Stavba detského ihriska
Galéria (9) Zdroj: Martin Čukan

Ako som svojej dcérke postavil ihrisko s detským domčekom, hojdačkami a pieskoviskom

Tento rok na jar prišlo na náš krásny 15 metrový smrek. Bol už fakt veľký a musel sa porúčať, susedovi sa tiež určite uľavilo. Keďže mám prírodu v úcte, myšlienka, že drevo porežem a vyletí hore komínom, bola okamžite zavrhnutá. Kmeň stromu sme porezali na dvoj- a trojmetrové kusy, z ktorých som dal narezať 90 mm hranoly. Po krátkej úvahe nad tým, kde drevo použijem, som sa rozhodol. Postavím dcérke ihrisko.

Galéria

Stavba detského ihriska
Stavba detského ihriska
Stavba detskeho ihriska
Stavba detského ihriska
Stavba detského ihriska
Stavba detského ihriska
Stavba detského ihriska
Stavba detského ihriska

Keď som jej to oznámil, vzniesla jedinú požiadavku. Musí disponovať dvoma hojdačkami, keď príde jej sesternica na návštevu, nech sa môžu hojdať spolu a nemusia sa striedať. Keďže dcérka je zatiaľ jedináčik a rada sa hrá s niekým, moja predstava bola, aby bol domček dostatočne priestranný aj pre dospelého človeka. Predsa sa nebudem pol dňa krčiť v domčeku o rozmere 1 x 1 m.

NÁKLADY

 • Rezanie hranolov 50 €
 • Hranoly, čo som dokupoval 80 €
 • Dosky na podlahu 135 €
 • Spojovací materiál 50 €
 • Farba 100 €
 • Stoličky, stôl 40 €
 • Obrubníky, betón 110 €
 • Štrk 30 €
 • Zrubový profil, strešné dosky 200 €
 • Šmykľavka, hojdačky, ostatné doplnky 250 €
 • Šindeľ 55 €

Spolu: 1100 €

Stavba detského ihriska
Zdroj: Martin Čukan

Pracovný postup stavby ihriska

Zo smreku sme narezali 9 dvojmetrových a 9 trojmetrových hranolov. Drevo som nechal niekoľko mesiacov schnúť. Hranoly sme so svokrom následne opracovali. Svokor mi požičal nejaké náradie ako pokosovú pílu, hoblovačku a iné. Na dome bývame druhý rok a náradia ešte nemám toľko, koľko by človek na takéto väčšie práce potreboval. Poskytol mi tiež know-how, nakoľko práci s drevom sa venuje dlhé roky , a nejeden záhradný domček u seba postavil. Za to aj za pomoc s prácou mu chcem aj takýmto spôsobom poďakovať.

Jeden štvormetrový hranol použitý pre húpačky a niekoľko menších hranolov som ešte dokupoval, preto sú uvedené v zozname nákladov. Vypočítali sme, že ak by sme kupovali všetky hranoly,  k celkovej sume by sme ešte museli pripočítať 500 €.

Stavba detskeho ihriska
Zdroj: Martin Čukan

Predstavu o podobe ihriska som mal, ale rozmery a detaily sme riešili „za behu“. Začali sme vybetónovaním pätiek a ustavením hlavných hranolov, ktoré sme následne skrátili na požadovanú dĺžku. Vedeli sme, že podlaha domčeku musí byť vo výške 1,5 m, aby mala šmykľavka ten správny sklon. Nechcel som ale domček robiť zbytočne vysoký kvôli tomu, aby doň nepršalo a nehromadili sa tam listy zo stromu. Celkovú výšku sme teda ustanovili na 2,5 m. Šírka domčeku je 1,8 m, keď meriam na stredy hranolov. Použili sme na ne dvojmetrové hranoly, na ktorých sme iba zarovnali hrany a skrátili ich na jednu dĺžku.

Stavba detského ihriska
Zdroj: Martin Čukan

Po vybudovaní základu domčeka a inštalácii podlahy som začal pracovať na prístupe do domčeku. Pri rezaní smreku vzniklo množstvo odpadu, ale aj niekoľko desiatok lát, ktoré som chcel pri stavbe domčeka využiť. Okrem klasického schodiska som chcel aj nejaký alternatívny prístup, preto som  zvolil lezeckú stenu. Spojil som ich do jedného celku a výsledok je podľa mňa výborný.

Stavba detského ihriska
Zdroj: Martin Čukan

Nasledovalo zabetónovanie obrubníkov, aby sme vedeli ustaviť hranoly pre hojdačky. Obrubníky som sa rozhodol položiť horizontálne z dvoch dôvodov. Za prvé som nemusel vykopávať po celom obvode veľkú jamu, keďže ich výška je 20 cm, a taktiež mi po obvode ihriska nevznikla hrana, o ktorú by sa zakopávalo alebo by sa na ňu dopadalo z hojdačky a hrozil by úraz.

Stavba detského ihriska
Zdroj: Martin Čukan

Priebežne som všetko drevo natieral najskôr Bochemitom proti škodcom a plesniam, následne dva nátery tenkovrstvou lazurou, a nakoniec som celé ihrisko natrel lak lazúrou. Po ustavení hojdačiek nasledovalo dobetónovanie obrubníkov, montáž strešných krokiev a lát, bočného latovania a doplnkov ako kormidlo, teleskop a pod. Zo zostávajúcich lát som ešte vyrobil pod domčekom pieskovisko a lavicu na sedenie pre dospelých. Celé ihrisko je situované pod veľkou čerešňou, čo je na jednu stranu obrovská výhoda v horúcich letných dňoch a na druhú stranu trošku nevýhoda, v podobe padajúcich listov a zhnitých čerešní. Výhoda ale v tomto prípade prevažuje nad nevýhodou, veď tieň si užíva dcérka a neporiadok upratujem ja.

Stavba detského ihriska
Zdroj: Martin Čukan

Pred osadením pieskoviska a lavice som celý vnútorný priestor ihriska vystlal fóliou proti rastu buriny a vyplnil dunajským štrkom. Strecha je zatiaľ iba prekrytá asflatovými pásmi, na ktorú pôjde šindel. Celá stavba mi časovo zabrala zhruba tri týždne.

Stavba detského ihriska
Zdroj: Martin Čukan
Stavba detského ihriska
Zdroj: Martin Čukan

Verím, že som týmto článkom inšpiroval mnohých čitateľov k podobným projektom. V mojom veku 32 rokov sa mám stále čo učiť, ale ako sa vraví, kto nič nerobí, nič nepokazí.

Text, foto a realizácia: Martin Čukan

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.