Ako si postaviť zateplený záhradný domček

18.01.2018
Ako si postaviť zateplený záhradný domček

Čo by ste povedali na domček, ktorý môžete ľahko vykúriť, prespať v ňom vy alebo návšteva, venovať sa v ňom svojim koníčkom, a pritom nie je príliš drahý? Že presne taký potrebujete? V takom prípade čítajte ďalej a dozviete sa viac.

UROB SI SÁM

náročnosť: +++++
čas: 1 mesiac
náklady: 1 900 €
ľudia: 1
obdobie: jar, leto, jeseň

Domček v kocke

CENA NA KĽÚČ 1 900 €

rozmery 2,5 × 2,5 m
vnútorná výška stropu 2,25 m

• základ
betónové tvárnice s celkovou hrúbkou 15 cm

• materiál stien
najmä drevo, polystyrén – hranoly 120 × 120 mm, podlahový polystyrén, hrúbka 120 mm, plastový obklad, dosky OSB, spojovací materiál

• strecha
hydroizolačný pás s posypom, polystyrénová tepelná izolácia

• okná, dvere

 spojovací materiál

AKO NA TO

Zateplený záhradný domček

1. PÔVODNÁ ZÁHRADA
Vyzerala dobre, ale trochu fádne. Navyše, po uhynutom strome ostalo prázdne miesto. Všetko sa začalo skrývkou ornice a nasypaním štrku. 

Zateplený záhradný domček

2. UMIESTNENIE
Použili sme najprv makadam, potom svetlý vápencový štrk. Medzitým náš dodávateľ zhotovil v dielni steny rámovej konštrukcie a priviezol ich na pozemok.

Zateplený záhradný domček

3. STAVBA STIEN
Steny sú primontované k stĺpikovej konštrukcii a k podlahovým, resp. horným hranolom hrubými skrutkami. K chatke vedie zemný elektrický kábel. 

Zateplený záhradný domček

4. STRECHA
Pultová strecha zakrytá izolačnými pásmi je správne odvetraná a vetracie otvory sú prekryté mriežkami proti vnikaniu hmyzu. 

Zateplený záhradný domček

5. OKNÁ
Sú na dvoch stenách. Využili sme lacnejšie plastové okná v štandardnej veľkosti s izolačným dvojsklom. Vnútorný strop je tiež izolovaný polystyrénom. 

Zateplený záhradný domček

6. ÚPRAVA OKOLIA
Po úprave stien plastovým obkladom bola stavba dokončená. Vysadili sme nízke ihličnany, levanduľové polokríky. Vyrovnali sme štrkový zásyp.

Zateplený záhradný domček

7. INTERIÉR
Takto vyzerá náš domček zvnútra. Pohodlne sa sem vojde široký stôl na rádiové zariadenia, regály, elektrická piecka. 

Zateplený záhradný domček

8. OSVETELNIE
Okná zabezpečujú dostatočné osvetlenie stola, v prípade potreby si možno zapnúť elektrické osvetlenie. Steny sú upravené ekologickými doskami OSB. 

Zateplený záhradný domček

9. VSTUPNÉ DVERE
Opäť je použitý štandardizovaný lacnejší výrobok s dostatočnými pevnostnými a izolačnými vlastnosťami. 

ĽUBICA RADÍ
Ak si chcete zaobstarať domček na kľúč, nedajte sa odradiť premrštenými ponukami. Venujte vyhľadaniu firmy viac času a nakoniec získate domček s dobrým pomerom ceny a vlastností.

O našom domčeku

AKO SME SI ZADOVÁŽILI DOMČEK
Dobrý deň, rada by som sa podelila o to, ako sme spojili príjemné s užitočným. Bývame v rodinnom dome a naša obdĺžniková záhrada je pomerne nudná, keďže prevláda zelená farba a panelový plot. V záhrade v rohu sme mali vysadený strom, ale, žiaľ, poškodila ho choroba a museli sme ho vyrúbať.

DIELNIČKA PRE MODELÁRA
Manžel je vášnivý RC modelár, stále trpí nedostatkom priestoru na svoju dielňu a zrazu bol v záhrade nevyplnený priestor. Začala som oslovovať rôzne firmy s dopytom na výstavbu drobnej atypickej stavby s možnosťou celoročne ju využívať – bezúdržbového domčeka, dielne. Manžel si stanovil pôdorysné rozmery na 2,5 × 2,5 m. Ponuky prišli neskutočne premrštené a všetci len hľadali dôvod, prečo nejsť do atypu.

ZA DOBRÚ CENU
Našťastie, seriózni remeselníci sa stále nájdu. Nakoniec sa mi ozval mladý muž z Pezinka, pre ktorého nebol problém ani montovaný zateplený domček za prijateľnú cenu 1 900 €. Montoval ho popri svojej stálej práci!!! Posielam jeho výtvor z apríla 2017. Od leta je v domčeku aj podlaha a police. Levandule pri domčeku boli v lete nádherne rozkvitnuté.

Text, foto: Ľubica Matter
Zdroj: časopis Urob si sám 1/2018

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Roman Šedivý | 18.07.2018, 15:33
Hľadám niekoho kto mi niečo takéto zrealizuje,2,5 x 3m aj so zateplením, na hotovej pivnici , obec Cífer
Wimshurst | 08.02.2018, 10:04
Ako sa zena zbavila dielnicky chlapa v dome. Alebo ako sa nechcelo zene vysavat balzove piliny v chlapovej dielni, postavala mu pivnicu v zahrade. Ja osobne by som tam do tej sopy za 2000 eur, nastahoval zeninu kuchynu. Ale zabudli tam na odpad, privod vody a WC. Po urcitom case, sa makadam v okoli budy, nasiakne mocovinou a po urcitom case najma po zimnom obdobi, na skoru jar a suchu jar, to bude pocitovo, ako "hlavna štanica". Keby zena mala chlapa naozaj rada, tak by mu do zahrady dala doviezt hotovy zatepleny obytny kontajner. Cena aj z dovozom je prakticky totozna, plocha vyuzitelna vatsia a fasada trapezoveho obkladu, sa da natriet valcekom za 4 hodiny. Tepelnoizolacne vlastnosti a trvanlivost ma obytny kontajner podstatne lepsie. A da sa tam aj naozaj byvat.
Petet | 03.02.2018, 09:23
Predražené a takú plastovú chatrč by postavila aj blondína. Ja som myslel, že táto stránka je Urob si sám a ní urob mi niekto.
Boris | 01.06.2018, 13:47
Kúp si sám :D
Samec | 23.01.2018, 10:46
Hrôza
david | 21.01.2018, 20:48
otrasne
Reklama