíte do povrchovej úpravy. Nie je pravdou, že farba chybičky zakryje, naopak – mnohonásobne ich zvýrazní.

ODMASTENIE
Na odmastenie starých syntetických a olejových podkladov môžete použiť lieh alebo technický benzín, pri novších, akrylátových je spoľahlivejší špecializovaný prípravok, akým je napríklad odmasťovač Eternal. Ten svojou receptúrou odstráni oleje, vosky i znečistenie rúk bez toho, aby narušil starý farebný film.

Odborník radí

V starých domoch sa pri rekonštrukcii nájdu chybičky, ktoré zraku dlhodobo unikali. Ak stavebníci osadili zárubňu privysoko, žiadne dvere nebudú dosť dlhé na to, aby dosiahli až po zem.

Text, foto a realizácia: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám 5/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Leuška says:

    Ďakujem za podrobný návod. Konečne viem ako opravím vlastné dvere, ktoré po rekonštrukcii podlahy na bezbariérovú neočakávané stali kratšie a je pod nimi fúga cca 7 cm. Mimochodom zahĺbenie otvorov pre hlavičky je podľa mňa zbytočne nakoľko predvŕtaný (povinne aby pri spájaní sa navzájom neodtláčali) brús je z mäkkého dreva a hlavička sa utopí sama.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje