Elektrická varecha

Elektrická varecha

Uľahčí nám robotu a ušetrí čas pri varení lekvárov či kečupu. Vareška mieša rovnakým tempom, takže kečup alebo lekvár sa nepripáli.

Ak už máme potrebný materiál, zhotovenie samotnej varešky trvá šikovnému majstrovi s potrebným náradím asi hodinu.

Materiál

Na pohon varešky využijeme motorček zo stieračov s napájaním 12 V. Dobre nám poslúži aj motorček na baterky, ktorý sa používa na otáčanie grilovacej tyče pri grilovaní kurčiat, ten však mieša pomalšie. Vareška a stojan sú z tvrdého dreva (z duba), ostatné drevené diely môžu byť z mäkkého dreva.

Elektrická varecha

Pracovný postup

Na motorček privaríme maticu M8, aby sme do nej mohli uchytiť hriadeľ miešadla. Do miešadla vyvŕtame štyri otvory s priemerom 25 mm. Do stredu vyvŕtame dieru s priemerom 8 mm do hĺbky asi 70 mm. Do nej vsadíme hriadeľ miešadla so závitom M8 a zaistíme ho dvoma nitmi z nehrdzavejúceho materiálu.

Vrch miešadla vyrobíme tak, že medzi dva bočné diely vložíme do stredu hranol, cez ktorý vedie stredom otvor s priemerom 8,5 mm, a prichytíme ho z každej strany štyrmi skrutkami do dreva.

Zaisťovacie kolíky vymeriame podľa ucha nádoby a pripevníme ich skrutkami. Nasadíme miešadlo s hriadeľom. Takýto polovýrobok (bez motora) vložíme do ich nádoby. Položíme naň kryt proti pare, do ktorého vyvŕtame otvor s priemerom 25 mm.

Kryt proti pare priskrutkujeme k bočným dielom miešadla štyrmi skrutkami do dreva. Doplníme ho bočnými dielmi, ktoré slúžia ako unášač motora. Primontujeme motorček a vareška je hotová.

Roman Boledovič, Horné Dubové
Foto a kresby: autor

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.