betónová dlažba
Zdroj: PRESBETON Nova

Ísť sa kúpať do cudziny? Kdeže, stačí vyjsť do záhrady!

Letné teploty posledných dní naplno ukazujú výhody vlastnej záhrady. Okrem nevyhnutnej práce a námahy, ktorá ku každej záhrade neodmysliteľne patrí, nám poskytuje zaslúžený odpočinok a možnosť pohybu a zábavy na čerstvom vzduchu. Ak vám robí vrásky nemožnosť vycestovať v nasledujúcich mesiacoch do teplých krajín, vytvorte si prázdninovú atmosféru priamo u seba doma. Hitom najbližšieho leta, ktoré bude asi väčšina z nás tráviť vo vlastných záhradách, bude pravdepodobne vlastný bazén, ktorý počas sparného leta zabaví všetky generácie.

Bazén bez upraveného okolia nie je kompletný

Okrem tvaru a umiestnenia bazéna treba porozmýšľať aj o spevnenej ploche okolo. Dôvod je jednoduchý. Nikto si do prácne udržovanej čistej vody nechce nosiť trávu, lístie a kusy hliny. Pri výbere dlažby by sme sa mali riadiť kvalitou daného povrchu a, samozrejme, by sme nemali zabúdať ani na estetickú stránku. Dlažba by sa mala príjemne prehriať, aby sa na nej dalo pohodlne ležať. Nemala by sa kĺzať, mala by sa ľahko udržiavať a čistiť a mala by byť odolná proti vode. Vyhľadávaným prírodným materiálom, ktorý spĺňa všetky spomenuté kritériá, je už desaťročia betón, a to vďaka svojej odolnosti, trvanlivosti, variabilite a nepreberným vzhľadovým možnostiam, v neposlednom rade aj vďaka priaznivej cene.

dlažba
SIMONA | Zdroj: PRESBETON Nova

Kvalita betónových povrchov ide stále dopredu

Technológia výroby zaznamenala v posledných rokoch veľký posun dopredu a výrobcovia sa predbiehajú v ponúkaní povrchových úprav, ktoré zlepšujú prirodzené vlastnosti betónových povrchov. Česká firma Presbeton, ktorá má jedno z najkomplexnejších portfólií betónových výrobkov u nás, ponúka niektoré dlažby vhodné na stavbu terás a bazénových lemov s najušľachtilejšou povrchovou úpravou PCT (Perfect Clean Top). Úprava PTC spočíva v nanesení špeciálnej kompozitnej látky na betónový povrch, vytvrdne žiarením a pôsobením vysokej teploty. Tým sa zabráni prieniku vody a nečistôt do štruktúry betónu. Vďaka tomu nedochádza k nežiaducemu narúšaniu betónového povrchu a uľahčuje sa čistenie. Kvapkajúcu zmrzlinu, masť či rozliaty kokteil stačí zotrieť obyčajnou handričkou, nečistota sa nevsiakne a dlažbu trvalo nepoškodí.

V okolí bazéna stavte na svetlé farby

Do okolia bazénov sa hodia hlavne svetlejšie odtiene povrchu hladkej betónovej dlažby. Svetlá farba je vhodná pre primeranú akumuláciu tepla. Pri tmavej dlažbe hrozí, že by sa v horúcich dňoch mohla príliš rozpáliť. Obľúbené sú napríklad veľkoformátové dlaždice MONUME XL, ktoré dokážu daný priestor opticky zväčšiť a zjednotiť. Obľúbené sú aj teplé odtiene žltej a okrovej, ktoré korešpondujú s dlažbou LIMA, ktorá vydarene imituje prírodný kameň.

betónová dlažba
Monume XL | Zdroj: PRESBETON Nova

Veľké formáty pôsobia pekne aj na menších plochách, ktoré dokážu opticky zjednotiť a zväčšiť.
Dlažba MONUME XL má vysoké protisklzové vlastnosti a je vybavená povrchovou úpravou Protect System IN, ktorá zabraňuje prenikaniu vody do štruktúry dlažby a uľahčuje čistenie.

betónová dlažba
Lima | Zdroj: PRESBETON Nova

Medzi ďalšie obľúbené povrchy patria dlažby NATURAL, výborne imitujúce kameň alebo drevo. Dlažbové dosky LIMA napríklad veľmi vydarene imitujú kameň a sú dostupné v teplých pieskových či karamelových odtieňoch. Dlažba RIGA tiež pripomína starú kamennú dlažbu a je dostupná aj v elegantnej sivej. Najčastejšie sa však využíva klasická plošná dlažba. Okrem hladkých typov ponúka firma Presbeton aj niekoľko druhov s vymývaným povrchom, z ktorého vystupujú malé kamienky. Zákazníci si ich pochvaľujú vďaka miernemu masážnemu efektu.

ZDROJ PR článok spoločnosti PRESBETON Nova, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje