Aký betón použiť na tvorivé domáce práce a ako s ním pracovať, aby výsledok stál za to
Tvorivé práce s betónom sú v súčasnosti veľmi populárne. Existuje celý rad možností, čo si z neho môžete vyrobiť. Ktorý betón je však na to vhodný? A ako s ním správne pracovať?
Galéria
Betón sa v poslednom čase etabloval ako vyhľadávaný materiál na domáce tvorivé práce. Poskytuje totiž dostatok priestoru pre originálne dekoratívne nápady, či už u vás doma, na záhrade, alebo aj ako darček pre blízku osobu. Práca s betónom je navyše jednoduchá a rovnako vhodná pre začiatočníkov i pokročilých majstrov.
Už dávno neplatí, že sa tento materiál spája len zo stavebným sektorom. V závislosti od preosievania a spracovania môže mať aj veľmi jemný a elegantný vzhľad, ktorý dokonale zapadá do minimalistického štýlu bývania. V nasledujúcom článku vám prezradíme, ako s betónom pracovať tak, aby ste boli úspešní.
Aké formy na odlievanie
Silikónové formy
Na odlievanie z betónu sú najlepšie silikónové formy, ktoré dostať kúpiť v hobby obchodoch a sú špeciálne určené na odlievanie betónu. Ak ide o menšie projekty, oveľa väčší výber nájdete v domácich potrebách. Vhodné sú napríklad silikónové formy na výrobu kociek ľadu, čokolády alebo na pečenie mafinov.
Recyklované formy
Ak plánujete väčšie projekty s betónom, existuje mnoho spôsobov, ako nájsť formy na odlievanie za málo peňazí alebo dokonca zadarmo. Najprv by ste sa mali pozrieť do odpadkového koša. Napríklad prázdne tetrapakové škatule od nápojov v rôznych veľkostiach majú dobré tvary. Ak totiž skombinujete väčší obal s menším, máte formu na odliatie nádoby v tvare štvorca alebo kvádra. No pozor– steny nádoby nesmú byť príliš tenké. Ideálne by mali mať hrúbku aspoň 1 cm, v opačnom prípade môže v tejto časti betón prasknúť. Skvelé sú aj prázdne plastové obaly, ako sú fľaše od čistiacich prostriedkov!
Vytvorte si vlastnú formu
Pomocou šablón si môžete vyrobiť svoje vlastné formy. Stačí, keď si ich vystrihnete z pevného kartónu, kartónovú formu položíte na plastovú podložku a zvonka spoje oblepíte pevnou lepiacou páskou. Formu taktiež páskou prilepte o podložku (z vonkajšej strany, aby sa páska neotlačila na odliatok). Aby sa vám kartónová forma pod tiažou betónu nedeformovala, radšej ju z vonkajšej strany spevnite doskami, ktoré zoskrutkujte alebo podoprite ťažšími predmetmi.
Vyberte si správny betón
Stavebný betón
Ak vlastníte auto a plánujete väčšie projekty, potom je stavebný betón najlacnejšou možnosťou. Dostanete ho kúpiť v stavebninách len v 25 kg balení. Zrnitosť tohto betónu je pomerne hrubá. Ak však chcete, aby váš projekt pôsobil skutočne drsnejšie, potom je to správna voľba. Betón, ktorý v stavebninách nájdete v menších baleniach, je často rýchloschnúci. Na prvý pohľad to znie, samozrejme, dobre, že nemusíte čakať 24 hodín, kým betón vo forme vytvrdne. Znamená však aj to, že pri odlievaní musíte byť naozaj veľmi rýchli. Najmä začiatočníkom, ktorí nie sú veľmi skúsení, túto možnosť neodporúčame.
Hobby betón
Ďalšou možnosťou je kúpa hotového kreatívneho betónu. Je, samozrejme, drahší, ale kúpite ho vo vyhovujúcom balení. Taktiež je jemný a dajú sa s ním odlievať menšie predmety.
Tipy na spracovanie betónu
Príprava
Na každom obale betónu nájdete dôležité informácie, ako si betón správne pripraviť: aký pomer vody a betónu je potrebný, aký je čas schnutia a podobne.
Ak máte plastovú alebo drevenú formu, pred odlievaním betónu ju nezabudnite najskôr jemne naolejovať kuchynským olejom, aby sa odliatok od formy bezpečne odlepil. Samozrejme, silikónové formy nie je potrebné olejovať.
Odlievanie
Je veľmi dôležité, aby ste žiadne zvyšky betónu nevylievali do žiadneho odtoku, inak sa upchajú, ale radšej nechajte zvyšný betón vyschnúť vo vašej miešacej nádobe a potom oboje spolu zlikvidujte.
Po naliatí betónu do formy by ste mali s formou trochu potriasť, aby z betónu zmizli prípadné vzduchové bubliny.
Odstránenie formy
Po zaschnutí betónu (postupujte podľa pokynov na obale) vám môže veľmi pomôcť odlamovací nôž, ktorým formu, ak je z kartónu alebo plastu, ľahko rozrežete. Pomocou klieští zasa z betónu odstránite zaliate časti formy. Ak použijete silikónové formy, betónové predmety sa, samozrejme, dajú jednoducho vybrať. S odliatkom môžete ďalej pracovať. Pomocou brúsneho papiera zjemnite hrany, ako aj iné nerovnosti.
Farebný betón
Ak si želáte betón po odliati zafarbiť, nech sa páči. Veľmi dobre sa na to osvedčili akrylové farby. Existuje však aj možnosť zafarbenia betónu ešte pred odlievaním. Sú na to špeciálne pigmenty. Ak chcete dosiahnuť svetlý tón, mali by ste použiť svetlý biely cement. Ten môžete zafarbiť na tmavšie odtiene.
Aké sú výhody a nevýhody materiálov na odlievanie?
Stavebný univerzálny betón
Určený je na všetky betonárske práce (na dome i v záhrade), ako sú napríklad základy, podkladové a oporné konštrukcie, liaty betón do debnenia a podobne. Ide o zmes cementu, piesku a štrku, takže si tieto komponenty nemusíte sami miešať a je pripravený hneď na použitie. Ak nemáte rýchlo tvrdnúci betón, je potrebné pridať do zmesi trocha urýchľovača tuhnutia a zvýšenia pevnosti (plastifikátor).
Výhody:
- cenovo výhodné balenie, 25 kg balenie stojí od 3,50 €;
- hotový betón je už zmiešaný, čo znamená, že už nemusíte pridávať cement ani piesok;
- ak chcete odlievať väčšie projekty, univerzálny betón je na to ideálny.
Nevýhody:
- univerzálny betón je často veľmi hrubý, pretože v zmesi sú drobné kamienky štrku. Ak chcete odliať menšie veci veľké 5 až 10 cm, musíte si túto zmes betónu vopred preosiať. Stačí zobrať vyradené kuchynské sito a zmes preosiať;
- dostupný je v 25 kg balení, takže ak chcete robiť len menšie veci, ostane vám veľa zmesi navyše;
- trochu práši.
Hobby betón
Ide o jemnejšiu zmes, ako je univerzálny betón. Je určený špeciálne na tvorenie pre domácich majstrov. Vďaka jemnej štruktúre je ideálny na výrobu figúrok a drobných predmetov. Ak s betónovaním len začínate, práve táto zmes je pre vás tá pravá.
Výhody:
- zmes je namiešaná a pripravená na okamžité použitie;
- betón je veľmi jemný a hodí sa aj na jemnejšiu prácu;
- ideálny pre začiatočníkov;
- takmer vôbec nepráši.
Nevýhody:
- vyššia cena za 1 kg;
- na výrobu väčších projektov je táto možnosť drahšie riešenie.
Rýchlo tuhnúci biely cement
V zásade sa dá dosiahnuť krásna práca aj s cementom. Využíva sa na prácu ťažkých dekoratívnych predmetov alebo všade tam, kde sa kladú požiadavky na farebnosť. Farebné typy cementu sa vyrábajú práve z bieleho cementu, do ktorého sa pridávajú pigmenty (neovplyvňujú tvrdnutie).
Výhody:
- je jemnejší ako univerzálny betón, takže ho využijete najmä na odlievanie menších projektov do 10 cm;
- rýchlo tvrdne, takže je mimoriadne vhodný pre netrpezlivých majstrov.
Nevýhody:
- s miešaním sa musíte naozaj ponáhľať, preto sa hodí skôr na drobnosti;
- je veľmi prašný.
Text: Jana Komadelová
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre