12 dôležitých bodov, kým sa rozhodnete pre novú terasu

drevená terasa
Zdroj: shutterstock

Terasa je akési externé rozšírenie domu – najmä v letných mesiacoch v sebe spája komfort interiéru s prísunom čerstvého vzduchu, so spevom vtákov a s krásnymi výhľadmi do záhrady. Premýšľate nad stavbou terasy? Dali sme dokopy 12 bodov, nad ktorými by ste sa mali zamyslieť skôr, než začnete.

1. Umiestnenie terasy

Je výrazne limitované samotným domom. Najčastejšie sa stavia v bezprostrednej blízkosti domu. Samostatne stojaca terasa v príjemnom zákutí ďalej od domu má tiež svoje výhody. Ak však máte na výber, resp. terasu budujete popri rozsiahlej rekonštrukcii či plánujete novostavbu, myslite na vhodné umiestnenie. Terasa v prirodzenom tieni stromov síce pôsobí na prvý pohľad ideálne, môže vám však priniesť starosti v podobe zvýšenej vlhkosti aj nutnosti odpratávania listov. Rovnako v prípade umiestnenia terasy k jazierku či bazénu myslite na dôkladnú izoláciu pred vlhkosťou.

návrh terasy
Zdroj: shutterstock

Koľko miesta potrebujete na sedenie?

  • Pre dvoch: Na jeden stôl s dvoma stoličkami potrebujete priestor minimálne 1,5 × 2,5 m.
  • Pre štyroch: Jedálenský stôl so štyrmi stoličkami vyžaduje priestor minimálne 2 × 3 m.
  • Pre šiestich: Okrúhly stôl so šiestimi stoličkami vyžaduje priestor minimálne 3,5 × 3,5 m.

2. Zvoľte správnu orientáciu

Terasa sa v našich klimatických podmienkach využíva najmä v letnom období. Ak si radi doprajete raňajky na terase, pokojne dajte prednosť východnej strane domu. Ak si, naopak, vychutnávate radšej večerné grilovačky s priateľmi, východná strana môže byť pre vás neskôr večer zbytočne chladná. Najdlhšie vám slnko bude zohrievať terasu orientovanú na juhozápad. V tropickom lete na nej však môže byť na nevydržanie, preto popremýšľajte nad tienením či zastrešením.

návrh terasy
Jednoúrovňová terasa prepojená s domom. Posedenie je situované v zadnej časti a je chránené zástenami. Všimnite si malú úžitkovú hriadku na bylinky či zeleninu, ktorú tak môžete mať vždy poruke. | Zdroj: shutterstock

3. Aby ladila s domom

Dizajn terasy by mal vychádzať z architektúry domu. Rovnako sa inšpirujte aj materiálom využitým pri stavbe domu. Výborne vyzerá aj kontrast minimalistického domu s prísnymi tvarmi a mäkkej terasy z dreva. Ak si chcete postaviť terasu k drevenici, zvoľte tiež, logicky, drevo alebo prírodný kameň.

návrh terasy
Vyvýšená terasa s malou letnou kuchynkou, pod ktorou z druhej strany za zástenou vzniklo miesto aj na záhradnú pohovku. Kuchynka je z oboch strán chránená stenami, ktoré sú zároveň piliermi zastrešenia. | Zdroj: shutterstock

4. Podklad je základ

Pred začatím realizácie budete potrebovať presne zmerať finálnu výšku terasy tak, aby plynule nadväzovala na prah domu. Zaznačte si ju pomocou šnúry natiahnutej na kolíkoch, ktoré ste používali pri vytýčení veľkosti. Šnúra by mala lícovať s hornou hranou terasových dosiek/podlahou/dlažbou.

Následne sa pripraví výkop do cieľovej hĺbky. Pod terasu musíte pripraviť vhodné podložie podľa zvoleného materiálu a technologického postupu – spravidla sa používa hrubý a jemný makadam, prípadne štrk, a následne piesok. Každá z vrstiev sa musí dôkladne zhutniť. Do jemného makadamu alebo piesku sa následne vkladajú betónové platne.

Zdroj: shutterstock

Ak plánujete terasu zastrešiť, už v tejto fáze zohľadnite zaistenie nosných trámov. Ak chcete z terasy následne prechádzať do záhrady, nezabúdajte na schody! 

