Ako správne oškrabať omietku
Galéria (7) Zdroj: Shutterstock

Chystáte sa maľovať? Pozrite sa, ako správne oškrabať omietky

Ak je na stenách priveľa pôvodných vrstiev farby, tá nová by sa vám čoskoro začala lúpať. Čo s tým? Často nepomôže ani natrieť starú farbu kvalitnou penetráciou a pôvodné nátery je jednoducho potrebné oškrabať. V našom článku sa dozviete, aké nástroje budete potrebovať a ako pri škrabaní správne postupovať, aby ste si nepridávali prácu.

Galéria

Ako správne oškrabať omietku
Zakrytie okien a nábytku pred odstraňovaním omietky
Pomôcky na odstraňovanie starej omietky
Dôkladné namočenie steny pred oškrabávaním
Oškrabávanie omietky zo steny
Rozmývanie omietky

Kým sa pustíte do škrabania omietok

Vypracte z miestnosti podľa možností všetok nábytok. Prípadne ho dajte do stredu izby a dôkladne prikryte maliarskou fóliou, aby ste zabránili jeho znečisteniu. Zakryte, samozrejme, aj podlahu, najlepšie dvoma vrstvami fólie, ktoré dôkladne spevníte páskou. Na fólie potom ešte položte vrstvu papiera, kartónu alebo starej látky – zabránite tak, aby na zemi vzniklo „blato“ z vlhkej oškrabanej omietky.

Zakryte aj okná, lustre, prípadne ich odmontujte. Nezabudnite ani na zásuvky a vypínače. Pamätajte, že čím starostlivejšie miestnosť na škrabanie pripravíte, tým menej upratovania vás potom bude čakať.

Zakrytie okien a nábytku pred odstraňovaním omietky
Zdroj: Bára Kocmánková

Čo budete potrebovať na škrabanie omietok

Niektoré z týchto pomôcok pravdepodobne nájdete doma, iné budete musieť prípadne dokúpiť:

  • ochranné okuliare
  • pracovné rukavice
  • respirátor nebo rúška
  • rebrík
  • škrabka
  • vedro s vodou
  • veľká maliarska štetka, prípadne i fasádny valček
  • zmeták
  • lopata
  • veľké vrece na oškrabanú omietku
Pomôcky na odstraňovanie starej omietky
Zdroj: Bára Kocmánková

Ako škrabať omietku

1. Namočenie starej omietky

Prvým a veľmi dôležitým krokom je starú omietku dôkladne namočiť. Kvôli jednoduchšej práci a lepšiemu výsledku je dobré nechať starý náter čo najviac nasiaknuť vodou. Ak stenu navlhčíte a hneď sa pustíte do škrabania, pôjde vám to ťažšie a navyše riskujete, že na omietku viac pritlačíte a poškodíte tak štuky.

Dôkladné namočenie steny pred oškrabávaním
Zdroj: Bára Kocmánková

Vezmite teda vedro s vodou a dôkladne štetkou namočte steny. Chvíľku ich nechajte nasiaknuť a potom sa pusťte do škrabania.

Malý tip

Neotvárajte okno a nenechávajte v miestnosti prúdiť vzduch. Je dôležité, aby sa v nej po celý čas udržiavala vyššia vlhkosť.

2. Odstraňovanie omietky škrabkou

Škrabku pri škrabaní nedržte kolmo ku stene, ale vždy pod menším uhlom (naplocho), aby ste nezaryli príliš hlboko.

Oškrabávanie omietky zo steny
Zdroj: Bára Kocmánková

Ak máte medzi stenami a stropom zaguľatené rohy, zbavte sa starej omietky tvrdou kefou.

Ak škrabete omietky v dome či byte, ktorý je pro vás nový, a neviete, či sú steny tvorené z rôzneho materiálu, všímajte si zmeny na povrchu, prípadne otestujte steny poklepaním. Môžete totiž naraziť na výmurovku, sadrokartónovú časť či zasadrovanú plochu, ktoré sa budú pri škrabaní správať trochu inak.

3.  Rozmývanie omietky

Vo chvíli, keď máte oškrabanú celú miestnosť, pusťte sa do rozmývania omietky. Ide o pomerne dôležitý krok. Na stenách celkom určite ostanú praskliny, póry alebo nedoškrabané časti, ktoré je potrebné zahladiť. Vymeňte vodu vo vedre a namočenou štetkou rozmývajte omietku krúživými pohybmi dostratena a dohladka.

Po zaschnutí by omietka mala byť v ideálnom prípade jednofarebná. Počítajte však s tým, že pri veľmi starých omietkach sa vám to nemusí podariť.

Rozmývanie omietky
Rozdiel na stene pred a po rozmytí omietky | Zdroj: Bára Kocmánková

4. Upratanie a odstránenie fólií

Zvyšky oškrabanej omietky nechajte na podlahe chvíľu uschnúť, aby sa vám lepšie upratovala. Potom ju jednoducho zameťte a odstráňte ochranné fólie.

Úplne na záver upracte aj odkrytú podlahu, rovnako ako parapety a ďalšie časti miestnosti, na ktorých sa mohli usadiť nečistoty.

Text: Bára Kocmánková
Foto: Bára Kocmánková, shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje