Elektrická varecha
Galéria (3)

Elektrická varecha

Uľahčí nám robotu a ušetrí čas pri varení lekvárov či kečupu. Vareška mieša rovnakým tempom, takže kečup alebo lekvár sa nepripáli.

Ak už máme potrebný materiál, zhotovenie samotnej varešky trvá šikovnému majstrovi s potrebným náradím asi hodinu.

Materiál

Na pohon varešky využijeme motorček zo stieračov s napájaním 12 V. Dobre nám poslúži aj motorček na baterky, ktorý sa používa na otáčanie grilovacej tyče pri grilovaní kurčiat, ten však mieša pomalšie. Vareška a stojan sú z tvrdého dreva (z duba), ostatné drevené diely môžu byť z mäkkého dreva.

Elektrická varecha

Pracovný postup

Na motorček privaríme maticu M8, aby sme do nej mohli uchytiť hriadeľ miešadla. Do miešadla vyvŕtame štyri otvory s priemerom 25 mm. Do stredu vyvŕtame dieru s priemerom 8 mm do hĺbky asi 70 mm. Do nej vsadíme hriadeľ miešadla so závitom M8 a zaistíme ho dvoma nitmi z nehrdzavejúceho materiálu.

Vrch miešadla vyrobíme tak, že medzi dva bočné diely vložíme do stredu hranol, cez ktorý vedie stredom otvor s priemerom 8,5 mm, a prichytíme ho z každej strany štyrmi skrutkami do dreva.

Zaisťovacie kolíky vymeriame podľa ucha nádoby a pripevníme ich skrutkami. Nasadíme miešadlo s hriadeľom. Takýto polovýrobok (bez motora) vložíme do ich nádoby. Položíme naň kryt proti pare, do ktorého vyvŕtame otvor s priemerom 25 mm.

Kryt proti pare priskrutkujeme k bočným dielom miešadla štyrmi skrutkami do dreva. Doplníme ho bočnými dielmi, ktoré slúžia ako unášač motora. Primontujeme motorček a vareška je hotová.

Roman Boledovič, Horné Dubové
Foto a kresby: autor

Galéria

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje