Vyrobte si šrotovník na obilie
Galéria (15)

Vyrobte si šrotovník na obilie

Väčšina chovateľov domácich zvierat sa nezaobíde bez šrotovníka na obilie. Vyrobiť si ho môžeme aj svojpomocne vo vlastnej dielni.

Galéria

Kladivkový šrotovník
Bubon s kladivkami
šrotovník rez
Stolík na šrotovník
Kladivkový šrotovník
Kladivkový šrotovník
Kladivkový šrotovník

Pracovný postup

• Stolík na šrotovník vyrobíme zo železnej platne (1) hrubej 4 mm a z rúrok (2).

• Násypku (4) vyrobíme z plechu hrubého 1,5 mm. V hornej časti plech násypky zahneme, aby nedošlo k poraneniu pri nasýpaní obilia.

• V dolnej časti šrotovníka umiestnime posúvač na reguláciu množstva obilia privádzaného na šrotovanie.

• Konštrukciu šrotovníka vyrobíme z plechu hrubého 2 mm. Skladá sa z dvoch častí spojených pántom. Aby sme mohli zabezpečiť údržbu a čistenie šrotovníka, hornú časť urobíme tak, aby sa dala odklápať.

• Dovnútra hornej časti privaríme plech s rebrovaním na zvýšenie účinku šrotovania.

• Dolnú časť tela šrotovníka pevne privaríme k stolíku. V jej vnútornej časti je umiestnené sito, ktoré sa dá vyberať. Podľa veľkosti otvorov v site môžeme regulovať veľkosť obilného šrotu. Úplne jemný šrot dosiahneme opakovaným šrotovaním.

• Na pohon šrotovníka použijeme prírubový elektromotor 380 V s výkonom 1,5 kW a 2 800 ot./min. Jeho výhodou je, že na pohon už nepotrebujeme remenice a remeň ako pri klasickom elektromotore.

• Elektromotor pripevníme skrutkami na dolnú časť telesa šrotovníka. Na jeho os je pripevnený bubon s kladivkami. Na zníženie prašnosti pri šrotovaní na vypadávací otvor pripevníme plátený rukáv.

• Šrotovník má jednoduchú údržbu a spoľahlivú prevádzku. Za hodinu zošrotuje 250 kg obilia.

• Kladivká a ich uchytenie na šrotovacom bubne sú zhotovené tak, aby sa pri opotrebovaní na jednej strane dali vymeniť. Tak ich použijeme štyrikrát.

Bezpečnosť práce

• Pred nasypaním obilia do zásobníka skontrolujeme, či je uzatvorený posúvačom, aby pred spustením elektromotora zasypali kladivká;

• Je zakázané čistiť a otvárať telo šrotovníka pri zapnutom sa motore až do jeho úplného zastavenia;

• Pri šrotovaní sledujeme obilie, aby sa v ňom nedostali do šrotovníka cudzie predmety;

• Elektromotor a vypínač pravidelne čistíme od obilného prachu.

  
  
  

 

Stolík na šrotovník
1. železná platňa
2. nohy z rúrok ø 32 mm
3. rozpery z tyče ø 10 mm
4. násypka z plechu hrubého 1,5 mm
5. šrotovník z plechu hrubého 2 mm
6. posúvač
Autor: Vladimír Churý, Očová
Foto a kresby: autor
Zodpovedný redaktor: Vladimír Chudý 
 1. hovado says:

  To je to co najviac potrebujem. Este musim zohnat nejake prasiatko a postavit chlievik.

 2. Maťo says:

  Nemáte náhodou nejaké výkresy podľa ktorých by sa dala vyrobiť drtička záhradného odpadu, konárov a pod.? Ak áno budem vďačný ak mi napíšete na mail: paino@azet.sk

 3. Petr Kuska says:

  dobry den. chtěl jsem se zeptat zda by jste mi mohl poslat lepe citelne nákresy s koty. na email- peta.kuska@seznam.cz předem dekuji.Kuska

 4. ludo says:

  ešte by som dodal dva magnety kvôli úchytu kovových častíc uložiť ich treba proti seba pri dieru násypu zrna do priestoru mletia samo že musia byť väčšie ako samotný otvor aby sa nemohli dostať ku kladivkám šrotovníka a ešte podotknem že netreba mlieť dva krát kvôli jemnosti šrotu ale pred šrotovaním vymeniť dierovaný plech za jemnejší teda z menšími dierkami

  1. Tomas says:

   Kde sa dajú zohnať SITA dakujem

 5. Rudolf Janto says:

  Neviete kde sa dajú zohnať sitká do šrotovníka? Potreboval by som priemer otvorov 5mm a 7-8mm, pre hydinu. Šrotovník mám .

