bruska na frezy
Galéria (12)

Brúska na frézy

Prídavné zariadenia sú určené na pravú stranu, a to najmä na brúsku – MD 150/200 FG. Brúsiť môžeme stopkové frézy (vrchné), kotúčové, drážkovacie do ø 8 – 150 mm, kotúčové píly ø 8 – 120 až 600 mm s otvorom (–d–) 16, 25 až 30 mm s úpravou až 100 mm.

Galéria

Na základňu (1) umiestnime brúsku na predný okraj a naznačíme otvory na skrutky (z brúsky odstránime gumené podložky). Vyrobíme nový ochranný kryt kotúča (3). Na skrutku (4) môžeme nasadiť pôvodné ochranné sklo, navŕtaním otvoru. Na druhú skrutku môžeme upevniť chladiacu nádobku. Skrutky (2) slúžia na doladenie dielov (5 a 6) ku kotúču. Základňu (1) umiestnime tak, aby bol prístup ku skrutke (7) na vertikálny posuv dielu (6). Diel (6) je vyrobený z pásovej ocele a jäklového profilu. Položka (8) je privarená a položku (9) doladíme skrutkou (11) a zaistíme skrutkou (12) pri uvoľnenej skrutke (10). Posuvný diel – B – (13) má polohovo zameniteľnú skrutku (v závite) na ktorú upevníme, napr. opierku sústružníckych nožov (14) a diel (15) na stopkové frézy. Styčné hrany na (8, 9, 13) presne zabrúsime. Skrutka (16) je dorazová. Diel (14) môžeme tvarovo rôzne prispôsobiť. Ním nastavujeme horný uhol a na skrutke (17) sklon, presnejšie priložením nového noža alebo vrtáka. Hlavne väčšie vrtáky (väčšími vrtákmi) pre jednoduchosť brúsime voľne z ruky. Sústreďme sa však na výšku britov ľavej a pravej strany. Na zameranie si môžeme vyrobiť šablónu.

Na brúsenie kotúčových píl (diel 18), je použitý pôvodný typ Elko, ktorý je upravený na úchyt otvoru (– d –) až 100 mm a to podložkami – základnou (19), vymedzovacími (20), prítlačnou (21), vyrobenými z pásu nehrdzavejúcej ocele (dobre pruží) 1 × 50 × 150 mm. Väčšiu stabilitu dosiahneme navarením pásoviny pod spodné ucho (22) a bočnú stabilitu navarením platničiek (23) na nosník. Kotúč sa takto presúva na troch bodoch. Otvory na držiaku (18, 1) vyhotovíme podľa prípravku (18).

Prípravok stopkových fréz (24) sa upevňuje na skrutku (13). Na jeho základni (24) sa medzi kockami posúva do strán dielu (25) a odklápa sa na skrutke a matici (26). Na matici je privarený držiak (27) so stavacou skrutkou (28) Ak máme možnosť vyhotovme si maticu v celku a skrutku s jemným závitom (– s –) 1, 75, alebo postupným privarením matíc ( – M –) 16 × 2 (na náhradnej skrutke) a po každej ďalšej prečistíme závitníkom vždy od prvej v poradí. Tuhosť chodu skrutka (26) nastavíme na kockách skr. (– M –) 6, zaistené kostrou (– K –). Na diel (25) navaríme maticu (29), v ktorej sa otáča skrutka (30) so skľučovadlom ø 8 – 13 mm istené kontrou (– M – ) 16 (31).

Frézu upíname britom hore, skrutku (30) nastavíme náklon (opretím o brúsny kotúč z vnútornej strany) . Horizontálny uhol nastavíme pod kockami skrutkou ( – M –) 8 × 50 o diel (13) a náklon skrutkou (26). Brúsime jemným pritiahnutím a zatlačením na kotúč. Uhol môžeme ľahšie nastaviť aj navarením platničky (38 – nie je podmienka) na diel (25) a navarením dorazu na skrutku (30). Pootočením o 180° nastavíme druhý brit. Toto je možné pri dvojbritových frézach, pri viacbritových skrutku (– M –) 8 vyradíme.

Diel (32) je nosník a delič kotúčových fréz. Čap (M – 20) navaríme zospodu nosníka. Podložkou (33) sa vyrovnáva osadenie. Vymedzovacie puzdrá vyrobíme podľa (– d – ) u fréz (34). Ďalšie sú na doladenie, plus pružina a matica. Na spodnú časť navaríme rúrku so skrutkou (35). Otočná kocka (36) zaisťuje polohu britu skrutkou M 10 a doladíme ju skrutkou (37). Pre menšie zuby (drážkovacie frézy) skrutku M 10 zabrúsime podľa potreby (naplocho). Zámerne sme nepoužili na skrutku M 10 vratnú pružinu, pretože môže poškodiť krehké brity (spekaný karbid). Frézu stačí pridržať rukou a zatlačiť na kotúč. Podľa potreby brúsime z ľubovoľnej strany kotúča.

Pri týchto úkonoch nemusíme demontovať skľučovadlo, stačí ho preklopiť a diel (32) upevniť troma skrutkami M 8 na diel (27).


Viliam Fekete
Foto a schémy: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje