image 51218 25 v1
Galéria (19)

Ako si zhotoviť raketovú pec s ležoviskom

Ženy vedia, čo chcú. Túto piecku si vybrala šikovná dáma z Gemera podľa toho, čo sa o nej dočítala na internete, a postavil jej ju ešte šikovnejší domáci majster.

Galéria

Raketová pec s ležoviskom
Raketová pec s ležoviskom
Raketová pec s ležoviskom
Raketová pec s ležoviskom
Raketová pec s ležoviskom
Raketová pec s ležoviskom
Raketová pec s ležoviskom
Raketová pec s ležoviskom

UROB SI SÁM

NÁROČNOSŤ: *****

ČAS: 2 týždne

NÁKLADY: do 520 €

ĽUDIA: 1

OBDOBIE: celoročne 

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 514 €

• komínové vložky 30 €
šamotové, dĺžka 330 mm, vnútorný priemer 180 – 200 mm, 3 ks (10 €/ks)
• šamotové tehly 60 €
„normálky“ C25, 250 × 120 × 65 mm, 30 ks (2 €/ks)
• šamotový tmel 13 €
v kartuši, 3 ks (4,50 €/balenie 310 ml)
• šamotová malta 2 €
(4 €/5 kg)
• pórobetónové tvárnice 72 €
s hrúbkou 5 cm, napr. Porfix, 500 x 250 x 50 mm, 21 ks (0,65 €/ks),
na obmurovanie vložiek
s hrúbkou 15 cm, napr. Porfix, 500 x 250 x 150 mm, 16 ks (1,75 €/ks)
na obmurovanie pece a podsady
s hrúbkou 10 cm, napr. Ytong, 599 x 250 x 100 mm, 18 ks (1,70 €/ks)
na vodorovnú časť lôžka (sedadla)
• perlit 14 €
1 vrece, 125 l (od 14,22 €/balenie)
• lepidlo 18 €
stavebné, flexibilné (9 €/25 kg)
• armovacia sieť 16 €
145 g/m2 (16,69 €/22 m2)
• plechový sud od 10 €
„barel“ 200 l, pozinkovaný, starší, 1 ks
• ohybná rúra 4 €
na prívod vzduchu, flexibilné hliníkové potrubie, 150 mm (4,08 €/m)
• dymové rúry 264 €
na odvod spalín, 5 m (po komín, 25 €/1 m) + 4 kolená (33 €/ks), záslepka (7 €), priemer 180 mm, hrúbka steny 2 mm
• izolácia 9 €
minerálna vlna s minimálnou hrúbkou 5 cm (26 €/14,4 m2)
• štrk, piesok, cement 2 €
na vytvorenie platne pod pecou a na obsypanie dymovodov

NÁRADIE

• píla
na pórobetónové tvárnice
• uhlová brúska
s kotúčom na rezanie kovu a diamantovým kotúčom
• murárska lyžica
• vodováha
• meter
• brúsne hladidlo
• kladivo

POSTUP PRÁCE

Ako si zhotoviť mimoriadnu úspornú pec?

Základ Na mieste betónovej platne v prípade potreby odstránime časť podlahy. Pod murivo položíme izoláciu proti vode. 

Otvor pre dymovod Musí sa doň zmestiť budúce dymovodné potrubie a jeho tepelná izolácia z pórobetónových tvárnic. 

Podsada lôžka Na platňu poukladáme pórobetónové tvárnice (25 × 50 × 15 cm). Cez vynechaný priestor povedie dymovod. 

Zvislé ohnisko Na spodok uložíme 14 šamotových tehál, na ne šamotové komínové vložky s priemerom 180 mm (pokojne aj 200 mm). 

Vodorovné ohnisko Murujeme ho zo šamotových tehál. Jeho ideálna výška je 13 cm. Naše je vyššie (18 cm), keďže otvor vo vložke sme omylom vyrezali vyššie.

Dno ohniska Pohľad na ohnisko zhora. Tvoria ho komínové vložky. Za „klenbou“ je vodorovné ohnisko.

Prikladacia a spaľovacia komora je zatiaľ zložená nasucho. Opäť bude vyššia ako ideálnych 13 cm, aby ladila s výškou ohniska. 

Prívod vzduchu na spaľovanie Do tehál urobíme otvor na flexibilnú hliníkovú hadicu a uložíme ju pomocou tmelu. foto Jozef Buzalka

Ústie komory Rozhodli sme sa znížiť výšku ústia. Takže v ďalšom kroku postupujte tak, že na ústí komory bude len jeden rad tehál.

