Ručný lis na suchú trávu
Pri chove domácich zvierat je potrebné na zimné obdobie zabezpečiť krmivo z trávnych porastov. Na odnesenie suchého sena sa väčšinou používajú tzv. batohové plachty. Pripravené seno v plachte bolo samému človeku ťažko uviazať a prepraviť na káre. Tento problém je vyriešený využitím prípravku – nádoby – na stlačenie sena a jeho vytvarovanie do vhodných balíkov. Rozmer nádoby si zvolíme tak, aby zodpovedal rozmerom prepravnej káry. Nádoba je riešená tým spôsobom, aby uložené seno bolo možné utlačiť a previazať do balíka. Takto previazaný balík z nádoby vyberieme a uložíme do prepravnej káry.
Galéria
Seno po stlačení môžeme previazať rôznymi spôsobmi: stiahnutím pomocou popruhov alebo gumových laniek alebo aj obyčajným špagátom. V tomto prípade boli ako najvhodnejší spôsob na uväzovania balíka použité tri kusy upínacích pásov s fixačnou zámkou, ktorými utlačené seno pohodlne utiahneme. Utiahnutý balík jednoducho uviažeme povrazom. Po vytiahnutí balíka z prípravku pásy uvoľníme na využitie ďalšieho balíka.Výroba nádoby
Konštrukcia nádoby je zhotovená z L profilov 20 × 20 × 3 mm. Na bok nádoby sú priskrutkované plné „steny“, ktoré v častiach viazania vytvoria medzeru asi 30 mm na navlečenie sťahovacieho špagáta (upínacieho pásu). Uložíme ho tam ešte pred stláčaním sena. Dno nádoby je plné, bez medzier. Na steny a dno je vhodné použiť materiál hrubý asi 5 až 7 mm (preglejka). Riešenie konštrukcie si nevyžaduje zvláštne úpravy materiálu, okrem zvárania a vŕtania dier na upevnenie stien.
Výhodou takejto nádoby je, že ju uložíme do prepravnej káry a posledný balík prevezieme v nádobe. V tomto prípade má nádoba hmotnosť 16 kg a na jej výrobu sme spotrebovali 10 m L profilov 20 × 20 × 3 mm.
Ing. Ján Šimo, Nedožery – Brezany
Foto: autor
–>
Komentáre