postavme si parenisko
Galéria (7)

Postavme si parenisko

Skôr, ako začneme s prípravou pareniska, vyhliadnime si záhradke vhodné miesto, kde ho umiestnime. Podľa toho určíme jeho rozmery.

Galéria

V našom prípade urobíme parenisko s rozmermi 1 540 × 1 000 mm, s výškou vpredu 320 a vzadu 470 mm. Dovnútra pareniska vysypeme drobnú zeminu. Hodí sa však na iba rýchlenie niektorých druhov zeleniny. Ak chceme v parenisku predpestovať sadivo, musíme ho upraviť na poloteplé. Vyžaduje to vyhĺbiť v parenisku jamu, ktorú naplníme asi 30 cm vrstvou maštaľného hnoja a lístia, a navrch vysypeme pareniskovú zeminu. V takomto parenisku sa udrží teplota 12 až 18 °C, ktorá vyhovuje väčšine sadiva na predpestovanie.

Pracovný postup

Materiál na stavbu pareniskaČelnú stenu pareniska vytvoríme spojením oboch dosák pomocou hranolov. Dva kratšie pribijeme na krajoch čelnej steny, dlhším spojíme dosky v strede. Na okrajoch sú hranoly o 20 mm kratšie ako výška čelnej steny, aby na ne dosadli vodiace lišty na pridržanie okna. Podobne postupujeme aj pri zadnej stene. Tretiu, užšiu dosku, použijeme na vrchnú stranu steny. Aj tu sú bočné hranoly o 20 mm nižšie ako výška steny. Bočné steny vytvoríme spojením dvoch rovnakých dosiek pomocou hranola, ktorý pribijeme v strede dosiek. Hornú dosku, zrezanú do klina – na prednej strane s výškou 20 mm a na zadnej 150 mm, pribijeme naposledy. Na hornej časti hranola, ktorý spája všetky dosky, pílkou zrežeme šikmú plochu rovnobežnú so šikmou plochou na vrchnej doske. Na ňu potom priložíme vodiacu lištu 20 × 20 × 960 mm tak, aby po celej dĺžke bola 20 mm pod horným okrajom šikmej dosky.

Na oboch koncoch sú lišty od okrajov steny o 20 mm kratšie. Po vložení čelnej a zadnej steny medzi obe bočnice musia vodiace lišty „sedieť“ na hranoloch čelnej a zadnej steny. Zoskrutkovaním alebo sklincovaním vytvoríme základný rám pareniska. Hoblíkom alebo rašpľou „skosíme“ predné hrany horných dosiek na čelnej i zadnej stene a takisto i hornú stranu stredného hranola na zadnej stene tak, aby tvorili rovinu s vodiacimi lištami, na ktorých bude položené okno. To si vyžaduje viac zručnosti pri zhotovovaní.

Dosky tvoriace jeho rám treba sčapovať alebo sfalcovať. Zo štyroch dosiek 20 × 40 × 1 020 mm a 20 × 40 × 1 500 mm zhotovíme rám, ktorého strednú výstuž tvorí doska 20 × 50 × 1 020 mm. Na okraje pribijeme lišty na pridŕžanie sklených tabúľ. Nakoniec priskrutkujeme dva kovové držiaky na manipulovanie s oknom. Okno položíme na rám pareniska a vyskúšame, či sa dá ním posúvať po vodiacich lištách. Všetky drevené časti namoríme. Rám pareniska postavíme na tehlový alebo aspoň na štrkový základ. Takéto parenisko sa nám hodí nielen na rýchlenie zeleniny, ale v zimných mesiacoch aj na uloženie niektorých druhov zeleniny, ktoré môžu prezimovať vonku.

Jozef Pobjecký
Kresby: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. Anonym says:

    Ale mám skúsenosti, že lepšie je mať priehľadný vrchnák- ako krabica so stenami asi 20cm.vysokými(sklo, plexisklo, lexan). Rastlinky sa tak neťahajú hore za svetlom a mocnejú…ideálne je, keď je jeden bok na vrchnáku na pántoch a využívame ho na vetranie…

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.