10 rad pri vybere matraca

10 rád pri výbere matraca

Aby ste sa v spálni nielen cítili ako v bavlnke, a tak sa aj vyspali, je dôležité vyberať si správny matrac. Presne taký, aký vaše telo potrebuje. Odmenou vám bude svieže prebúdzanie.

1) Poučenie z minulej skúsenosti
Skôr ako začnete vyberať nový matrac, spomeňte si, čo vám na tom starom najviac prekážalo.

2) Príležitostné spanie alebo každodenné využitie

Ujasnite si, na aký účel matrac kupujete. Na príležitostné spanie na chate či chalupe alebo na posteľ pre hostí stačia jednoduchšie typy matracov s nižšou nosnosťou. Výberu matraca na každodenné využívanie je potrebné venovať väčšiu pozornosť. Intenzívna záťaž (napríklad pri ľuďoch dlhodobo pripútaných na lôžko), vyžaduje špeciálne typy matracov.

3) Matrace na dvojlôžko

Pre partnerské dvojlôžko zvoľte radšej dva samostatné matrace ako jeden veľký – každý z nich rešpektuje individuálnu hmotnosť, osobné nároky na tvrdosť lôžka a zdravotné požiadavky partnera. Nie vždy totiž vyhovuje obom rovnaký typ matraca. Navyše sa samostatné matrace dajú ľahšie otáčať, čím sa zabráni ich vyležaniu a výrazne sa predĺži ich životnosť.

4) Lamelový rošt alebo pevná podložka

Typ matraca vyberajte s ohľadom na jeho uloženie. Pre niektoré matrace je vhodná skôr pevná podložka, iné sa môžu umiestniť na latkový alebo lamelový rošt.

5) Snímateľný poťah, ktorý sa môže prať
Poťah matraca by mal byť snímateľný a mal by sa dať prať alebo ľahko čistiť. Hygienu lôžka totiž ovplyvňuje aj poťahová tkanina, ktorá leží medzi vaším telom a jadrom matraca. Textília musí mať zodpovedajúcu pevnosť, pružnosť a musí poskytovať dostatočnú ochranu matraca. Jej špeciálne úpravy zamedzia rozmnožovaniu mikroorganizmov, ako sú roztoče, baktérie a huby, a uľahčia používanie, údržbu aj čistenie poťahu. Výhodou je tiež podšitie rúnom a netkanou textíliou, ktoré umocňuje pohodlie pri používaní matraca.

6) Zdravé spanie a tradícia výrobcu

Vyberajte z moderných materiálov a konštrukčných riešení, ktoré zodpovedajú aktuálnym poznatkom a svetovým trendom v oblasti zdravého spánku. Informujte sa tiež o výrobcovi matraca, jeho tradícii na trhu a skúsenostiach z oblasti vývoja a výroby matracov.

7) Pozor na klamlivú reklamu
Žiaden matrac nelieči – podobne ako neexistujú zdravotné potraviny, nábytok, oblečenie apod. V prípade, že narazíte na „zdravotný matrac“, vyžadujte vždy certifikát alebo atest, ktorý dokladuje oprávnenosť použitia výrazu „zdravotný“, a nie je len formou zavádzania spotrebiteľa alebo klamlivej reklamy.

8) Matrac si vždy vyskúšajte
Matrac si pred kúpou dobre vyskúšajte. Je to predsa len individuálna záležitosť a každému človeku vyhovuje niečo iné. Preto je dôležité, aby ste si otestovali niekoľko matracov skôr, než sa definitívne rozhodnete. Vyskúšajte si rôzne polohy, ale najväčšiu pozornosť venujte tej, v akej spíte najčastejšie. Dajte na svoj dojem a pocity. Načúvajte a verte tomu, čo hovorí vaše telo!

9) Najlacnejší neznamená najlepší
Porovnávajte porovnateľné – cenu matraca ovplyvňuje typ použitého materiálu a jeho objemová hmotnosť, ale aj konštrukčné riešenie. Najlacnejší matrac nemusí byť zároveň ten, ktorý vám urobí najlepšiu službu, splní vaše nároky a zaručí najdlhšiu životnosť.

10) Životnosť matraca a jeho výmena
Priemerná životnosť matraca sa pohybuje v rozmedzí 5 až 10 rokov. Predovšetkým s ohľadom na hygienické hľadisko sa odporúča obmedziť čas používania matraca a po uplynutí jeho životnosti ho vymeniť za nový. V posteli trávite minimálne tretinu života, nešetrite preto na úkor svojho zdravia!

Jana Veselská
Foto: IKEA
Zdroj: časopis Môj dom

  1. roxy says:

    Super článok, ja určite odporúčam kúpu ortopedických matracov pred penovými.

  2. Marek says:

    bod 9) je nejako mimo … odkedy ma najlacnejsie byt najlepsie? nie je tam preklep?
    skor by som cakal nieco v zmysle: „Najdrahsi neznamena najlepsi !“ lebo toto plati skoro vsade …

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.