Zdroj: shutterstock

Kvalitná posteľ: Nevyhnutná podmienka zdravého životného štýlu

Nie je žiadnym tajomstvom, že pokojný spánok je kľúčom k dobrému zdraviu a silnému nervovému systému. Preto, ak chcete, aby bol aj ten váš skutočne kvalitný, musíte myslieť na veľmi veľa detailov, vrátane výberu správnej a pohodlnej postele. Vedci zistili, že človek sa dobre vyspí iba v dobre konštruovanej, pohodlne zariadenej a čistej posteli. Máte ju?

Ako ovplyvňuje posteľ kvalitu spánku?

Spánok je prirodzená potreba, ktorá nám zaberá takmer tretinu života. Zdravie, nálada, tón a výkonnosť závisia od jeho kvality a trvania. K organizácii tak dôležitého procesu, by sa preto malo pristupovať naozaj dôkladne a kompetentne.

„Spánok je prírodný balzam pre telo i pre dušu.“

(Johann Heinrich Pestalozzi)

Kvalita spánku môže byť okamžite ovplyvnená mnohými priamymi a nepriamymi faktormi, od zdravia a odolnosti voči stresu a končiac hlukom a sviežosťou vzduchu. Veľmi veľkú úlohu v celom tomto procese zohráva aj samotná posteľ. Posteľ, ktorej výberu by ste mali venovať dostatočne veľkú pozornosť.
Čo charakterizuje kvalitnú posteľ?

Vzhľadom na skutočnosť, že človek trávi v spálni viac ako tretinu svojho života, nákup kvalitného nábytku na spánok a relax sa stáva nevyhnutnou vecou. Každá bunka ľudského tela (aj keď si to možno neuvedomujeme a necítime) získava z okolia energiu a vitalitu. Vplýva naň všetko, čo sa v jeho okolí nachádza.

Počas spánku dochádza k zrýchleniu metabolizmu smerom k anabolizmu, to znamená k tvorbe nových buniek a tkanív, vďaka čomu sa celý organizmus aktualizuje.

Ak je všetko, ako má byť, zdravý spánok je potom predpokladom pre pohodu, dobrý výkon v práci a aktívnu činnosť mozgu.

Príjemný priestor na spanie vytvoríte kombináciou viacerých podmienok

Posteľ, ktorá vám takéto podmienky zaistí by mala byť pevná, aby vás pri každom pohybe neprebudilo vŕzganie a cítili ste sa na nej bezpečne.

Kvalitné postele majú svoju cenu a sú dobrou investíciou do vašej budúcnosti a zdravia. Sú zárukou vysokého komfortu a pohodlia, ktoré sa odráža v použitých materiáloch.

Najžiadanejším je samozrejme drevo, ktoré je pevné a nenáročné na údržbu. Vaša posteľ predsa nebude stáť v kúpeľni, takže na starosti s vlhkosťou zabudnite. Poďme na to ale pekne po poriadku.

Rám postele

Prvou vecou, ktorú musíte pri výbere postele zohľadniť, je kvalita a vhodnosť jej rámu, pretože práve pevnosť tohto prvku určuje trvanlivosť a stabilitu miesta na spanie a relaxáciu, počas ktorej prežívate tie najkrajšie sny.

Mimochodom, vedeli ste že, snívajú všetci, no takmer 90 % našich snov do pol hodiny po prebudení zabudneme? Existujú však techniky pre tzv „Lucidné bdenie“, kde ide o uvedomenie si svojho snenia, ktoré môžete určitým spôsobom aj spravovať.

Na takéto pohodlné snívanie však potrebujete pevný rám a konštrukciu kvalitnej postele, ktorá nesmie byť labilná ani krehká. Musí uniesť váhu matracov a vašej osoby a zabezpečiť, aby tieto dva prvky spolu pekne harmonizovali.

Rošty

Okrem rámu hrajú dôležitú úlohu aj rošty postele, ktoré sú oporou matraca. Pre štandardnú manželskú posteľ musí byť ich počet najmenej 30 kusov, pre jednu posteľ – najmenej 15.

Vzdialenosť medzi jednotlivými prepojeniami by nemala prekročiť šírku jedného roštu. Samozrejme, závisí od ich počtu, čím ich je viac tým lepšie. Ideálne sú tie, ktoré na konkrétnych miestach pružia.

Matrace

Vedeli ste o tom, že spánok nám zaberie 25 rokov nášho života a šesť rokov zaplníme snívaním?
Samozrejme, ak je čo najpohodlnejší a máte dobrú matrac.

Hlavným účelom dobrých matracov je zaistiť pohodlie vášho spánku. V súčasnosti sú na trhu uvádzané matrace rôznych stupňov tuhosti. To však neznamená, že by ste si mali voliť tie najextrémnejšie modely. Matrac strednej tuhosti je ideálny. Nie je to však také jednoduché, pretože výber ovplyvňuje aj vaša hmotnosť a výška.

Nájsť si jeden a ideálny vzorec na výber toho najlepšieho bude ťažké. Viac menej je to subjektívny aspekt, ktorému sa treba venovať podrobnejšie.

V zásade ale platí, že čím je nižšia vaša hmotnosť, tým by mala byť menšia aj tvrdosť matraca. Ideálne sú ortopedické matrace, alebo tie, ktoré majú niekoľko zón. V podstate to znamená, že sa vami vybraný matrac musí prispôsobiť vášmu telu, čo je asi ten najdôležitejší aspekt celého procesu výberu.

Dizajn

V neposlednom rade nesmieme zabudnúť a vynechať z tohto zoznamu ani dizajn, podľa ktoré sa rozhoduje asi väčšina z nás a všetky ostatné faktory idú preto do úzadia. Dizajn je dôležitý a mal by ladiť s ostatným zariadením priestoru. V spálni však toho veľa nepotrebujeme, preto to zbytočne nepreháňajte a nenechajte sa rozrušovať nevhodnými doplnkami.

Vyberajte si modely, ktoré majú pod posteľou voľný priestor, matrace potom lepšie dýchajú a nezadržiavajú v sebe nebezpečné mikroorganizmy. Ak potrebujete v malých priestoroch úložný priestor, pod posteľou je na to ideálne miesto, ale pozor na tesnenie a prach, ktorý by sa sem mohol zo zeme dostať. Skúste to riešiť v oblasti čela postele. V závesných skrinkách získate pre svoje veci množstvo voľného priestoru.

Dbajte aj na správne umiestnenie postele. Nie je dobré, ak je v jednej línii medzi oknom a dverami, kde neustále preteká energia a vám sa potom horšie spí. Pozor aj na klímu a farby, ktoré robia s našou psychikou ozajstné divy. Je toho naozaj veľa. Dajte si preto záležať na každej jednej maličkosti a myslite pritom na svoje pohodlie a zdravé telo.

My vám prajeme pekné nakupovanie a sladké sny.

PR článok spoločnosti MOB Interier s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.