Malý kamenný domček do každého počasia
Juraj sa doslova vyhral pri murovaní stien. Omylom sa totiž stalo, že namiesto veľkých kameňov mu doviezli menšie. Dôsledkom je, že múry ostali nevyškárované, lebo škárovanie by trvalo mesiace.
Galéria
UROB SI SÁM
náročnosť: ++++
čas: pol roka
náklady: 2 650 €
ľudia: 2 až 3
obdobie: jar, leto, jeseň
KONTROLNÝ ZOZNAM
• kamenný domček 2 650 €
kameň, drevo, okná, dvere, betón, spojovací materiál, strešná krytina, odkvapy, kozub, komín, vnútorné vybavenie, WC, sprcha
PRACOVNÝ POSTUP
1. MUROVANIE
Bolo naozajstnou výzvou trpezlivosti, a to pre nízku frakciu kameniva. Na murovanie takýchto múrov je ideálne kamenivo s hranou 20 – 40 cm.
2. VENIEC
Po 3 mesiacoch murovania sa múr zakončil vencom zo železobetónu a na koruny múrov sa mohli klásť pomúrnice.
3. KROV
Po domurovaní stien, stavbe obkladaného kozuba a vybetónovaní horného venca bola stavba nepravidelnej päťbokej ihlanovitej strechy ďalším orieškom.
4. VETRACÍ OTVOR
Zakončenie strechy je urobené tak, aby prehriaty vzduch mohol unikať cez otvor. Prekrýva ho malá strieška, takže ani šikmý dážď hnaný vetrom sa nedostane dnu.
5. VENTILÁTOR
Vetraniu cez otvor v streche výrazne pomáha ventilátor s veľkými lopatkami.
6. UZAVRETIE OTVOROV
Nasledovalo osadenie drevených dverí a okien. Vzhľad vonkajších aj vnútorných stien je bez škárovania trocha drsný, ale dodáva im to originalitu.
7. PRÍSTAVBA
Kto by chodil z bazéna na „wécko“ do domu, keď v prístavbe za domčekom vzniklo ďalšie spolu so sprchovacím kútom a skladom na hračky a náradie?
8. KOZUB
Je vymurovaný zo šamotových tehál tak, že priamo na ňom stojí aj nevyvložkovaný komín (predpisy to v občasne obývaných stavbách pripúšťajú).
9. VYŠKÁROVANIE
Obklad kozuba je zo štiepaného vápenca. Na lepenie je najlepšie použiť peciarske lepidlo a peciarsku škárovaciu hmotu.
10. ZARIADENIE
Umožňuje trávenie voľného času, prípravu a skladovanie jedál na sporáku či na grile.
11. POHODLIE
Na širokej sedacej súprave si možno poležať, alebo aj na nej prespať. Vďaka kvalitným oknám možno domček využívať od skorej jari do neskorej jesene.
Text: Stanislav Botur
Foto: autor, Elena Kučerová, Miro Pochyba
Realizácia: Juraj Oujezdský
Zdroj: časopis Urob si sám
Komentáre