image 51838 25 v1
Galéria (25)

Cenovo nenáročný detský domček do záhrady

Pre svoje dve malé ratolesti sa šikovný otecko rozhodol postaviť cenovo nenáročný drevený domček. Pozrite sa, ako pritom postupoval.

Galéria

Detský domček s malým pieskoviskom
Detský domček s malým pieskoviskom - 03_MatejCesakIng_DomcekDetsky
Detský domček s malým pieskoviskom
Detský domček s malým pieskoviskom
Detský domček s malým pieskoviskom
Detský domček s malým pieskoviskom
Detský domček s malým pieskoviskom
Detský domček s malým pieskoviskom

UROB SI SÁM

NÁROČNOSŤ: ++++

ČAS: 2 dni

NÁKLADY: do 250 €

ĽUDIA: 1

OBDOBIE: IV – XI

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 230 €

• stavebné rezivo 100 €
hranoly 10 × 10 cm, dosky 15 × 2,5 cm a debniace dosky
• lazúry 40 €
tenkovrstvová, hrubovrstvová
• skrutky, profily, klince 30 €
• lano 20 €
• oceľové pätky v tvare U 10
• požičanie vozíka 8 €
• piesok 12 €
• nopová fólia 10 €

NÁRADIE

• hobľovačka – zarovnávačka
• fréza, píla
• štetec
• fúrik, lopata
• vedro, murárska lyžica
• vŕtačka a vrták
ø 10 a 4 mm
alebo vŕtací skrutkovač
• kladivo
• meter, vodováha
• montážny kľúč
• odlamovací nôž

POSTUP PRÁCE

Ako zhotoviť domček, ktorý sa bude páčiť deťom?

Ak sa máte rozhodnúť medzi kupovanými hobľovanými hranolmi alebo surovými, lacnejšie vyjde hobľovanie vlastnou hobľovačkou. foto Matej Česák

Ďalším krokom bola impregnácia a náter drevených častí. Celá moja tesárska dielňa je rozložená na parkovisku pred naším domom. 

Výkopy sú zhotovené veľmi jednoducho do hĺbky 40 cm na základové pätky 20 × 20 cm. Debnenie dá základom tvar a vždy ušetrí veľa betónu. 

Pred zabetónovaním závitových tyčí som si zhotovil jednoduchý rám, v ktorom budú tyče vedené kolmo a v správnych vzájomných vzdialenostiach. 

Do debnení som vlial betón, ktorý som trocha ubil murárskou lyžicou. Potom som vložil závitové tyče a rám som vyrovnal vodováhou. 

Plechové pätky s prizváranými skrutkami som si dal vyrobiť u zámočníka. Vďaka závitu sa veľmi ľahko dá nastaviť ich výška. 

Pätky naskrutkujeme na závitové tyče a podľa vodováhy vyrovnáme ich výšky tak, aby boli v jednej vodorovnej rovine.

Na stĺpikoch som upravil záhlavia tak, aby presne vošli do plechových pätiek a stáli na ich dnách, teda nie na vodorovných skrutkách. 

Stavba sa mohla začať Najprv treba osadiť prvú dvojicu susedných stĺpikov a spojiť ju vodorovným nosníkom. Dvojice stĺpikov vzájomne spojíme.

Spojíme dve „brány“ tretím a štvrtým vodorovným trámom. Pomôžeme si tzv. zavetrovacími alebo opornými latami. 

Trámy ustálime podľa vodováhy. Prevŕtame diery a stĺpiky pripevníme v pätkách. Postupne montujeme poschodie, podlahu, zábradlie. 

Trámy spájame na čap a dlab a podľa potreby ich zaistíme plechovými spojovacími doskami a uholníkmi so skrutkami do dreva. 

Šikmo vedené vzopreté pásiky (krátke trámy) pomáhajú prenášať zaťaženie z vodorovných trámov do stĺpika. Použijeme skrutky 6 × 160 mm.

Montáž stien Použil som zvyškový materiál zo stavby dreveného domčeka s pivnicou. 

Zadnú stenu domčeka tvoria dosky s hrúbkou 2,5 cm. Pri montáži treba obchádzať trámy strechy. 

Obklad bočných stien je z tzv. zrubového profilu – zaokrúhlenej časti kmeňa, ktorý vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe hranolov. 

Steny pieskoviska som ohraničil 2,5 cm hrubými doskami so šírkou 15 cm. Všetky musia byť dobre natreté, keďže sú blízko pri zemi.

Jedna dvojica dosiek je skrutkami s dĺžkou 100 mm pripevnená k stĺpikom domčeka, druhá (na fotografii) k čelám dosiek. 

Na dne pieskoviska je kupolková (nopová) fólia, ktorá prechádza aj na drevené steny, čím ich chráni pred pôsobením vlhkého piesku.

Do pieskoviska sa vošlo takmer pol tony piesku. V takomto množstve ho odporúčam kúpiť radšej v pieskovni. Je lacnejší ako vrecovaný.

A hra sa mohla začať Dievčatá boli z pieskoviska nadšené, najmä tá mladšia. Staršia si obsadila horné poschodie.

Jednou z posledných vecí bolo vyrezanie ozdobného venovania do širšej dosky. Robil som ho pomocou vŕtačky, dláta a kladiva.

Na záver sme sa rozhodli z hygienických dôvodov ochrániť pieskovisko vhodným krytom. Využili sme ľahký drevený rám a prikrývaciu plachtu.

Pomocou líšt sme plachtu pripevnili na rám a ja som zhotovil zdvíhacie zariadenie, ktorým možno rýchlo zakrývať a odkrývať pieskovisko. foto Matej Česák

Maťo radí

Pozemky okolo domov, ktoré rastú v okolitých satelitných dedinách v blízkosti Bratislavy, sú pomerne malé, napriek tomu som sa rozhodol pre svoje dve malé dcérky vybudovať malý domček s pieskoviskom.

Mojím kritériom bolo dostať sa v rámci možností na čo najnižšiu cenu, takže stavebné rezivo som vozil v kufri auta, a teda najdlhšie dosky a hranoly mohli mať maximálne 3 m. Tomu som prispôsobil aj konečné rozmery domčeka, aby vzniklo čo najmenej odpadu. Domček je situovaný na mieste bývalého plechového domčeka, ktorý slúžil na dočasné uskladnenie náradia, kým som postavil drevený záhradný domček.

HOTOVO

AKO TO UROBIŤ?

Presné osadenie závitových tyčí Vzhľadom na častý silný vietor, ktorý v tejto oblasti býva, som sa rozhodol domček ukotviť na betónové pätky, ktoré sú v hĺbke 40 cm. Aby som si ušetril prácu s vŕtaním do betónu a používaním chemickej kotvy, osadil som závitové tyče priamo do surového betónu pomocou rámu z dosiek. Chcel som tým docieliť aj väčšiu presnosť osadenia závitových tyčí. Pri zhotovení rámu si treba dať pozor na kolmé vyvŕtanie dier.

Oceľové profily v tvare U Konštrukcia domčeka stojí na doma robených U-čkach, ku ktorým je odspodu navarená predĺžená matica. Tá je natočená na závitovej tyči osadenej v betónovej pätke a poistená proti pohybu kontramaticou. Pre takúto možnosť som sa rozhodol kvôli presnejšiemu a pohodlnejšiemu nastaveniu roviny stojok domčeka.

Drevený stavebný materiál som doviezol z blízkej píly. Hranoly aj dosky som mal uložené a vypodložené hranolčekmi takmer dva mesiace pod strechou záhradného domčeka, kde vyschli na vlhkosť približne 15 %. Rezivo je ošetrené fungicídnym prostriedkom a troma vrstvami náteru — jednou vrstvou tenkovrstvovej lazúry a dvoma vrstvami hrubovrstvovej lazúry. Hranoly aj dosky sú po vysušení hobľované, hrany hranolov zrazené. Hrany dosiek sú podľa potreby frézované a pozdĺžne spílené z 15 cm na potrebnú šírku.

Vrecovaný piesok do pieskovísk kúpite v hobby marketoch. Ja by som však podľa výpočtu potreboval do pieskoviska asi 25 takýchto vriec, čo by bolo zbytočne drahé, navyše, takýto piesok nemá nijakú pridanú hodnotu oproti klasickému „žltému“ piesku. Rozhodol som sa preto pre klasický záhorácky piesok z pieskovne. Vozík za osobným autom zvládol 460 kg, čo bolo akurát do pieskoviska.

Vnútorné steny pieskoviska sú obložené nopovou (kupolkovou) fóliou, aby neboli neustále v kontakte s vlhkým pieskom, čo by malo predĺžiť ich životnosť.

dobré rady

Domček je z bočných strán obložený zrubovým profilom, ktorý mi ostal ako odpad po stavbe záhradného domčeka. Podlaha aj zadná stena sú z hobľovaných dosiek 15 × 2,5 cm, strecha z klasických šalovacích dosiek hobľovaných z jednej strany.

Keďže na strechu nevidieť ani od susedov, teda nemá nijakú estetickú hodnotu, použil som ako krytinu zostatkovú lepenku zo stavby záhradného domčeka.

Stabilita domčeka. Ako sa neskôr ukázalo, závitová tyč hrubá 12 mm je na takúto stavbu príliš tenká a lepšia by bola aspoň hrúbka 16 a viac mm. Domček sa na závitových tyčiach hrubých 12 mm dosť kýval. Celkovej pevnosti a tuhosti stavby pomohlo pieskovisko, zavetrovanie zo spodnej strany, ale najviac spevnil celý domček až rebrík. Ten je zakotvený v zemi na dvoch L-profiloch dlhých 50 cm a primontovaný k domčeku.

Snímateľný kryt pieskoviska. Náš dvor často navštevujú mačky od susedov, musel som preto riešiť bezpodmienečne aj kryt pieskoviska. Ten je tam však aj pre vodu striekajúcu z automatického závlahového systému. Popod zakrývaciu plachtu, ktorá je napnutá na konštrukcii krytu, sú natiahnuté ešte špagáty zabezpečujúce dostatočnú pevnosť. Skladanie a zakrývanie pieskoviska takým veľkým krytom je pomerne otravné a pre útlu ženu na materskej dovolenke aj fyzicky náročné, preto som kryt vybavil kladkovým mechanizmom, manipulácia s ním je oveľa pohodlnejšia a rýchlejšia.

Keďže pozemok je dosť úzky, domček je rozšírený oproti pieskovisku a čiastočne slúži aj ako tieniaca ochrana pred slnkom, keď sú deti v pieskovisku. Skelet je kvôli lepšej pevnosti spájaný tesárskymi skrutkami a čapovým spojom.
Celkové náklady na stavbu domčeka nepresiahli sumu 250 €. Keďže rozmery boli navrhnuté tak, aby som vedel pracovať s 3 m dlhým materiálom, ďalšou výhodou bolo aj to, že celkový odpad sa zmestil do jednej krabice od banánov. Domček sa teší veľkej obľube.

Text, foto, realizácia Ing. Matej Česák
Zdroj časopis Urob si sám 11/2018

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.