Izolácia zvislého ohniska Z pórobetónu (hrúbka 5 cm) pod uhlom vyrežeme 21 segmentov. Zlepíme 3 osemuholníky, spodný neuzavrieme. 

Uloženie izolácie Okolo komínových vložiek vycentrujeme pripravené osemuholníkové vence alebo, čo je lepšie, zakrúžený plech. 

Izolácia z perlitu Medzeru medzi vencom a vložkou vyplníme drobným perlitom a vrch zarovnáme šamotovou maltou. 

Spodok suda zrežeme tak, aby umožnil vstup aj výstup spalín. Vrch suda má byť 3,5 cm nad okrajom vložky. Prinitujeme výstupnú rúru. 

Sud aj podklad obmurujeme tak, aby medzi šamotovou pecou a obmurovkou ostalo aspoň 4 cm priestor na dosypanie perlitu. 

Posteľ či lavicu k peci môžeme, ale nemusíme zhotoviť. Dôležité je zhotoviť otvory, ktoré umožňujú prístup k dymovodu. 

Všetky kolená pod posteľou majú odskrutkovateľné otvory na čistenie a revíziu. Otvor pod posteľou k nim tvorí prístup. 

Omietka V našom prípade je zhotovená štandardným spôsobom armovacou sieťou a lepidlom. Po „odvädnutí“ lepidla ju treba vyhladiť („zapucovať“). foto Jozef Buzalka

Rozkurovanie Zakurovať treba suchým drevom. Hneď po zakúrení začne sálať teplo z plechového suda. Murovaná posteľ sa zohreje za deň. foto Jozef Buzalka

PRED STAVBOU

Ako funguje pec

Palivo sa prikladá do prikladacej a súčasne spaľovacej komory. Na jej spodku horí oheň, ktorý je živený prúdom vzduchu prichádzajúceho z bočnej, napr. pravej strany. Preto spodnú časť pece až po sud nazývame vodorovným ohniskom, v ktorom prebieha zvyčajné (stechiometrické) horenie. Po priložení je vhodné položiť poklop na ústie prikladacej a súčasne aj spaľovacej komory, teda vodorovného ohniska. Plameň a spaliny sa začnú ťahať naľavo pod sud, ohrievajú ho, vystupujú nahor a tlak prichádzajúcich spalín ich núti klesať novou cestou pozdĺž stien suda až do dymovodného potrubia. Prejdú cezeň, zohrejú ho a dostanú sa do vzduchu mimo stavbu.

To je veľmi jednoduchý príbeh, ale vyžaduje si podrobnejší opis. V hornej časti šamotovej rúry počas zakurovania a kúrenia začne stúpať teplota, pretože sa tam koncentrujú horúce spaliny, ktoré sa pri teplote do 500 °C odparujú z dreva alebo sa štiepia na jednoduchšie uhľovodíky už pri bežnom oxidačnom horení v prvej – spaľovacej komore. V momente, keď sa zhromaždí dosť tepla a stúpne teplota, začnú sa spaľovať – štiepiť aj tieto jednoduchšie plyny. V rúre z komínových vložiek nastane tzv. pyrolitické horenie. Preto šamotovú rúru poskladanú zo šamotových vložiek nazývame zvislé ohnisko.

Pri pyrolitickom horení sa z jednoduchších uhľovodíkov stávajú celkom jednoduché, najstabilnejšie – CO, CO2, H2O a takto unikajú do vzduchu. Výsledkom je minimálne tvorenie popola, dymovody bez sadzí a komín takmer bez dymu.

HOTOVO

Jožo radí

Výhodou pece je, že v nej možno úspešne spaľovať pomerne tenké kusy dreva, čím využijeme aj drevo z opiľovania stromov, opadané konáre a pod. Druhou stranou mince pri takomto kúrení je, že treba častejšie prikladať. Po dostatočnom zohriatí akumulačnej časti pece si však môžeme dať na niekoľko hodín pohov, a tak budeme mať, napríklad počas celej noci, príjemné teplo aj bez prikladania.

AKO TO UROBIŤ

Ideálny základ

Tvorí ho betónová platňa s hrúbkou 8 cm, ktorú možno vystužiť kari sieťou s priemerom 6 × 150 mm. Na pevnom podklade môžeme zhotoviť aj platňu z prostého betónu.

