Test kultivátora
Galéria (11) Zdroj: Ing. Róbert Vojdan

Ako si upraviť elektrický kultivátor, aby sa s ním lepšie pracovalo aj v ťažkej pôde? Róbert prišiel na riešenie!

Po zmenšení obrábanej časti našej záhrady som zistil, že s malotraktorom začínam mať problém, už sa s ním nedalo manipulovať tak, ako by som potreboval. Preto padlo rozhodnutie nahradiť ho elektrickou motykou - kultivátorom.

Galéria

Test kultivátora
Úprava elektrického kultivátora
Triakový regulátor
Schéma triakového regulátora
Regulátor v krabičke na kultivátore
Úprava elektrického kultivátora
Úprava elektrického kultivátora
Úprava elektrického kultivátora

Niekoľko som ich mal požičaných na skúšku – určite sa treba vyhnúť kultivátorom s jedným transportným kolieskom aj čomukoľvek, čo je ľahšie ako 10 kg. Väčšinou majú prevodovku plnenú plastickým mazivom – pri takýchto je obmedzená doba používania, lebo sa prevodovka prehreje, nehovoriac o problematickej výmene maziva. Tieto kultivátory sú určené skôr pre sypké pôdy, čomu sú prispôsobené výstupné otáčky a záber nožov.

Z testovania mi bolo jasné, že bude potrebné znížiť otáčky a zvýšiť hmotnosť spodnej časti. Preto som hľadal kultivátor s priznaným rámom na umiestnenie závažia a s prevodovkou mazanou olejom. Voľba padla na Riwall 1400 RET 4014 – má prístupný rám, prevodovku plnenú olejom, motor 1,4 kW a čistú hmotnosť okolo 11 kg. Je dostupný výkres rozkladu náhradných dielov, z ktorého bolo jasné, že vo vnútri je univerzálny motor.

Podľa predpokladu boli výstupné otáčky 280 n/min príliš vysoké a kultivátor na tvrdšej pôde poskakoval ako pobláznená koza. Preto ako prvé opatrenie nastúpil regulátor otáčok – mám k dispozícii tyristorový, so zohľadnením zaťaženia motora. Po znížení otáčok asi o tretinu sa práca výrazne zlepšila, ale stále to nebolo ono. V druhej fáze som preto hľadal optimálnu hodnotu závažia a spôsob jeho uchytenia. Ako optimum vyšlo prídavné závažie okolo 2 kg, umiestnené čo najnižšie a viac vpredu.

Úprava elektrického kultivátora
Testovacia verzia | Zdroj: Ing. Róbert Vojdan

Kultivátor má univerzálny motor (s uhlíkmi), takže je možné použiť aj bežný triakový regulátor. Použil som  dostupný regulátor z Aliexpresu, dá sa vyhľadať pod heslom „AC voltage regulator 4000 W“. Vyberal som s väčším chladičom a širokým triakom série BTA40/41 a poistkou, vedľa kondenzátora je malý usmerňovací mostík. Ten mostík zabezpečuje, že regulátor chodí v širšom rozsahu výstupného napätia.

Regulátor je nevyhnutné umiestniť do odolnej krabice, najlepšie vodotesnej, celoplastovej, elektricky izolovanej. Je ho možné uchytiť na strednej priečke tak, aby bol ovládací gombík prístupný jednou rukou počas práce. Použil som tenký oceľový plech podložený gumou, inak sa krabička pretáčala. Dá sa samozrejme použiť aj regulátor kompletný už v krabičke, dá sa nájsť ako „AC speed controller 4000 W“ na obrázku 5. Vo vnútri je ten istý regulátor výkonu, len je naviac doplnený voltmetrom. Problematické je ale jeho uchytenie, lebo krabička je väčšia.

Vedľajším efektom zníženia otáčok je nielen to, že kultivátor menej skáče, ale vie sa v ťažšej pôde hlbšie zanoriť, je výrazne tichší a prevodovka sa menej hreje.

Triakový regulátor
Triakový regulátor | Zdroj: Ing. Róbert Vojdan
Schéma triakového regulátora
Schéma triakového regulátora | Zdroj: Ing. Róbert Vojdan
Regulátor v krabičke na kultivátore
Regulátor v krabičke na kultivátore | Zdroj: Ing. Róbert Vojdan
Úprava elektrického kultivátora
Hotový komerčný regulátor | Zdroj: Ing. Róbert Vojdan

Ako prídavné závažie som zvolil zvyšok uzemňovacej pásoviny širokej 50 mm a hrúbky 5 mm. Na boky sú potrebné dva kusy dĺžky 26 cm a dopredu dva kusy 28 cm. Medzi sebou, a od kostry, sú preložené tenkou gumou, na uchytenie postačili pôvodné skrutky.

Úprava elektrického kultivátora
Montáž prídavného závažia | Zdroj: Ing. Róbert Vojdan
Úprava elektrického kultivátora
Kompletný kultivátor s regulátorom a závažím | Zdroj: Ing. Róbert Vojdan

Praktické testovanie ale odkrylo ešte jednu dôležitú vec, a to je bezpečnosť. Prívodná šnúra sa ťahá za kultivátorom a nie je problém pri nepozornosti ju preseknúť nožmi. Preto sa prehadzuje okolo krku a tak ťahá za sebou alebo sa používa navijak, ktorý zase dosť obmedzuje, lebo stále ťahá bokom. Ani jedno riešenie nie je žiadna výhra, preto ma napadlo použiť niečo ako pružnú šibenicu ako držiak kábla – kedysi dávno sa používala na žehliacich doskách. Nič také sa mi nepodarilo nájsť, ale po niekoľkých experimentoch som podobný držiak vytvoril.

Základom je hliníková trubka asi 25 cm dlhá, v spodnej časti zaklepaná do tvaru U, aby sa dala priložiť k trubke rámu. Je prevŕtaná pre vratovú skrutku (pod hlavou má štvorhran, ktorý zapadá do nosnej trubky rámu) a matica je v hmatníku, aby sa dala povoliť rukou, bez náradia. Medzi trubkou a rámom je prilepený asfaltový pásik, aby sa trubky vedeli vzájomne prispôsobiť. Hliníková trubka je epoxidom vlepená do ľahkej rúčky z metly, na jej konci je potom prevlečený kábel (v plaste je výrez na jeho tesné prevlečenie). Po povolení matice a sklopení držiaku kábla je kultivátor vo veľmi kompaktnej forme, dá sa skladovať bez toho, aby zbytočne zavadzal.

Úprava elektrického kultivátora
Kompletný kultivátor s držiakom kábla, pracovný stav | Zdroj: Ing. Róbert Vojdan

Práca s pomocou držiaku kábla je oveľa bezpečnejšia – kábel je vždy v bezpečnej vzdialenosti od rotujúcich nožov, neťahá okolo krku ani nijako nezavadzia.

Úprava elektrického kultivátora
Kompletný kultivátor s držiakom kábla, skladovacia poloha | Zdroj: Ing. Róbert Vojdan

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text, foto a realizácia: Ing. Róbert Vojdan

Máte aj vy za sebou zaujímavý domáci projekt, ktorým by ste mohli inšpirovať iných? Neváhajte, pošlite nám ho na email ussportal@jaga.sk a my vás za to radi odmeníme!

Urobsisam.sk – Miesto, kde sa aj vaša práca môže stať majstrovstvom!

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.