  1. Martin says:

   Dobry den, sita do srotovnika vam vyrobim, rozmer aky chcete, velkost dier tiez podla vasich poziadaviek . . kontakt mail: martin.vyroba@gmail.com

   1. Katarina says:

    dobry den aka je cena jedneho sitka dakujem

 6. Jarda says:

  Dobrý den. Nemáte náhodou dokumentaci nebo návod na výrobu kladívkového drtiče na střešní krytinu. Předem děkuji. Jarda

 7. aa says:

  Jeej, toto mame doma, lenze vacsie a tazie, hebedo, len to zavadzia.

  1. Jano says:

   Nechcete sa ho zbavit?

 8. Jan Šťastný says:

  Dobrý den, mám dotaz jaká je mezera mezi kladívkem a vloženým sítem?
  Děkuji za odpověď.

 9. PRQ says:

  Ja teraz obnovujem starý šroták. Ale zo skúsenosti viem, že vysokootáčkové motory, to sú podľa výrobného programu označené ako 2-pólové motory, majú síce vysoké otáčky, ale slabý krútiaci moment. Istotne viem povedať a potvrdiť, že 2,2kW – 2900 ot./min., je slabý motor !!! To sa nehodí na šroták !!! To bol veľmi slabý majster čo robil taký šroták. Hodinu mordovať taký motor a pošrotovať len 250kg obilia (alebo miešanky pšenica – kurica) je veľmi slabý výkon !!!
  Já používam 5,5kW 2900 otáčkový motor (pokiaľ možno zapojený do trojuholníka) a v jednom rade sú 4 kladivká. Takže celé teleso šrotáka má 12 kladiviek a pomer remeníc od šrotáka k motoru zvýšim a šroták ide takmer na 4 000 (štyritisíc) otáčiek. Sito má 5mm diery.
  Pripravím si do vane miešanku pšenica kukurica a na nasýpanie používam dvadsať litrové veľké vedro. Potom pustím šroták, nasypem do neho 20 litrové vedro miešanky a lež naberiem druhé plné vedro z vane, tak zatiaľ je už pošrotovaný prvý násyp. To znamená, že 250 kg, šrotujem maximálne 10 minút.
  Ak porovnáme efektivitu tak máme výsledok: z 2,2kW 250kg. šrotuje hodinu.
  Já s takmer dvojnásobným výkonom, teda so silnejším krútiacim momentom a skoro dvakrát takými otáčkami to isté množstvo 250kg miešanky šrotujem max 10 minút.
  NEPOUŽÍVAJTE NA ŠROTOVNÍK 2,2kW – 2900 ot./min EL. MOTOR !! TO JE NESPRÁVNA KONŠTRUKCIA !! Prečo??
  Preto, lebo ako som spomínal, vykokootáčkové el. motory majú slabý krútiaci moment. Výkon takéhoto el. motora je v otáčkach, akonáhle tento el. motor zaťaží, začína strácať otáčky, a tým pádom stráca aj výkon !!! Preto sa zákonite musí použiť silnejší el. motor, a ten má oproti 2,2kW už silnejší krútiaci moment, zároveň pomerom remeníc mu zvýši otáčky od 3 600 do 4 000 a ak chytí takéto otáčky, tak už pri takom výkone ich ťažko stratí !!! Tak je to. Tá opisovaná konštrukcia s tým 2,2KW 2 900 ot./min a ešte aj napriamo bez remeníc je ZLÁ KONŠTRUKCIA !! To nerobte !!!

  1. David says:

   To co tady popisujete vypadá na perpetum mobile

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje