Stojan na víno

stojan na vino

Rozmery stojana si môže každý prispôsobiť vlastným podmienkam. Tento stojan je na 48 fliaš. Rozmery: výška 180 cm, šírka 101 cm, hrúbka 28 cm.

Na výrobu stojana potrebujeme:

  • štyri hranoly 4,5 × 4,5 cm, výška 180 cm,
  • šesť dosiek s hrúbkou 2,5 cm, 9 × 92 cm (zadné diely),
  • šesť dosiek s hrúbkou 2,5 cm, 5 × 92 cm (predné diely),
  • osem hranolov 4,5 × 4,5 cm, dĺžka 19 cm,
  • skrutky do dreva – rôzne rozmery.

Zo sololitu, preglejky alebo podobného materiálu si urobíme vzor osobitne pre malé a veľké otvory tak, ako je to zobrazené na kresbe. Takto vyrobené vzory potom prenášame na jednotlivé dosky. Do dosiek navŕtame diery. Medzi dlhé hranoly dáme priečne hranoly (dĺžka 19 cm), a tak urobíme bočné dosky. Na prednú strany idú dosky s priemerom dier 4 cm, na zadnú stranu s priemerom 8,5 cm. Dosky montujeme vždy do stredu hranola tak, aby lícovali horné strany dosák v rozmeroch 21, 49, 77, 105, 133, 161 cm odspodu.

Jednotlivé dosky a hranoly treba pred montovaním prehobľovať a prebrúsiť. Všetko natrieme ochranným náterom. Po uložení stojana na trvalé miesto netreba zabudnúť na jeho poistenie proti prevráteniu.

Jaroslav Barabáš, Nižná Hutka
Foto a kresba: autor

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.