Rotačný zavlažovač

Rotačný zavlažovač

„Keď som chcel zavlažovať rastliny s vysokým rastom zvrchu, robilo mi to problém. Zostrojením rotačného postrekovača som ho vyriešil. Rastliny môžem zavlažovať z väčšej výšky s jemným rosením.“

Postup práce

 1. Teleso zavlažovača (4) a zátku (3) vysústružíme z 32 mm šesťhrannej mosadze.
 2. Časť (5) vysústružíme tiež z mosadze. V tomto prípade je vysústružená na ½ cólovú hadicu.
 3. Na 6 kusov rúrok s priemerom 10 mm (2) narežeme závity. Rúrky je potrebné ohnúť, tým sa zabezpečí rotácia telesa zavlažovača (4).
 4. Dýzy sú vyrobené z duralu, ale môžu byť aj z mosadze.
 5. Na časť (5) nasunieme hadicu, ktorá je prichytená k stojanu. Okolo tejto časti sa začne tlakom vody otáčať teleso zavlažovača (4).
 6. Výhodou tohto rotačného zavlažovača je jeho veľká účinnosť. Natočením rúrok a dýz dosiahneme to, aby sa zavlažila celá plocha rovnomerne. 

Ján Čopák, Sobrance
Foto: autor
Kresby: Podľa originálu autora prekreslil: Marián Varga
Zdroj: Časopis Urob si sám
–>

Komentáre

 1. Juraj Kunč says:

  p.Čopak,mali by ste mať aspoň trošku slušnosti a dopísať, že predmetný postrekovač ku ktorému sa hlasite ako výrobca ste v skutočnosti prevzali zo starých časopisov :Urob si sam – udelej si sam ešte z čias pred rokom 1989.Ak Vas bude zaujímať v ktorom čísle to bolo môžem Vám to zistiť.
  S pozdravom J.kunč

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.