Kladenie PVC podlahy
Zdroj: istock.com

Akým chybám sa vyvarovať pri kladení PVC podlahy? Nie je to nič zložité, zvládnete to aj vy!

PVC je jednou z najrýchlejších a najjednoduchších možností kladenia podlahy. Poradíme vám, akých chýb sa vyvarovať, aby ste si užili nové pohodlie pod vašimi nohami.

Vyznajte sa v druhoch podláh

Existuje mnoho druhov podláh. Napríklad PVC, vinyl alebo plávajúca podlaha. Každá z nich vyžaduje iný prístup ku kladeniu. Mnoho závisí od povrchu, jeho úpravy, ale aj od ceny a predstavy o tom, čo od podlahy očakávate.

Typy podláh

  • drevená
  • laminátová (známa ako plávajúca)
  • PVC
  • marmoleum (takzvané lino)
  • vinyl
  • korok
  • bambus
  • dlažba

Všetky zmienené podlahové krytiny majú svoje pozitíva, ale aj negatíva. Vinylová aj laminátová podlaha majú napríklad nevýhodu v tom, že sa vám do škár môže dostať voda, pretože ide o podlahy zložené z dlhých dielov. Preto sa tiež laminátová krytina neodporúča do kuchýň, ak nemá vodotesný spoj. Tento problém odpadá pri podlahe PVC, ktorá je navyše cenovo dostupnejšia a kladenie ktorej si pokojne môžete urobiť úplne sami.

PVC podlaha
Zdroj: shutterstock.com

Ako na kladenie PVC podlahy

V našom prípade sme sa rozhodli pre PVC. Dôvodom bola jednak cena a jednak podklad, na ktorý sme podlahu kládli. V prípade spálne a obývačky išlo o staré drevené dosky. Vo väčšine prípadov by to mohol byť problém, no našťastie boli položené rovno a s naozaj nepatrnými spojmi a bez stôp po klincoch. Tento podklad bol dostatočne kvalitný na to, aby sa tu PVC mohlo použiť bez toho, aby sme s podkladom niečo robili.

Rovnakú krytinu sme použili aj v kuchyni, kde bol síce pôvodne betón, ale plochu sme nakoniec zaliali niveláciou.

Kladenie PVC podlahy
Presah niekoľko desiatok centimetrov je pri kladení PVC podlahy dôležitý. | Zdroj: Bára Kocmánková

Hrúbka PVC

Faktom ostáva, že sme sa museli zamyslieť nad hrúbkou podlahy. Predsa len podklad drobné škáry obsahoval a hrozilo riziko, že pokiaľ bude PVC príliš tenké, škáry sa budú do povrchu premietať veľmi rýchlo. Na výber je obvykle hrúbka od 2 do 4,5 milimetra. Zvolili sme 4 milimetre, takže je dostatočne hrubé, aby si nejaký čas zachovalo rovný povrch a bolo odolné proti oderu. PVC je vo všeobecnosti tiché a eliminuje chlad od podlahy, avšak nejde o prírodný, ale umelý produkt z ropy.

TIP: Vinylová podlaha je tiež vyrobená, v podstate rovnako ako PVC, iba s prímesou skleného vlákna, takže je ešte odolnejšia proti poškodeniu.

Ako PVC položiť

Na celom procese bolo najzložitejšie preniesť tubus dlhý 5 metrov do danej miestnosti a následne ho rozložiť na podlahu. Vyžaduje to nielen dávku trpezlivosti a sily, ale aj pomoc ďalšieho človeka. Snažte sa krytinu nezlomiť, pretože potom sa už nerovností nezbavíte. Pri rozkladaní tiež rátajte s tým, že občas odriete kúsok steny, ktorá sa však dá ľahko opraviť.

Dôležité je rozložiť krytinu v správnom smere a rozmeroch miestnosti, pretože zmotať všetko znovu naspäť je veľmi náročné.

Pri nákupe PVC myslite na to, že si k celkovým rozmerom z každej strany treba pripočítať aspoň 20 cm navyše. Po rozbalení teda bude krytina pozdĺž stien presahovať. A v tomto momente prichádza čas orezávania.

Kladenie PVC podlahy
Kladenie PVC podlahy zvládnete aj sami. | Zdroj: Bára Kocmánková

Orezávanie PVC podlahy

Samotné orezanie nie je také náročné, režte však s trpezlivosťou. Orezanie by malo byť vo vzdialenosti maximálne 2 cm od steny. Prázdneho miesta sa nebojte, pretože presne tam potom pripevníte lišty, takže orezané miesta budú schované.

Najlepšie sa PVC orezáva odlamovacím nožom, ktorý sa používa aj na koberce. Časť podlahy, ktorú chce odrezať, si druhou rukou čo najviac pritisnite ku stene, nech sa naozaj neprepočítate o 5 cm. A, samozrejme, buďte opatrní, spomínaný nôž je niekedy až chirurgicky ostrý, preto si dávajte pozor a pokojne použite čisté pracovné rukavice.

Nedostatky zakryjú lišty

Odrezali ste o centimeter viac, ako ste chceli? Odreli ste tesne nad podlahou stenu? To nič, pretože budete inštalovať lišty, ktoré tieto problematické miesta zakryjú a nikto si nič nevšimne. Ak lištu kupujete samostatne, snažte sa čo najviac trafiť do odtieňa a charakteru podlahy.

K lištám budete potrebovať aj:

  • koncovky, rohy a spojnice
  • lepidlo alebo klinčeky
  • pokosnicu na rezanie líšt v určitom uhle
  • pílku
Pokosnica a ďalšie komponenty na kladenie líšt.
Pokosnica a ďalšie komponenty na kladenie líšt. | Zdroj: Bára Kocmánková

Aj líšt existuje niekoľko druhov, záleží na tom, na čo ich chcete použiť. Pri stene využijete tzv. soklové lišty. Ak máte príliš nerovný prechod medzi podlahami, používajú sa prechodové lišty.

Na schody sa používajú schodové lišty, ktoré môžu byť i protišmykové, a na záver sú tu lišty rohové, ktoré sú určené na steny, ale aj parapety, prechody medzi dverami a stenou a na kuchynské linky. V kuchyni sa môžu prilepiť silikónom alebo pripevniť klinčekmi a ich cieľom je aj ochrana povrchu pred vodou.

Text: Bára Kocmánková
Foto: isifa/Shutterstock, istock.com, Bára Kocmánková

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje