Skrinka na topánky
Galéria (17)

Skrinka na topánky

Dôvodov na vlastnoručnú výrobu nábytku môže byť viacero. Na jednej strane je to privysoká cena bytových komponentov, na druhej strane želanie zmeniť účel využitia predmetu s historickou patinou. Z obyčajného vinárskeho suda sa tak za pár hodín stal kus nábytku, ktorý vytvára atmosféru vidieka. Slúži nielen ako odkladací priestor na topánky – tzv. botník. Využiť sa dá napríklad aj ako nočný stolík či skrinka. Všetko záleží len na fantázii majiteľa a veľkosti suda.

Galéria

skrinka, topánky, nábytok
skrinka, topánky, nábytok
skrinka, topánky, nábytok
skrinka, topánky, nábytok
skrinka, topánky, nábytok
skrinka, topánky, nábytok
skrinka, topánky, nábytok
skrinka, topánky, nábytok
Na výrobu skrinky budeme potrebovať:
▶ starší vinársky sud (v našom prípade s výškou 67 cm a priemerom 60 cm),
▶ skrutky s guľatou hlavičkou, ktoré sú nielen funkčné, ale i dekoračne a farebne zladené s obručami suda),
▶ samorezné skrutky do dreva,
▶ univerzálne lepidlo na transparentný spoj,
▶ ozdobné kovanie (pánty na dvere a úchyt),
▶ moridlo, prípadne náter,

Potrebné náradie
Štetec, kladivo, elektrický skrutkovač, vŕtačka, meradlo, uhľová brúska, pásová brúska, chvostová píla, kotúčová píla, jamkár, oceľová kefa.

Pracovný postup

Klasický vinársky sud sa okrem drevených dúžok (zakrivených dosák) skladá aj z obručí. Vďaka nim drží pokope. Obruče sa často po manipulácii uvoľnia. Pomocou kladiva ich doklepeme smerom k najširšej časti suda, čím sa uvoľnené dúžky znovu spevnia.

Na kovové obruče jamkárom miernym poklepom naznačíme diery a následne ich vyvŕtame vŕtačkou. Skrutkami pripevníme obruče k drevu tak, aby aspoň každá druhá doska pevne držala aj po vyrezaní dvierok (foto 1).

Dvierka a otvor

Veľkosť dvierok určíme podľa budúcej funkcie suda (skrinka na topánky alebo na iné využitie). Dvierka naznačíme na sud. Pomocou uhlovej brúsky najskôr rozrežeme kovové obruče (foto 2). Následne kotúčovou pílou opatrne urobíme vodorovné diery v sude tak, aby sa vytvorili vhodné otvory pre chvostovú pílu, ktorou už rezy presne dokončíme.

Otvor v sude prebrúsime a upravíme do potrebného tvaru a veľkosti pásovou brúskou (foto 3 a 4). Vďaka vyrezanému otvoru máme možnosť nahliadnuť do suda. Keďže ide o starý vinársky sud, je dôležité dôkladne vyčistiť jeho vnútro oceľovou kefou, prípadne drevo prebrúsiť (foto 5). Podobne obrúsime aj dvierka, aby vznikla potrebná medzera na otváranie (foto 6 a 7).

Závesy

Podľa zvoleného druhu kovania postupujeme ďalej. Autor článku si vybral okrasné mosadzné závesy, ktoré je nutné primontovať z vonkajšej strany dvierok. Z tohto dôvodu bolo potrebné na dvierka vyrobiť držiaky závesov z orechového dreva, v ktorých je zapustená jedna časť závesu. Držiaky pántov pripevníme pomocou lepidla a skrutiek k dvierkam (foto 8 a 9). Presné umiestnenie pántov je dôležité, aby sa dvierka dobre otvárali (foto 10 a 11). Druhá časť pántov je upevnená v sude.

Polica

Celá skrinka je farebne upravená pomocou moridla zvonka i z vnútra, čím sa zjednotila farba suda s farbou prebrúsených častí a pántov (foto 12 a 13).

Policu do skrinky na topánky môžeme urobiť z drevotrieskového odpadu. Výškové umiestnenie police je proporčne navrhnuté v strede suda. Policu približne polkruhového tvaru držia štyri priskrutkované drevené opory (foto 14). Na úchyt (rukoväť) už nebol problém nájsť na dvierkach miesto.

123
456
789
101112
13 14 

Text a foto: Peter Pristach, Stará Turá

Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám 2011 Jaga Group, s.r.o.

–>

  1. Franz says:

    já ti Karle nevím ???

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.