
Šikovný záhradný domček na náradie a iné pomôcky
Poskytne dostatok úložného priestoru na ručné záhradné náradie a rôzne pomôcky.
Janka radí
Malý domček vám poslúži na prechodné odkladanie záhradného náradia a ako skladovací priestor na napílené drevo. Veľmi jednoducho ich zhotovíte aj svojpomocne. Možno ich nastavať aj viac vedľa seba a ďalší sa môže stať trebárs udiarničkou.
My sme sa rozhodli pre dvojicu domčekov a zhotovili sme pre ne najskôr jamu na betónový základ s hĺbkou asi 40 cm, 200 cm dlhú a 75 cm širokú.
Po montáži bočných (stenových) drevených rámov zhotovíme rám strechy. Konce hranolov pri hrebeni spílime pod uhlom 45°. Spájame ich oceľovými uholníkmi. Obe časti prepojíme stredovým hranolom s dĺžkou 59 cm.
Ako namontovať dvere? Zvnútra domčeka umiestnime na ľavý bočný rám domčeka tri pomocné vodorovné hranoly, ku ktorým pripevníme tri pánty dverí (spodný, stredný a vrchný). My sme rám dverí poskladali priamo na pántoch (keďže neboli rozoberateľné). Najprv sme na pánty upevnili jeden dlhší hranol (bočný hranol dverového krídla) a k nemu sme postupne primontovali ostatné časti dverového krídla pomocou pravouhlých oceľových spojok. Nakoniec sme dvere obložili tatranským profilom.
Na vnútorné steny domčeka umiestnime háčiky. Aby police nemali ostré hrany, môžeme ich na mieste, kde vyčnievajú k dverám domčeka, odpíliť do tvaru oblúka, ktorý nakreslíme napríklad pomocou pokrievky na hrniec.
Pochôdznu časť pred domčekom môžeme spevniť tak, že vykopeme cca 13 cm hlbokú jamu (šírka a dĺžka podobne ako betónová podstava). Do jamy vložíme záhradnícku textíliu, nasypeme tenkú vrstvu kamienkov a na ňu položíme staré tehly. Škáry medzi tehlami zasypeme kamienkami. Tehly môžeme natrieť lakom na kameň, aby sme zvýšili ich životnosť.
Hornbach radí
1. Ak sa namiesto svojpomocného zhotovenia rozhodnete domček na náradie radšej kúpiť vo forme kompletnej stavebnice, zamyslite sa nad tým, aký veľký máte pozemok a aký veľký záhradný domček vám na ňom môže robiť radosť. Niekomu bude stačiť maličký prístrešok na náradie, niekto sa už teší na nový letný príbytok. Tieto veci by ste mali pred kúpou zvážiť:
2. Aký veľký domček vám bude vyhovovať? Pripravte sa na množstvo rozmerov, veľkostí, dĺžok, v ktorých sa záhradné domčeky vyrábajú.
Zaujímať by vás mala napríklad:
• zastavaná plocha v m2
(v ponuke od 3 m2 do 33 m2),
• výška bočnej steny
(v ponuke od 186 cm do 207 cm),
• hrúbka podlahy
(v ponuke od 16 mm do 19 mm),
• zaťaženie strechy
(väčšinou okolo 80 kg/m2),
• váha balenia kvôli preprave
(podľa veľkosti domčeka od 100 kg do 860 kg).
3. Na akých základoch bude záhradný domček stáť? Popremýšľajte aj nad tým, na čom bude záhradná stavba stáť. Postaviť domček na dobrých základoch je totiž veľmi dôležité. Plocha by mala byť pevná a rovná a nad okolitým terénom vyčnievať o 10 až 20 cm. Najvhodnejším podkladom je betónová doska, zámková dlažba alebo samostatný rošt.
4. Betónová doska – ideálna hrúbka betónu by mala byť 10 až 15 cm, navyše s vnútornou oceľovou výstužou. Doska by mala stáť na štrkovom podklade v nezamŕzajúcej hĺbke. Výhodou týchto základov je ich trvanlivosť. Nevýhodou je však to, že domček zostane na rovnakom mieste takmer naveky.
5. Zámkovú dlažbu je dobré použiť ako základ pri menších stavbách. Výhodou sú menšie náklady, ich nevýhodou je však to, že domček sa nemusí ukotviť napevno.
6. Najšetrnejšou a najpraktickejšou základovou plochou je samostatný rošt, ktorý je ukotvený na zemných skrutkách zavŕtaných do zeme. Nespornou výhodou je možnosť premiestnenia a minimálne zásahy do profilu záhrady.
dobrá rada
Nápis na domček vyrobíme tak, že z preglejky odpílime cca 34 × 40 cm, hrany jemne prebrúsime brúsnym papierom. Asi 2 cm od okrajov preglejku oblepíme papierovou lepiacou páskou. Zvyšnú časť natrieme bielou vodouriediteľnou farbou zmiešanou s vodou v pomere 1 : 1. Kým náter schne, napíšeme v PC požadovaný nápis alebo číslo. Vytlačíme a cez kopírovací papier prekreslíme na preglejku. Nápis vymaľujeme bielou neriedenou farbou v dvoch až troch vrstvách. Okolie vymaľujeme napríklad tmavosivou, ktorú sme získali zmiešaním čiernej a bielej farby. Po uschnutí navŕtame do rohov malé dierky a doštičku s nápisom priskrutkujeme na dvere.
Výkresy záhradného domčeka nájdete v časopise Urob si sám 10/2019
Text, foto: Mgr. art. Jana Ardanová
Kresby: Igor Sivíček, m. Arch.,
Realizácia: Ing. Igor Mozolák a autorka
Zdroj: časopis Urob si sám 10/2019
Rád by som videl toho idiota ktorý by si toto postavil v záhrade a ešte k tomu za 500 babie.