Sýkorky v záhrade
Galéria (6) Zdroj: shutterstock.com

Prečo je dobré mať na záhrade sýkorky a čím ich kŕmiť

Sýkorka veľká (Parus major) žije na rozdiel od iných druhov sýkoriek na Slovensku celoročne. Ide o jeden z najznámejších druhov vtákov, ktoré po vrabcoch ľahko identifikujú už aj deti. Môže za to jedinečné sfarbenie, no aj ich pomerne častý výskyt v záhradách. Sýkorky totiž rady pobudnú i v blízkosti domov, ak majú vhodné podmienky a čo-to do zobáčika. Čo sa o týchto lietajúcich „susedoch“ oplatí vedieť? A prečo je dobré prilákať sýkorky na záhradu?

Galéria

Sýkorky v záhrade
Sýkorky v záhrade
Sýkorka v búdke
Sýkorka pri vtáčej búdke
Sýkorka v záhrade

Samček sýkorky rovnaký ako samička? Iba pre ľudské oko!

Sýkorka veľká sa veľkosťou ponáša na vrabca. Meria asi 14 cm a váži približne 15 – 18 g. Na prvý pohľad sa zdá, že samček aj samička vyzerajú rovnako. Typickými poznávacími znakmi sú žlté bruško s čiernym pásom, zelenkastý chrbát, tmavá hlava s výrazne bielymi líčkami. Stredný tmavý pruh na brušku býva u samčeka sýkorky širší, taktiež môžu byť aj okraje jeho bielych líčok jemne žltkasté. Ľudskému oku sa tieto rozdiely zdajú ako minimálne, no videnie vtákov je omnoho dokonalejšie a vidia širšie farebné spektrum, vrátane UV žiarenia. Samčekovia sýkoriek sú tak vnímaní očami samičiek ako omnoho výraznejší a atraktívnejší.

Sýkorky v záhrade
Zdroj: shutterstock.com

Kde sa sýkorka veľká najčastejšie vyskytuje?

Sýkorka veľká má v našej krajine najväčší výskyt v oblastí nížin, najmä v listnatých a zmiešaných lesoch. S obľubou žije v hájoch, parkoch a neštíti sa priblížiť ani k ľudským obydliam. Nájsť ju môžete najmä na stromoch, na ktorých je veľa hmyzu. Spomedzi ostatných druhov sýkoriek sa vyznačuje istou dávkou extrovertnosti a neraz pricupitá aj na okenný parapet. Iné druhy sýkoriek, ktoré obývajú ihličnaté lesy, sú omnoho plachejšie – napríklad sýkorka čiernohlavá, sýkorka chochlatá a sýkorka uhliarka.

Viete o tom, že sýkorky majú bohatý zvukový repertoár? Ozývajú sa množstvom rôznych hlasov a dokážu imitovať aj iné vtáky, s ktorými sa vyskytujú v jednej lokalite.

Hniezdenie sýkoriek

Sýkorky hniezdia predovšetkým v opustených dutinách po ďatľoch alebo veveričkách. Nepohrdnú ani inými vhodnými miestami, na ktoré natrafia v blízkosti domov. Hniezdo si dokážu postaviť v schránke, odkvapovej rúre, v dutine fasády či celkom tradične a vítane – vo vtáčej búdke. Pre hniezdo, ktoré stavia iba samička, je typický poriadok. Dno vystiela machom a dopĺňa ho zvieracou srsťou.

Sýkorka v búdke
Zdroj: shutterstock.com

Veľká sýkorčia rodina = veľké úbytky hmyzu

Páriky sýkoriek začínajú hniezdiť v jarných mesiacoch, kedy je už na stromoch a v ich okolí dostatok hmyzu. Samička znesie na jedenkrát 8 – 12 vajec. Po vyliahnutí sa o samičku s malými najskôr stará iba samček, neskôr sú už potomstvom zaneprázdnení obaja rodičia. Aby nakŕmili hladné potomstvo, musia za deň zozbierať stovky kusov hmyzu v rôznych vývojových štádiách. Nepohrdnú húsenicami, larvami ani dospelými jedincami hmyzu. Jedna aktívna sýkorčia rodinka sa tak dokáže „postarať“ o ovocný sad a poskytnúť mu prirodzenú ochranu pred hmyzími škodcami.

Vidíte cez záhradu poletovať sýkorky, no hniezdo si u vás zatiaľ nepostavili? Príčinou môže byť prítomnosť mačky, príliš kultivovaná záhrada (žiadne staré stromy bez otvorov na hniezdo) alebo riedka výsadba stromov. Sýkorky totiž radšej lietajú medzi husto vysadenými stromami, kde sa dokážu ukryť pred dravými vtákmi.
Sýkorka pri vtáčej búdke
Zdroj: shutterstock.com

Užitočné v lete, priateľské v zime

Od jari do jesene sa sýkorky živia prevažne hmyzom. V zime, kedy trpia nedostatkom živočíšnej potravy, obľubujú olejnaté semená, predovšetkým semená slnečnice. Nepohrdnú ani vlašskými orechmi, ktoré si dokážu zobákom vyberať priamo zo škrupiny. Ak chcete na záhradu či do sadu sýkorky prilákať, ľahko si ich získate pravidelne plneným kŕmidlom. Rady sa do neho budú vracať pre slnečnicové semená, orechy, ale aj hovädzí loj, proso, ovos a pšenicu. V žiadnom prípade nesmú zobať solené ani kysnuté zvyšky ľudského jedla, ktoré im spôsobujú zdravotné komplikácie a predčasný úhyn.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

  1. Daniel says:

    Všetko zle ako malý chalan som ich krmil celú zimu bolo ich tam ako nasratých a v lete keď mali chytať hmyz a húsenice nebolo ani jednej.

  2. Lubomír says:

    Podobne aj u nás, ale v lete ovládali dvor aj záhradu mačky, tak bolo vidieť sýkorečky pri rannom prelete, cez deň boli niekde mimo, v húštinách za cestou…

  3. Jolana says:

    U nás sú premnožené sojky.Du také agresívne, že búdky sykorkam rozdobu a zozeru mláďatká.Musela som dať na búdky pletivo.Hrozny pocit keď som našla rozdobane búdky.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.