Urobte zimu prívetivejšou aj pre vtáky! Ako vyrobiť lojové gule jednoducho a s nápadom?
Zima vie byť krásna, no pre vtáky, ktoré u nás zostávajú, predstavuje stav pohotovosti. Každý deň stoja pred veľkou úlohou – zohnať dostatok potravy, aby mali energiu a živiny, a prežili tak aj náročné mrazivé noci. Ak vám nie je ľahostajný ich osud a chcete zopár štebotavých operencov prilákať na záhradu, pozrite sa na to, ako jednoducho a rýchlo vyrobiť lojové gule.
Galéria
Domáce lojové gule – prísady, potreby a orientačné ceny
Na výrobu lojových gulí budeme potrebovať:
- hovädzí loj (cena za 1 kg cca 3 – 5 €)
- krmivo pre voľne žijúce vtáky – napríklad zmes slnečnicových semien, ľanových semien, obilnín, pohánky, arašidov, … (cena za 1 kg cca 2 – 5 €)
- hrniec
- varechu
- papier na pečenie
- prírodný špagát
- prírodniny – otvorené borovicové šišky, polškrupina z kokosového orechu, konáriky (poprípade starý hrnček)
Postup výroby lojových gulí
Na lojové gule budeme potrebovať hovädzí loj (poprípade tuk z oviec). V obchodoch sa dá kúpiť hotový loj alebo ho môžeme spustiť z tukového tkaniva podobne ako pri vytápaní bravčovej masti (bez solenia). Bravčová masť sa neodporúča, lebo sa rýchlejšie kazí.
Loj v hrnci zohrievaním pomaly rozpustíme. Do tekutého, nie však horúceho loja pridáme semienka, obilniny a nesolené orechy a všetko varechou dôkladne premiešame. Pre konzistenciu, s ktorou sa dobre pracuje, sa osvedčil pomer – na 1 kg loja pridať 1 kg vtáčieho krmiva.
Počkáme, kým sa bude dať so zmesou pracovať a začneme z nej tvarovať gule. Najskôr si menšie množstvo dáme do dlane, preložíme špagát a priložíme ďalší diel lojovej zmesi. Utlačíme a vyformujeme v dlaniach do tvaru gule. Špagát pôjde stredom lojovej gule a ak bude po oboch stranách dostatočne dlhý, stačí konce spolu zviazať a zavesiť na strom. Guľa nemusí byť veľká, inak sa rozpadne. Odložíme stuhnúť na mastný papier do chladu.
Lojovou zmesou pre vtáky môžeme tiež naplniť škrupinu z kokosového orecha, celistvú šupu z pomaranča/pomela alebo starší hrnček. V týchto prípadoch zapichneme do zmesi aj konáriky, aby mali vtáky kde pristávať.
Pre aké vtáctvo budú lojové gule lákadlom?
Loj ako živočíšny tuk je v zime výborným zdrojom energie na udržanie telesnej teploty pre hmyzožravé vtáky. Na lojových guliach je zvyčajne vidno sýkorky, vrabce, pinky, červienky, či ďatele.
Kde lojové gule umiestniť?
Kupované, no aj doma vyrobené lojové gule je z času na čas vidno v umelých sieťkach. Ide o riešenie jednoduché pre človeka, no nebezpečné pre vtáky. Po uviaznutí nohy v sieťke hrozí vtákom vážne zranenie až úhyn. Omnoho lepšou voľbou je voľné zavesenie lojovej gule na miesto, kde nemá dosah domáci predátor (pes, mačka), odloženie do kŕmidla alebo do kovovej klietky/špirály.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Komentáre