Každej domácej gazdinke urobí radosť sušiareň, ktorá je nielen praktická, ale aj estetická. Domáci majstri sa môžu pri jej výrobe inšpirovať nasledovným návodom.
Materiál a rozmery
Dĺžka sušiarne je 6,3 m (teda je to trojnásobok šírky jednej polykarbonátovej dosky (2,1 m). Šírka chodníka je 1,2 m (štvornásobok dlaždíc so stranou 300 mm), okolo sú obrubníky a jednotlivé oporné stĺpy (5 ks, zo šrotoviska). Celá sušiareň je rozdelená na 4 rovnaké polia s dĺžkou 1 485 mm. Drevené časti sú vyrobené zo smrekových fošní a latiek. Za každou je stĺp z jednej i z druhej strany prepojený oblúkom s určitým polomerom, ktorý si sami určíme. Takisto je to aj na okrajoch sušiarne. Oblúky sú z jäklu 40 × 20 mm. Vpredu, v strede a vzadu sú stĺpy spojené hrubším materiálom – oceľovým profilom tvaru L. Cez prevŕtané otvory s priemerom 6 mm prechádzajú 4 šnúry na bielizeň vystužené lankom. V zadnej časti sú napínače. K stĺpom sú prinitované držiaky z plechu s hrúbkou 2 mm v tvare L, ktoré majú výšku 5 cm. Na nich sú skrutkami prichytené jednotlivé polia.
Dolné polia sú 1 100 mm vysoké. Rám je z hranola 40 × 40 mm. Sú v ňom drážky 230 × 20 mm, do ktorých krížovým spôsobom osadíme latky – 20 mm široké, 10 mm hrubé. Osádzame ich pod uhlom 45°. Veľkosť jednotlivých očiek je 70 × 70 mm. Horné polia, ktoré sa nachádzajú v prednej a zadnej časti, sú vysoké 300 mm a vyrobené sú tým istým spôsobom. Jednotlivé križovania sú spevnené krátkymi skrutkami do dreva. Vrchná časť rámu má dva mierne oblúky, ktoré sa v strede stretávajú. Odtok vody zabezpečujú odkvapové rúry štvorcového tvaru. Pomocou zvodu v zadnej časti sa voda zachytáva do pripravenej plastovej nádoby (využíva sa na polievanie rastlín, v zimných mesiacoch sa odvádza do kanalizácie).
Všetky drevené časti sú ohobľované, obrúsené, natreté ochrannými nátermi na drevo, aby ľahšie odolávali vplyvu počasia.
Text: Jaroslav Barabáš
Foto: autor
Zdroj: časopis Urob si sám