Tepelná izolácia pod posteľou

V našom fotopostupe na raketovú pec sa buduje lôžko s rozmermi 120 × 200 cm. Možno však vybudovať len lavicu na sedenie, fantázii sa medze nekladú, a tomu sa, pochopiteľne, prispôsobí aj kladenie odvodového potrubia. Na dne však vždy musí byť tepelná izolácia. Na betónovú platňu pod posteľou teda uložíme minerálnu vlnu s hrúbkou aspoň 5 cm. Priestor medzi rúrami a konštrukciou vyplníme štrkom pre akumuláciu tepla. Všetko murivo lepíme flexibilným lepidlom a navrch po uložení potrubia prilepíme pórobetónové tvárnice (60 × 10 × 25 cm). Dymovod je z čiernych oceľových rúr s priemerom 180 mm. Je vhodné, ak dymovod od polovice dĺžky smerom ku komínu mierne stúpa.

Úprava spodnej šamotovej vložky

Do jednej vložky sa vyreže otvor 17 × 13 cm (šírka × výška). Lepia sa komínovým (peciarskym) tmelom.

Izolovanie zvislého ohniska

Jednotlivé segmenty majú výšku 30 cm. Zlepíme ich flexibilným lepidlom, pri lepení ich treba stiahnuť drôtom. Po vytvrdnutí zbrúsime hrany, aby vznikol kruhový tvar. Aby sa pri vyšších teplotách vence neroztiahli, opilníkované segmenty stiahneme tak, že do segmentov vyryjeme drážku (2 mm) a ovinieme ich drôtenou slučkou. Namiesto dlhšieho murovania z 5-centimetrových tvárnic z pórobetónu môžeme rýchlejšie osadiť zakrúžený oceľový plech s hrúbkou 2 mm na priemer 46 cm. Segmenty s komínovou vložkou by mali byť v rovnakej výške, prípadne vložka môže byť trocha vyššie. Preto ak je potrebné, komínovú vložku ešte nadstavte. Medzipriestor treba vyplniť izolantom, napr. perlitom. Celú zostavu nakoniec uzavrite šamotovou maltou a vyrovnajte.

Osadenie suda

Plechový sud bolo potrebné skrátiť, aby medzi vrchom zvislého ohniska a vrchom suda vznikla medzera 3,5 cm. Pod sudom alebo cez sud musí byť vytvorený kanál na odvod spalín, na ktorý sa napojí vykurovacie potrubie.

dobré rady

Prečo „raketová“ pec?

Pri pyrolitickom horení vzniká tlak, ktorý sa musí uvoľniť do dymovodu, ten musí mať preto väčší priemer, než by mal dymovod pece s porovnateľným množstvom spaľovaného dreva. V opačnom prípade hrozí obrátenie prúdenia.

Najdôležitejšie pri samotnej výstavbe preto nie sú rozmery, ale vzťahy medzi nimi. Tie sú vyobrazené aj v nákrese

Tlak spalín je aj príčinou výborného ťahu pece, ktorá nepotrebuje klasický komín, ktorý vytvára ťah na princípe rôznych atmosférických tlakov vzduchu v rôznych výškach.

Tlak, ktorý sa nepretržite uvoľňuje a vzniká (ako jeden dlhý kontinuálny, ale kontrolovaný výbuch, nepretržitý proces podobný tomu v turbínovom motore lietadla), sa prejaví aj hukotom v peci, ktorý je vyšší ako pri bežných peciach, ale nie je nepríjemný. Odtiaľ pochádza aj názov „raketová“ pec.

Odvod spalín

Je vyriešený prechodom cez stenu. Ako izolácia v murive poslúžili vytvarované pórobetónové tvárnice. Odťahovanie dymu je ukončené rúrou a kolenom, do ktorého nenaprší, ak si naň vyrobíte ochrannú plechovú striešku. Mriežka zasa zabraňuje vstupu hlodavcom a vtákom.

Výhody raketovej pece

+ čisté spaľovanie podradného dreva (halúzky, triesky, odpad)
+ veľmi rýchle vykurovanie (teplo zo suda)
+ dlhé vykurovanie naakumulovaným teplom
+ bez nutnosti výstavby komína
+ možnosti využitia buď na podlahové kúrenie, alebo vyhrievané sedenie, vyhrievané spanie, v niektorých prípadoch na ohrev vody
+ pri pochopení základného princípu a vzťahov ponúka raketová pec obrovské množstvo možností vyhotovenia a využitia

Nevýhody

– nutné častejšie prikladanie, kým sa nenahrejú akumulačné časti
– jej výstavba na Slovensku nie je certifikovaná a staviate ju na vlastné riziko (poisťovňa nepreplatí prípadné škody, ale ak raz pochopíte ako raketová pec funguje, pochopíte aj to, že nemá o nič vyššie riziká (skôr nižšie) ako klasické vykurovacie zdroje)

Text a foto: Jozef Buzalka
Zdroj: časopis Urob si sám 10/2018

  1. Wimshurst says:

    Idealne do panelaku.
    Komin na balkon.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje