Projekt čitateľa: Robustná manželská posteľ pre milovníkov pohodlia
Do spánku sa oplatí investovať, preto bola hlavnou požiadavkou majiteľov výška postele pre komfortné vstávanie, úložný priestor pod posteľou, robustné konštrukčné vyhotovenie a dĺžka postele pre matrac s rozmerom 210 × 180 cm.
Galéria
Keď sa náš čitateľ spolu s manželkou po vysokej škole nasťahovali do bytu, začali riešiť zariadenie. K tomu, samozrejme, patrí aj posteľ. Najskôr ju hľadali v obchodoch s nábytkom, ale nič ich neoslovilo. Väčšina postelí bola štandardizovaná pre rozmer matraca 1 800 × 2 000 mm. Niektoré na pohľad robustné modely boli zasa vyhotovené z dosiek s hrúbkou len 38 mm alebo z drevotrieskového materiálu, ktorý nezodpovedal ich nosným štandardom.
V ponuke boli aj postele z masívu s možnosťou úpravy dĺžky na zákazku, ale samotné predĺženie na 2 100 mm zvyšovalo cenu oproti štandardného modelu až o 30 %. Po prieskume trhu sa preto náš čitateľ začal pohrávať s myšlienkou, že si vyrobí posteľ podľa svojho návrhu tak, aby spĺňala všetky jeho požiadavky. V prvom kroku začal s tvorbou konceptu postele. Výstupom bol 3D model a výkresová dokumentácia s jasne definovanými časťami a rozmermi. Ruka v ruke s tvorbou modelu zisťoval aj dostupnosť a hlavne cenu materiálu.
Budete potrebovať
MATERIÁL
Konštrukcia:
- Hranol na predné a zadné čelo postele (80 × 80 mm; 10 m)
- Hranol na strednú nohu (40 × 80 mm; 5 m)
- Hobľovaný hranol – nosný hranol na rošt (44 × 44 mm; 4,2 m)
- Hobľovaná doska – rošt (18 × 96 × 2 100 mm; 27 m)
- Fošne (2 ks, 200 × 40 × 2 500 mm)
- Smreková škárovka na nočné stolíky (2 ks, 28 × 200 × 2 500 mm)
- Smreková škárovka na čelá (2 ks, 28 × 200 × 2 000 mm)
Zásuvky:
- Záslepky hlavičiek – biele samolepiace
- Samorezné skrutky (80 ks, 4 × 60 mm)
- Drevotrieska – dosky na 2 ks zásuviek + laminovanie hrán
- Plochý vrták do dreva, veľkosť 10 mm
- Nábytkové kolieska (12 ks)
- Samorezné skrutky (100 ks, 5 × 60 mm)
- Samorezné skrutky (80 ks, 4 ×16 mm)
- Povrchová úprava:
- Vodné moridlo Kombiton č. 327 (3 l)
- Lak číry, matný, riedidlo, tužidlo
NÁRADIE
- Nádobka
- valček
- štetec
- hubka na morenie
- tmel na drevo
- priamočiara a pokosová píla
- elektrická brúska
- AKU skrutkovač
Postup výroby postele
Podľa rozmerov v legende si z hranolov 80 × 80 mm narežte dve zvislé nohy predného čela a na jeho výplň dve 200 mm široké dosky a jeden priečny hranol. Najskôr zoskrutkujte hranoly, až potom výplň čela.
Na fotografii vidieť, že všetky skrutky sú zapustené, pričom po utiahnutí sú do vyfrézovaných dier nabité vyfrézované záslepky s Ø 12 a Ø 25 mm z rovnakého dreva.
Postupujte rovnako ako pri prednom čele. Najskôr zoskrutkujte nohy čela s vrchným horizontálne uloženým hranolom, potom vsaďte výplň (dve zoskrutkované dosky) a spodný hranol.
Zhotovte ich z jedného kusa masívu. Čitateľ si ich nechal narezať priamo na píle. Na každú bočnicu priskrutkujte hranol (45 × 45 × 2 100 mm), do ktorého upevníte dosky pevného roštu.
Čelá a bočnice k sebe priskrutkujte robustnými skrutkami 12 × 110 mm so širokými podložkami, v každom spoji po 3 ks. Žiadne ďalšie výstuhy nie sú potrebné.
Aby sa posteľ v strede neprehýbala, treba rošt podporiť opornou nohou. Vyrobíte ju z dosky s rozmermi 40 × 100 mm s dvoma nohami.
Vytvoríte ho z dosiek s rozmermi 20 × 100 mm, ktoré zaskrutkujete napevno do bočníc a do stredu opornej nohy.
Zhotovte ich podľa legendy ako jeden celok z dosiek s rozmermi 28 × 200 mm a pripevnite ich k bočniciam pomocou skrutiek.
Dosky nočných stolíkov k sebe priskrutkujte skrutkami po 2 ks na každý spoj a zapustite ich. Aby ich nebolo vidno, opäť použite záslepky s Ø 10 mm a zabrúste ich do jednej roviny.
Pred morením jednotlivé časti rozoberte, nedokonalosti vytmeľte a prebrúste. Potom diely natrite moridlom v ľubovoľnom odtieni, ideálne v troch vrstvách a nakoniec prelakujte dvojzložkovým lakom.
Na úložný priestor pod posteľou náš čitateľ použil 18 mm hrubú bielu drevotriesku, ktorú si dal na mieru narezať. Do bočných častí zásuvky vyvŕtajte diery.
Následne všetky bočné časti priskrutkujte do spodnej časti zásuvky a potom aj vzájomne medzi sebou.
Potom na zásuvky primontujte čelá. Na maskovanie dier v bielej drevotrieske použite lepiace záslepky s Ø 13 mm, ktoré bežne dostať kúpiť v stolárskych potrebách.
Nakoniec zospodu zásuviek namontujte nábytkové kolieska. Čitateľ použil 6 kusov, aby zabránil priehybu spodnej dosky v strede pri vyššom zaťažení.
Pri skladaní postele najskôr na zadné čelo upevnite bočnice, potom predné čelo. Nasleduje oporná noha a nakoniec dosky pevného roštu.
Konečná povrchová úprava
Výber odtieňa moridla je, samozrejme, vec vkusu. Odporúčame si však požičať vzorkovnicu farieb a farby si vyskúšať prirovnať či už k nábytku, ktorý máte doma, alebo jednoducho len na predstavu. Ideálne je spraviť skúšobnú vzorku na kuse dosky. Náš čitateľ najskôr zvažoval tmavší orechový odtieň, ale po skúšobnej vzorke usúdil, že posteľ by pôsobila starým vzhľadom. Rozhodol sa teda pre svetlý odtieň. Iba nalakované drevo má tiež svoje čaro, no zo skúsenosti vieme, že drevo môže po čase chytiť žltý nádych. Všetky časti postele boli namorené 3-krát. Prvú vrstvu treba po vyschnutí ručne prebrúsiť brúsnym papierom so zrnitosťou č. 400 – 600. Hneď ako moridlo vyschne, treba ho zbaviť prípadného prachu stlačeným vzduchom a môže sa začať s lakovaním dvojzložkovým lakom. Lak môžete nanášať valčekom alebo štetcom, pre odolnosť ideálne v troch vrstvách. Medzi každou vrstvou nezabudnite lak zbrúsiť brúsnym papierom rovnakej zrnitosti (č. 400 – 600).
Pracovné výkresy nájdete v časopise Urob si sám 2/2021.
Text a foto: Radoslav Miko, redakcia
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre