Vyrobte si šrotovník na obilie

Vyrobte si šrotovník na obilie

Väčšina chovateľov domácich zvierat sa nezaobíde bez šrotovníka na obilie. Vyrobiť si ho môžeme aj svojpomocne vo vlastnej dielni.

Pracovný postup

• Stolík na šrotovník vyrobíme zo železnej platne (1) hrubej 4 mm a z rúrok (2).

• Násypku (4) vyrobíme z plechu hrubého 1,5 mm. V hornej časti plech násypky zahneme, aby nedošlo k poraneniu pri nasýpaní obilia.

• V dolnej časti šrotovníka umiestnime posúvač na reguláciu množstva obilia privádzaného na šrotovanie.

• Konštrukciu šrotovníka vyrobíme z plechu hrubého 2 mm. Skladá sa z dvoch častí spojených pántom. Aby sme mohli zabezpečiť údržbu a čistenie šrotovníka, hornú časť urobíme tak, aby sa dala odklápať.

• Dovnútra hornej časti privaríme plech s rebrovaním na zvýšenie účinku šrotovania.

• Dolnú časť tela šrotovníka pevne privaríme k stolíku. V jej vnútornej časti je umiestnené sito, ktoré sa dá vyberať. Podľa veľkosti otvorov v site môžeme regulovať veľkosť obilného šrotu. Úplne jemný šrot dosiahneme opakovaným šrotovaním.

• Na pohon šrotovníka použijeme prírubový elektromotor 380 V s výkonom 1,5 kW a 2 800 ot./min. Jeho výhodou je, že na pohon už nepotrebujeme remenice a remeň ako pri klasickom elektromotore.

• Elektromotor pripevníme skrutkami na dolnú časť telesa šrotovníka. Na jeho os je pripevnený bubon s kladivkami. Na zníženie prašnosti pri šrotovaní na vypadávací otvor pripevníme plátený rukáv.

• Šrotovník má jednoduchú údržbu a spoľahlivú prevádzku. Za hodinu zošrotuje 250 kg obilia.

• Kladivká a ich uchytenie na šrotovacom bubne sú zhotovené tak, aby sa pri opotrebovaní na jednej strane dali vymeniť. Tak ich použijeme štyrikrát.

Bezpečnosť práce

• Pred nasypaním obilia do zásobníka skontrolujeme, či je uzatvorený posúvačom, aby pred spustením elektromotora zasypali kladivká;

• Je zakázané čistiť a otvárať telo šrotovníka pri zapnutom sa motore až do jeho úplného zastavenia;

• Pri šrotovaní sledujeme obilie, aby sa v ňom nedostali do šrotovníka cudzie predmety;

• Elektromotor a vypínač pravidelne čistíme od obilného prachu.

  
  
  

 

Stolík na šrotovník
1. železná platňa
2. nohy z rúrok ø 32 mm
3. rozpery z tyče ø 10 mm
4. násypka z plechu hrubého 1,5 mm
5. šrotovník z plechu hrubého 2 mm
6. posúvač
Autor: Vladimír Churý, Očová
Foto a kresby: autor
Zodpovedný redaktor: Vladimír Chudý 

Komentáre

 1. To je to co najviac potrebujem. Este musim zohnat nejake prasiatko a postavit chlievik.

 2. Nemáte náhodou nejaké výkresy podľa ktorých by sa dala vyrobiť drtička záhradného odpadu, konárov a pod.? Ak áno budem vďačný ak mi napíšete na mail: paino@azet.sk

 3. Petr Kuska says:

  dobry den. chtěl jsem se zeptat zda by jste mi mohl poslat lepe citelne nákresy s koty. na email- peta.kuska@seznam.cz předem dekuji.Kuska

 4. ešte by som dodal dva magnety kvôli úchytu kovových častíc uložiť ich treba proti seba pri dieru násypu zrna do priestoru mletia samo že musia byť väčšie ako samotný otvor aby sa nemohli dostať ku kladivkám šrotovníka a ešte podotknem že netreba mlieť dva krát kvôli jemnosti šrotu ale pred šrotovaním vymeniť dierovaný plech za jemnejší teda z menšími dierkami

  1. Kde sa dajú zohnať SITA dakujem

 5. Rudolf Janto says:

  Neviete kde sa dajú zohnať sitká do šrotovníka? Potreboval by som priemer otvorov 5mm a 7-8mm, pre hydinu. Šrotovník mám .

  1. Dobry den, sita do srotovnika vam vyrobim, rozmer aky chcete, velkost dier tiez podla vasich poziadaviek . . kontakt mail: martin.vyroba@gmail.com

   1. dobry den aka je cena jedneho sitka dakujem

 6. Dobrý den. Nemáte náhodou dokumentaci nebo návod na výrobu kladívkového drtiče na střešní krytinu. Předem děkuji. Jarda

 7. Jeej, toto mame doma, lenze vacsie a tazie, hebedo, len to zavadzia.

  1. Nechcete sa ho zbavit?

 8. Jan Šťastný says:

  Dobrý den, mám dotaz jaká je mezera mezi kladívkem a vloženým sítem?
  Děkuji za odpověď.

Pridať komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.