Ako sme prerobili starú pec na kozubovú pec
Galéria (13)

Ako sme prerobili starú pec na kozubovú pec

Keďže neboli zachované takzvané soklové kachlice ani ukončujúce, zmenili sme vzhľad tejto pece pôvodne z roku 1930 na rustikálny kus s murovaným soklom a hornou doskou z farebného betónu.

Galéria

Kozub zo starej pece
Kozub zo starej pece
Kozub zo starej pece
Kozub zo starej pece
Kozub zo starej pece
Kozub zo starej pece
Kozub zo starej pece
Kozub zo starej pece

AKO NA TO

ZO STAREJ PECE
Na prvý pohľad sa táto pec neodlišuje od bežne stavaných pecí. Použili sme staršie kachlice, ale nové dvierka. 

ZAPUSTENIE DVIEROK
Na našej peci je aj nenápadná dizajnérska „vychytávka“. Dvierka popolníka sú zasunuté smerom dnu. 

ZAKLADANIE PECE
Soklová časť, ktorá nie je namáhaná teplom, je vyhotovená z pórobetónových tvárnic (Ypor). Vpravo je komôrka, do ktorej ústi vzduch privádzaný z exteriéru. 

PRÍVOD VZDUCHU DVIERKAMI
Prívod spaľovacieho vzduchu (z komôrky pod pecou do priestoru v okolí pece) slúži aj na doplnenie vzduchu v kuchyni odsatého digestorom. 

HOTOVÝ PLÁŠŤ OHNISKA
Teraz sa môžu založiť dvierka. Aby kachľový plášť ohniska nepraskol, dvierka sú položené v papieri z minerálnych vlákien. 

AKUMULAČNÝ PRIESTOR
Vymurované sú vnútorné akumulačné boky. Položená je plocha deflektora. Po stranách je založený dilatačný plášť zo sklenenej tkaniny. 

VÝPLŇ
Do priestoru za zrkadlom je vložená akumulačná výplň. 

HORNÝ RAD PRED ZAKRYTÍM
Vidieť úzku čelnú komoru a vstup do druhého padajúceho ťahu. Na vyčnievajúcu hranu bude ešte položená ďalšia brzdná usmerňujúca plocha.

STABILIZOVANIE KACHLÍC
Počas stavby pece si pomáhame doskou z tvrdeného polystyrénu, ktorá je svorkami upevnená na rožné kachlice. Rad kachlíc tak „neutečie“. 

SOKEL PECE
Je omietnutý pomocou sieťky, flexibilného lepidla a štukovej omietky. Omietka sa nanáša neskôr, asi po týždni prevádzky, keď pec „sadne“. 

dobré rady

PREČO SÚ DVIERKA ZAPUSTENÉ?
Vďaka tomuto vylepšeniu pri chôdzi nezavadíme o otváracie očko. Aj mierne širší sokel zasa ukryje trčiacu kľučku prikladacích dvierok. Je tak minimalizovaná možnosť zakopnutia a pádu na pec.

VZDUCH PRIVÁDZANÝ Z EXTERIÉRU
Pri novostavbách je bežné, že sa montuje prívod vzduchu špeciálne pre tepelné spotrebiče. Vzduch z tohto prívodu vyrovnáva a doplňuje vzduch spotrebovaný horením, ale aj odsávačom v kuchyni. Kým prívod vzduchu sa bežne montuje na kozubové vložky, pri stavaných peciach sa používa zriedkavo, hoci je tiež veľmi dôležitý. My sme na prívod vzduchu využili staršie dvierka z inej pece.

ZAPOJENIE DO KOMÍNA
Je zhotovené pomocou keramickej rúry. Rúra je uložená v dilatačných posuvných lôžkach z minerálnej vaty.

BEZPEČNÉ ČISTENIE

ZAKRYTIE PECE
Použitá je doska odliata na mieste vyhotovená zo žiarobetónu. V betónovej doske sú osadené tri čistiace otvory s viečkami. Môžeme tak pohodlne čistiť všetky ťahy aj vstup do komína.

Text, foto, realizácia: Ing. arch. Vladimír Istitoris, PhD. 

Zdroj: časopis Urob si sám 1/2018

  1. Anonym says:

    cele zle

    1. Milan says:

      Ako niečo hrozné,že sa nehanbia vôbec také foto sem dať,ved tu keby sa začali písať pripomienky tak toho bude viac ako celý článok.Ved toto je životu nebezpečná,ohavná pec, ktorá bola určite predtým v lepšom stave ako teraz.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje