Sušiareň bielizne

susiaren bielizne

Každej domácej gazdinke urobí radosť sušiareň, ktorá je nielen praktická, ale aj estetická. Domáci majstri sa môžu pri jej výrobe inšpirovať nasledovným návodom.

Bielizeň v nej nezmokne ani v najväčších dažďoch. Nestráca farbu, pretože nie je vystavená priamemu slnečnému žiareniu. Naše nežnejšie polovičky by ju mohli nazvať altánom na šaty. V daždivom počasí poslúži deťom ako miesto na hranie. Ak bývame v rodinnom dome, bielizeň väčšinou nevešiame na balkóne, ale pri dome. Problém nastane, keď príde dážď alebo sneh a takmer vysušená bielizeň znovu zmokne. Náš čitateľ ho vyriešil zastrešenou sušiarňou. Aj keď všetky práce urobil svojpomocne, stavba ho vyšla na takmer 20 000 Sk. Najdrahšími položkami sú prekrytie polykarbonátovými doskami, dlažba, odkvapové rúry, fošne na drevené časti a rôzne ochranné nátery.

Materiál a rozmery
Dĺžka sušiarne je 6,3 m (teda je to trojnásobok šírky jednej polykarbonátovej dosky (2,1 m). Šírka chodníka je 1,2 m (štvornásobok dlaždíc so stranou 300 mm), okolo sú obrubníky a jednotlivé oporné stĺpy (5 ks, zo šrotoviska). Celá sušiareň je rozdelená na 4 rovnaké polia s dĺžkou 1 485 mm. Drevené časti sú vyrobené zo smrekových fošní a latiek. Za každou je stĺp z jednej i z druhej strany prepojený oblúkom s určitým polomerom, ktorý si sami určíme. Takisto je to aj na okrajoch sušiarne. Oblúky sú z jäklu 40 × 20 mm. Vpredu, v strede a vzadu sú stĺpy spojené hrubším materiálom – oceľovým profilom tvaru L. Cez prevŕtané otvory s priemerom 6 mm prechádzajú 4 šnúry na bielizeň vystužené lankom. V zadnej časti sú napínače. K stĺpom sú prinitované držiaky z plechu s hrúbkou 2 mm v tvare L, ktoré majú výšku 5 cm. Na nich sú skrutkami prichytené jednotlivé polia.

Dolné polia sú 1 100 mm vysoké. Rám je z hranola 40 × 40 mm. Sú v ňom drážky 230 × 20 mm, do ktorých krížovým spôsobom osadíme latky – 20 mm široké, 10 mm hrubé. Osádzame ich pod uhlom 45°. Veľkosť jednotlivých očiek je 70 × 70 mm. Horné polia, ktoré sa nachádzajú v prednej a zadnej časti, sú vysoké 300 mm a vyrobené sú tým istým spôsobom. Jednotlivé križovania sú spevnené krátkymi skrutkami do dreva. Vrchná časť rámu má dva mierne oblúky, ktoré sa v strede stretávajú. Odtok vody zabezpečujú odkvapové rúry štvorcového tvaru. Pomocou zvodu v zadnej časti sa voda zachytáva do pripravenej plastovej nádoby (využíva sa na polievanie rastlín, v zimných mesiacoch sa odvádza do kanalizácie).

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteVšetky drevené časti sú ohobľované, obrúsené, natreté ochrannými nátermi na drevo, aby ľahšie odolávali vplyvu počasia.

Text: Jaroslav Barabáš
Foto: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.