Domáca výroba trávnej frézy
„Po zakúpení pozemku bolo potrebné obnoviť dvadsať rokov zanedbaný a udupaný trávnik s množstvom kamenia skrytého tesne pod povrchom s nerovnosťami až 10 cm. Pre výskyt kamenia nebolo možné do takéhoto terénu použiť klasický vertikulátor. Vyriešil som to výrobou trávnej frézy.“
Galéria
Postup práceNa pohon trávnej frézy sa použil lacný elektrický kultivátor so šírkou záberu 35 cm, ktorý má vypínač a ovládanie na pravej rukoväti. Vyrobené zariadenie trávnej frézy namontujeme namiesto pôvodných nožov kultivátora. Rúrky frézy sú na osi pohonu len nastrčené a dotiahnuté. Po spracovaní trávnika namontujeme pôvodné nože späť na kultivátor. Celý stroj zmontujeme z podvozku a máme znova kultivátor. Frézu je možné ťahať aj tlačiť pred sebou, ale z hľadiska úspory vlastnej energie je lepšie frézu ťahať ju, čiže cúvať.
- Náboje vyrobíme z hrubostennej rúrky s vnútorným priemerom 20 mm. Odrežeme 2 kusy dlhé 150 mm a vyvŕtame diery s priemerom 8 mm na unášacie skrutky. Nože vyrobíme z uholníka 25 × 25 mm. Narežeme 10 kusov s dĺžkou 70 mm, 2 kusy dlhšie asi o 20 mm, ktoré po zvarení v mieste ohybu zarovnáme na dĺžku 70 mm kolmo od bodu styku so stredovou rúrkou. Sú to dva nože vo vnútornej strane, aby okolo prevodovky nezostávala širšia neobrobená plocha. Uholníky zrežeme z jednej strany na dĺžku 20 mm a zostávajúcu časť zbrúsime do ostria.
- Zušľachtenie nožov – nože rozpálime v ohni a pracovnými časťami ich prudko schladíme v studenej vode.
- Nože rozdelíme po 120 stupňoch vo dvoch radoch a privaríme na náboje. Hotové frézy upneme na osi kultivátora.
- Z detského kočíka s kolieskami s priemerom asi 15 cm zvaríme rám. Šírku na osiach podľa potreby predĺžime. Do uholníka bude upnutý ochranný kryt kultivátora skrutkami M8 a trojicou gumových podložiek na každej skrutke. Priečne časti rámu – uholník a pásovinu – privaríme k rámu tak, aby ich rovina bola asi 13 cm od zeme.
- Do priečneho pásu privaríme dva posuvné mechanizmy z vyradených výklopných okien.
- Do ochranného krytu kultivátora vyvŕtame 4 diery s priemerom 9 mm, do predných priskrutkujeme dva uholníky s navarenými skrutkami M8.
- Do uholníka navlečieme dve skrutky M8 s gumovými podložkami a prichytíme zadnú časť krytu kultivátora. Spoj je dostatočne ohybný a pri správnom dotiahnutí sa matice neuvoľňujú.
- Posuvný spoj upneme krídlovými maticami M8.
- Nastavíme hĺbku rezu, v ťažko poškodenom trávniku aj viac ako 10 mm. Trávnik pred frézovaním pokosíme, dlhá tráva by sa namotávala na frézy. Frézujeme v pozdĺžnom a hneď aj v priečnom smere.
- S frézou pracujeme tak, že ju ťaháme za sebou a snažíme sa udržať ju na kolieskach, čím dosiahneme zarovnanie nerovností. Nepostupujme príliš rýchlo, motor sa musí vždy otáčať bez veľkej záťaže, podľa starej ľudovej múdrosti – čo ide tuho, nevydrží dlho. Smerom dopredu na začiatok ďalšieho radu využívame samohybnú schopnosť stroja vďaka nízkym otáčkam fréz, čo oceníme hlavne v svahovitom teréne – stačí na okamžik zapnúť rotovanie pri polohe na kolesách.
–>
Aj keď trávnik po spracovaní nevyzerá príliš dobre, je zrovnaný a prevzdušnený. Stačí dosiať trávu na holé miesta a poliať. Spracovanie plochy treba zopakovať o pol roka.
Vďaka robustnosti nožov a nízkym otáčkam kamene nepredstavovali pre stroj takmer žiadne riziko, fréza ich iba vyhodila mimo pracovného priestoru stroja. Výkon stroja možno považovať za dostatočný.
Autor: Jozef Zahradník, Drietoma
Foto: autor
Zdroj: Časopis Urob si sám
Pači sa mi to