ako si zostrojit vrtak na hlbenie otvorov do zeme
Galéria (3)

Ako si zostrojiť vrták na hĺbenie otvorov do zeme

Pri výsadbe rajčiakovej priesady je dobré, ak na nej ostriháme bočné výhonky a zasadíme ju čo najhlbšie. Tým docielime, že koreňová sústava sa dostane do hĺbky, kde sa dlhodobo udržiava vlhkosť zo zalievania.

Galéria

Ďalšou výhodou je to, že hlboko zasadená sadenia vyženie zboku korene, čím vytvorí bohatú koreňovú sústavu, čo má vplyv na zvýšenie rodivosti. Jamky na zasadenie priesady veľmi ľahko urobíme vrtákom. Vzdialenosť medzi vyvŕtanými dierami by mala byť asi 80 cm. Do takto vyhĺbených jamiek priesadu veľmi ľahko zasadíme. Nezasypeme ju zeminou až po vrch diery, ale necháme okolo nej priehlbinku na zalievanie podmokom. Ak pri zalievaní neostriekame listy a plody, rastlina má väčšiu odolnosť proti hubovým ochoreniam.

Väčší vrták s priemerom 300 mm nám ušetrí veľa práce pri vŕtaní dier na stĺpiky, napríklad pri výstavbe oplotenia. Vŕtaním urobíme dieru na stĺpik s oveľa menšou námahou, akoby sme ju kopali rýľom, okrem toho sa vyvŕtaná diera nezasypáva.

Podľa výkresovej dokumentácii, rozpisu materiálu a opisu si vrtáky ľahko zhotovíme zvarením. Kruh – medzikružie (pol. 3) rozrežeme pílkou na železo a roztiahneme na 75 mm upnutím do zveráka pomocou francúzskeho kľúča. Vybrúsime reznú hranu, aby vzniklo ostrie. Stredný otvor v prípade potreby upravíme polkruhovým pilníkom a navlečieme na rúrku (pol. 2) a privaríme. Hrot (pol. 4) vsunieme do rúrky (pol. 2) a privaríme. Občas môžeme ostrie citlivo nakovať, čím zvýšime jeho tvrdosť a ostrosť.

Vrták na hĺbenie dier do zeme na rajčiakovú plantu
Pol.    Názov, rozmer a použitý materiál     Kusy
1    tyč – 15 × 300 – zvariteľná oceľ    1
2    rúrka – 22 × 4 × 1 000 – zvariteľná oceľ    1
3    kruh – 100 × 3 – zvariteľná oceľ    1
4    hrot – 22 × 60 – zvariteľná oceľ    1
 
Vrták na hĺbenie dier do zeme na osadenie ohradových stĺpikov
Pol.    Názov, rozmer a použitý materiál    Kusy
1    rúrka – 32 × 4 × 500 – zvariteľná oceľ    1
2    rúrka – 32 × 4 × 1 300 – zvariteľná oceľ    1
3    kruh – 300 × 3 – zvariteľná oceľ    1
4    hrot – 32 × 60 – zvariteľná oceľ    1
 

Jozef Dobrovolný, Piešťany
Foto a kresby: autor

  1. Tomi says:

    Zdravím, návod je supr, ale kde sehnat ten ocelový kruh???

  2. Palo says:

    Ja som si ten kruh vysekal sekacom s trojmilimetroveho plechu, karboskou zabrusil, ako hrot som použil starý 20mm vrtak, všetko som prívarok na trojštvrťové rúru a v krbe dokonca zakalil… ale to ani nie je treba…

  3. Anonym says:

    Ospravedlňujem sa za skomoleniny, pisem z tabletu. Ten si tam dokladá slová, ktoré sa jemu páčia…

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje