kladenie dlažby
Galéria (8) Zdroj: shutterstock

Týmto chybám sa pri kladení betónovej dlažby vyhnite!

Aj keď si na terasu alebo chodník zvolíte nízkonákladovú betónovú dlažbu, nič tým nepokazíte. Vďaka novým technológiám splní svoj účel, navyše dokáže vyzerať rovnako dobre ako iné materiály. Pri svojpomocnom ukladaní betónovej dlažby sa však často dopúšťame mnohých chýb. Poradíme vám, ako sa im vyhnúť.

 

Galéria

kladenie dlažb
kladenie dlažby
kladenie dlažby
kladenie dlažby
pochodzna plocha dlazba
obcasny pojazd zamkova dlazba
pochodzna plocha zamkova dlazba

Kvalitná betónová dlažba je základom každého rodinného domu. Z príjazdovej cesty urobí umelecké dielo a zo záhrady oázu pokoja. Pri výbere správnej dlažby si všímajte tvar, farbu, povrch, hrúbku a spôsob uloženia. V súčasnosti sú veľmi populárne kombinovateľné veľkoformátové rozmery.

Okrem estetického hľadiska by sa mal výber dlažby riadiť aj kvalitou podložia a mierou zaťaženia. Pochôdzna dlažba nemusí byť taká pevná ako dlažba, ktorá sa bude využívať na občasný prejazd vozidiel. Betónové dlažby hrubé 33 – 50 mm (plošné dlažby do 60 mm) sú určené na pochôdzne plochy, napríklad na terasy, do okolia bazéna, na chodníky v záhrade. Dlažbu s hrúbkou 60 – 70 mm môžete použiť na plochy určené na občasný prejazd vozidla, ako sú príjazdové cesty k domu.

vyrovnávanie povrchu pred kladením dlažby
Zdroj: shutterstock

Príprava podložia

Základnou vrstvou pri ukladaní akejkoľvek dlažby je pôda. Tá má na každom mieste trochu iné vlastnosti a kvalitu, čo v značnej miere ovplyvňuje celý proces kladenia. Ľahká piesočnatá pôda prepúšťa vodu, ťažká ílovitá ju zasa zadržiava. Piesočnaté pôdy sa teda vo všeobecnosti za dobrý základ nepovažujú. Ak však máte pozemok, na ktorom prevláda tento typ pôdy, dajte si na plochu naviezť kvalitnejšiu zeminu. Dno výkopu sa musí urobiť v sklone, vlastný výkop musí byť približne o 30 cm širší ako konečná šírka vydláždenej plochy.

Nedostatočné zhutnenie povrchu

Podložie a základnú podkladovú vrstvu v správne vyspádovanom sklone treba z hľadiska dlhodobej správnej funkčnosti betónovej dlažby dostatočne zhutniť. Inak časom dôjde pri užívaní plochy k výrazným deformáciám a nerovnostiam, ktoré by nezabezpečili dostatočný odtok vody z plochy. Ostávali by kaluže, prípadne by voda odtekala tam, kam by ste nechceli.

Spomenuté vrstvy treba zhutniť v priečnom aj pozdĺžnom smere. Ideálne, ak celú plochu prejdete zhutňovaním aspoň 5-krát. Pozor, hornú vrstvu na ukladanie dlažby už netreba zhutňovať a v žiadnom prípade na ňu nevstupujte.

kladenie dlažby
Zdroj: iStock

Nedodržiavanie šírky škár

Dlažba sa začína ukladať v pravouhlom rohu, pokiaľ možno od najnižšieho miesta plochy. Dlažobné kamene a dlažby ukladajte v smere od seba tak, že sa môžete na ne rovno postaviť. Dlažbu ukladajte vždy so škárou 3 – 5 mm v rovnomerných líniách, ktoré si môžete kontrolovať pomocou natiahnutého špagátu alebo dlhej dosky. Na vyplnenie škár použite kvalitný kremičitý piesok, ktorý treba do nich dôkladne vmiesť, aby nedochádzalo k prerastaniu buriny medzi škárami. Ak by ste dlažbu položili bez škár, jednotlivé hrany dlažby by sa časom o seba poškodili.

Striedanie farieb

Pri farebne zmiešaných dlažbách neodporúčame ukladať dlažbu po ucelených vrstvách z jednej palety, ale pokiaľ možno, tak z viacerých paliet a vrstiev naraz. Vyhnete sa tak tvorbe jednofarebných zhlukov, keď by v konečnom dôsledku celá plocha pôsobila neprirodzeným dojmom. Určite neukladajte dlažbu s viditeľnými chybami. Dbajte na striedanie farieb, aby dlažba pôsobila prirodzene. Veľmi dôležité je spádovanie plochy s minimálne 2 % sklonom v priečnom a minimálne 0,5 % pozdĺžnom smere. Vyhnete sa tak dlhodobejšiemu vplyvu vlhkosti na dlažbu.

kladenie dlažby
Zdroj: shutterstock

Stabilizovanie dlažby

Pred vibrovaním treba plochu najskôr očistiť od škárovacieho piesku. Vhodnou zhutňujúcou doskou následne zavibrujte dlažobné kocky, raz v pozdĺžnom a raz v priečnom smere. Pozor, pri farebnej dlažbe či dlažobných kameňoch bez fazety použite dosku s hladiacim prípravkom (gumovým nadstavcom). Vibrujte vždy za sucha a v suchom stave. Nakoniec vydláždenú plochu ešte raz zasypte škárovacím materiálom.

Plochu zarovnanú vibrovaním s vyplnenými škárami zásypovým pieskom môžete následne ihneď používať. Plochú dlažbu do hrúbky 62 mm v žiadnom prípade nestabilizujte pomocou vibračnej dosky. Jednotlivé dlažobné dosky sa stabilizujú iba poklepom gumovým kladivom cez drevenú dosku.

Ako správne vrstviť

Aj vrstvenie pred položením dlažby má svoje pravidlá. Skladbu jednotlivých vrstiev treba prispôsobiť celkovému zaťaženiu plochy. Na pochôdznu alebo terasovú plochu by hrúbka základnej podkladovej nosnej vrstvy na hutnenie nemala prekročiť 150 mm. Tu sa používa kamenná drvina s rôznymi frakciami (8 – 16, 11 – 22, 16 – 32 mm), pričom je potrebné dodržať požadovaný sklon a rovnosť navrhovanej dlažby. Nad túto vrstvu sa potom umiestni vrstva kamennej drviny frakcie 4 – 8 mm (2 – 5 mm) v hrúbke od 10 do 40 mm, do ktorej sa bude ukladať dlažba.

Vrstvenie pri ukladaní plošnej dlažby

Vrstvenie pri ukladaní plošnej dlažby
Zdroj: Presbeton

Pochôdzna plocha

  1. 35 – 62 mm – betónová plošná dlažba
  2. 40 mm – vrstva z kamennej drviny, do ktorej sa ukladá dlažba, frakcia 4 – 8 mm (2 – 5 mm)
  3. 150 mm – základná vrstva z kamennej drviny, frakcia 8 – 16 mm, 11 – 22, 16 – 32 mm
  4. zemina

Vrstvenie pri ukladaní dlažbových kameňov zámkovej dlažby

Vrstvenie pri ukladaní dlažbových kameňov zámkovej dlažby
Zdroj: Presbeton

Pochôdzna plocha

  1. 40 – 60 mm – betónová zámková dlažba
  2. 40 mm – vrstva z kamennej drviny,
    do ktorej sa bude ukladať dlažba, frakcia 4 – 8 mm (2 – 5 mm)
  3. 150 mm – základná vrstva z kamennej drviny, frakcia 8 – 16 mm, 11 – 22, 16 – 32 mm
  4. zemina

Plocha s občasným prejazdom vozidiel do 3,5 t

Plocha s občasným prejazdom vozidiel do 3,5 t
Zdroj: Presbeton
  1.  60 – 80 mm – betónová zámková dlažba
  2. 40 mm – vrstva z kamennej drviny, do ktorej sa ukladá dlažba, frakcia 4 – 8 mm (2 – 5 mm)
  3. 250 mm – základná vrstva z kamennej drviny, frakcia 11 – 22, 16 – 32, 0 – 32 mm
  4. zemina

Redakcia radí

Pri stavbe domu neukladajte žiadnu dlažbu skôr, ako dokončíte všetky stavebné činnosti. Predídete tak jej nežiaducemu znečisteniu. Ak si na položenie dlažby netrúfate, môžete to zveriť profesionálnej realizačnej firme, ktorá vám ju kvalitne položí doslova na mieru.

Text: redakcia v spolupráci so spoločnosťou Presbeton
foto: isifa/shutterstock, iStock, Presbeton
zdroj: časopis Urob si sám

Páčil sa vám tento článok? Vyberte si zo zvýhodnených ponúk predplatného nášho časopisu a dostávajte užitočný obsah priamo domov.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.