5. Aká by mala byť jej veľkosť?

Pred samotnou výstavbou či nákupom materiálu si dôkladne vyznačte, ako bude vaša terasa vyzerať v reálnej veľkosti. Pre rodinu, teda 4 až 6 osôb, a príslušenstvo, napríklad v podobe grilu, by ste mali rátať s rozlohou minimálne od 16 do 20 m2. Pri použití rozmernejšieho nábytku, ako sú napríklad ležadlá, počítajte určite s väčšou plochou, od 25 m². Veľkosť terasy by mala proporčne sedieť s veľkosťou záhrady, mala by zaberať maximálne jej tretinu. Použite značkovací sprej alebo kolíky a špagát. Umiestnite do navrhovaného priestoru pokojne aj nábytok, aby ste si vedeli predstaviť, či vám daný rozmer bude reálne postačovať. Nezabudnite na obrubníky, prípadne zábradlie, ak pôjde o vyvýšenú terasu. Aj týchto pár centimetrov vám môže vo finále chýbať.

návrh terasy
Pokiaľ neplánujete samostatnú letnú kuchyňu či časté grilovanie, zvoľte si čo najkratší prístup z kuchyne. | Zdroj: MiroslavSteiner

6. Konštrukcia pre drevenú a WPC terasu

V súčasnosti patria k najobľúbenejším WPC (drevoplastové) alebo drevené terasy. Ich konštrukcia je viac-menej podobná. Do poslednej vrstvy zhutneného podkladu sa ukladajú spomínané betónové platne s rozstupom približne 50 – 60 cm, ktoré budú držať nosné trámy terasy. Pri kladení platní treba dodržiavať prirodzený spád tak, aby sa voda nehromadila pri dome, ale odtekala z terasy dole. Na betónové platne následne idú nosné podkladové trámy. Keďže sa podlahové dosky zvyčajne umiestňujú rovnobežne so stenou domu, nosné trámy umiestnite kolmo na stenu tak, aby vytvorili želanú oporu. Nosné trámy môžete izolovať pomocou hydroizolačnej fólie, ktorá zaistí ich dlhšiu životnosť (v prípade použitia prírodného dreva). Z materiálov si môžete vybrať WPC, smrekovec, douglasku, ale aj exotický a nesmierne trvácny bukit.

drevená terasa
Zdroj: shutterstock

7. Myslite na elektrické prípojky

Nebudete potrebovať externú elektrickú zásuvku napríklad na osvetlenie či gril? Týmto začnite. Dodatočná inštalácia elektriny môže narušiť výsledný estetický efekt aj skomplikovať pohodlie.

8. Konečná výška terasy

Základom je dodržať vopred stanovenú konečnú výšku terasy tak, aby plynule nadväzovala na prechod do domu. Keďže sa terasa skladá z viacerých konštrukčných vrstiev, všetko si dôkladne prerátajte a zaznačte na papier, prípadne aj čiarkami na fasádu domu.

drevená terasa
Zdroj: shutterstock

9. Dilatačné škáry kvôli rozpínavosti

Medzi samotnou terasou a domom musí zostať minimálne 5 mm dilatačná škára, ktorá zaistí, že v prípade teplotných zmien a rozťahovania terasy vplyvom horúčav či pôsobenia vlhkosti sa neohrozí jej konštrukcia ani fasáda domu. Dilatačná škára je tiež nutná na odvetranie podložia, teda priestoru pod terasou.

10. Terasa musí byť správne vyspádovaná

Aby sa zrážková voda nehromadila pri dome, ale prirodzene odtekala smerom od domu pamätajte na vhodný spád. Odporúča sa spádovanie aspoň 2 %. Nie však viac ako 5 %, aby terasa zostala bezpečná. Ako spádovanie dosiahnete? Pomôžu vám opäť špagát a kolíky. Na kolík najbližšie k domu (pri najbližšej betónovej platni) uviažte špagát vo výške horného okraja tejto betónovej platne. Kolíky si následne vytýčte na každý 1 m. Na každom ďalšom kolíku špagát priviažte o 2 cm nižšie. Opakujte, až kým neprídete na koniec terasy.

drevená terasa | Zdroj: shutterstock

11. Ohraničenie terasy

Závisí od materiálu zvoleného na konštrukciu. V prípade betónovej terasy môže ísť o betónové obrubníky, prípadne palisády, drevená môže byť zakončená drevenými obrubníkmi vysypanými napríklad aj kamennou drvinou, prípadne upravenými do podoby kvetináčov; dajú sa použiť aj prefabrikované záhonové obruby, do ktorých môžete vysadiť popínavky s opornou konštrukciou a zaistiť si tak prirodzené súkromie. Tiež nezabúdajte na dostatočnú dilatačnú medzeru v závislosti od rozmerov terasy – min. 5 mm. Ak staviate napr. terasu z WPC, obrubníkom začnite. V prípade menšej drevenej terasy môžete obrubník pokojne nechať na záver.

drevená terasa
Pod čielka drevenej terasy môžete urobiť úzky drenážny pás z lámaného kameňa, ktorý oddelí trávu od terasy. Treba ho však urobiť tak, aby sa dalo jedným kolieskom kosačky chodiť po niečom pevnom (napríklad pás z pálených tehál alebo širšie obrubníky). | Zdroj: shutterstock
terasa
Pri výškových rozdieloch terasovej podlahy a terénu vzniká problém pri kosení trávnika. Okraj terasy treba vždy dokosiť ručnou kosačkou. Aby ste sa tomu vyhli, pri stavbe terasy urobte napríklad takéto opatrenie. | Zdroj: shutterstock

12. Výber materiálu

Kým počas leta sa povrch terasy rozpáli až na 40 °C, v zime, naopak, musí odolať niekedy i tridsaťstupňovým mrazom. Týmto podmienkam by mal zodpovedať materiál, pre ktorý sa rozhodnete. Kupujte výhradne ten, ktorý je vhodný do exteriéru.

drevené fošne
Zdroj: shutterstock

Drevo

Máte na výber z desiatok možností – môžete si vybrať lokálne (borovica, smrek, smrekovec…), ale aj exotické drevo, ktoré sa spravidla vyznačuje väčšou odolnosťou.

Výhody:

+ ekologické a prirodzené riešenie,
+ drevo získa časom svoju patinu a ešte elegantnejší vzhľad,
+ jednoduché konštrukčné riešenie.

Nevýhody:

– nutná pravidelná starostlivosť,
– po niekoľkých sezónach a nedostatočnej starostlivosti, prípadne väčšom namáhaní, sa z terasy môžu uvoľňovať triesky.

Kompozitný materiál vyrábaný z dreva
Zdroj: shutterstock

Drevoplast (WPC)

Kompozitný materiál vyrábaný z dreva a polyméru má mnoho výhod. Môžete si vybrať z veľkého množstva prírodných odtieňov, ale aj rôznych farieb.

Výhody:

+ praktické a cenovo dostupné riešenie,
+ odoláva poveternostným vplyvom, hnilobe,
+ prakticky bezúdržbový,
+ jednoduchá konštrukcia, dlhá životnosť.

Nevýhody:

– imitácia dreva a niektoré lacné riešenia nemajú dlhú životnosť,
– povrch sa prehrieva, prípadne môže časom vyblednúť.

betónová dlažba
Zdroj: Premac

Betón

V tomto prípade máte tiež na výber. V súčasnosti sa do popredia dostávajú aj úplne minimalistické betónové terasy, ktoré pôsobia akoby nedokončeným dojmom. V ponuke tiež nájdete betónové imitácie kameňa, ktoré sú cenovo dostupnejšie ako prírodný kameň a jednoduché na údržbu.

Výhody:

+ rýchle a relatívne cenovo dostupné riešenie,
+ minimálne náklady na údržbu.

Nevýhody:

– v lete sa rýchlo rozhorúči a drží teplo,
– nakumulovaným teplom nechtiac vyhrieva aj dom,
– v silných mrazoch môže popraskať.

Dlažba z keramiky alebo kameniny
Zdroj: shutterstock

Dlažba z keramiky alebo kameniny

Klasika, ktorá si nevyžaduje náročnú údržbu, jej položenie patrí k tým jednoduchším, navyše sa pomocou nej dá esteticky prepojiť interiér s terasou.

Výhody:

+ široký výber farebnosti, dizajnu,
+ rôzne cenové hladiny – POZOR, presvedčte sa o protišmykovej úprave a dlhoročnej farebnej stálosti.

Nevýhody:

– nutná výraznejšia údržba aspoň dvakrát do roka – v škárach sa často hromadia nečistoty, môže sa tam usadiť mach, plesne,
– pri poškodení dlaždice náročná výmena.

Prírodný kameň
Zdroj: shutterstock

Prírodný kameň

Mnohí preferujú kameň pre jeho nezničiteľnosť a krásu, siahajú po ňom zväčša milovníci rustikálneho štýlu.

Výhody:

+ nadčasový vzhľad,
+ príjemný pri chôdzi,
+ dlhá trvácnosť,
+ nenáročná údržba,
+ dlažba z travertínu je pochôdzna bosou nohou aj pri 40 °C a nešmýka sa,
+ je mrazuvzdorný.

Nevýhody:

– komplikovanejšia konštrukcia,
– vyššie vstupné náklady.

Text: Zuzana Tureková
Foto: isifa/Shutterstock, Premac, Woodplastic
Zdroj: časopis Urob si sám

Páčil sa vám tento článok? Vyberte si zo zvýhodnených ponúk predplatného nášho časopisu a dostávajte užitočný obsah priamo domov.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.