Ako sa zbaviť neželaných zvierat v záhrade
Niektoré kúpené prístroje a zariadenia na odháňanie škodcov možno upraviť, aby lepšie slúžili svojmu účelu. Všetky poznatky vychádzajú zo skúseností nášho čitateľa. Úpravy by mal zvládnuť každý zručný človek aj v domácich podmienkach.
Fyzikálne prostriedky
Využitie mechanických a fyzikálnych metód na vytvorenie prostredia, ktoré znepríjemňuje zvieratám pobyt, je najlepším riešením, lebo šetrí životné prostredie.
Odpudzujúce frekvencie
Dlhodobým pozorovaním a vyhodnotením sa zistil okruh frekvencií, ktoré sú pre konkrétne zvieratá až odpudzujúce. Frekvencia i intenzita zvuku sa musí meniť. Ak intenzita a frekvencia sú dlhodobo konštantné, zvieratá si na ňu postupne privyknú. Na tomto princípe sa vyrába celý rad zariadení na odpudzovanie zvierat i hmyzu. Prevažná väčšina z nich generuje frekvencie vysokých tónov a veľkej intenzity (okolo 100 dB), ktoré pôsobia na sluchové orgány. Ich frekvencia býva nad 18 kHz, t.j. nad hranicu počuteľnosti ľudského ucha.
Pes a mačka
Aj domáce zvieratá môžu u byť neželané v záhrade, napríklad v blízkosti hniezdiacich vtákov a pod. Prístroj na plašenie psov a mačiek si môžeme kúpiť.
Vyrába sa v prevedení odolnom proti vplyvom počasia. Má však jeden nedostatok – treba v ňom kontrolovať a vymieňať batérie. Prístroj si však môžeme upraviť aj na externý zdroj napätia. Pomôžeme si jednoduchou úpravou. Na tyč umiestnime dva prístroje (odpudzujú tak z dvoch smerov) a držiak na káblik a rozvodku. Celok zastrešíme opačne obráteným plastovým lavórom.
Dva spoločne zapojené prístroje začali generovať signál po zachytení mačky alebo psa senzorom. Účinok sa dostavil za niekoľko dní. Po umiestnení prístrojov v záhrade sa mačka najprv vrátila z určitej vzdialenosti od prístroja. Na druhý deň, podľa stôp na napadnutom snehu, bolo možno zistiť, že vzdialenosť sa začala predlžovať. Nakoniec si mačka našla priestor bez signálu, a tak ”obchádzala” chránený priestor, keď išla na lov myší.
Odháňač krtov
Plašenie a ”vyháňanie” krtov tvorí samostatnú kapitolu v živote nejedeného záhradkára. Neraz sme vynaložili veľké úsilie pri hľadaní dier, vlievaní rôznych „zaručene účinných“ roztokov, zapaľovaní sírových a iných knôtov, a to bez úspechu. V obchode so záhradkárskymi potrebami dostať aj mechanické lapače krtov. Ani mechanický lapač pracujúci na princípe spätnej klapky nezaručujú úspech.
Použitie frekvenčného generátora
Je vedecky overené, že krtom je nepríjemná frekvencia 330 Hz. Prístroje na odpudzovanie krtov s generátorom frekvencie sa vyrábajú z plastu alebo z kovu. Pre používateľov môže byť nedostatočná výdrž batérie, ktorú musíme dobíjať alebo vymieňať. Prístroj možno doplniť podomácky vyrobeným adaptérom. Pôvodné batérie sú nahradené rúrkou z PVC a kontaktmi, ktoré sa dotýkajú pôdnych kontaktov. Na obrázkoch vidieť zložený
a skompletizovaný prístroj spolu so zdrojom a vedením. Červený uzáver musí byť so vstupom káblika vo vodotesnom prevedení a po takejto úprave sa musí nachádzať nad terénom.
Solárny odháňač krtov
V súčasnosti sa vyrába aj zariadenie, v ktorom je zabudovaný akumulátor, napájaný solárnym článkom. Preto ho umiestnime na miesto, kde bude celý deň osvetlený slnečným svitom. Osvedčilo sa raz za týždeň prekontrolovať činnosť zariadenia, resp. dobiť akumulátory.
Ak má solárny odháňač účinne fungovať, do zeme vykopeme dieru a do nej vložíme celý prístroj. Zeminu zašliapeme, aby sa zvuk ľahšie šíril. Na tretí deň bude krt z pozemku preč.
Prístroje určené na použitie v uzavretých priestoroch sú riešené pre štandardné elektrickej zásuvky. Keďže sú umiestnené na voľných častiach steny, signál je dostatočne intenzívny v celej miestnosti.
Slimáky
Samostatnú kapitolu venujme slimákom. Na jar sa premnožia iba v príliš daždivom počasí. Pre záhradkára to môže znamenať zničenie úrody. Ich hubenie chemickými prostriedkami je síce účinné, ale kto si chce vlastnú biozáhradku znečistiť chemickými prípravkami? Na mechanické odchytenie slimákov sa predáva plastový lapač.
Ak však máme obaly, v ktorých sa teraz predávajú potraviny, môžeme si urobiť pascu na slimáky v podstate zadarmo. Ako vidieť na fotografii, výroba je jednoduchá. K pôvodnému vrchnáku prilepíme rúrku z PVC. Odrežeme ju tak, aby vrchnák bol približne 20 mm nad spodnou časťou. Pre väčšiu stabilitu môžeme použiť vhodnú redukciu. Takto získame v dolnej časti širší základ. Pri priamom použití rúrky z PVC väčšieho priemeru vznikne hore malá štrbina, čo môže znížiť jej účinnosť.
Do spodnej časti obalu nalejeme obyčajné pivo – asi do výšky 5 cm. Ak sú v záhrade slimáky jeho vôňa ich priláka. Von sa sám po ”hodovaní” nedostane ani jeden. Skvasené pivo musíme pravidelne vylievať a dopĺňať novým.
Vtáky
Ak chceme do záhrady prilákať drobné vtáky, ktoré sa živia škodlivým hmyzom, musíme im vytvoriť bezpečné prostredie. Je to oveľa lepšie, ako používať chemické postreky na ovocné stromy. Ak umiestnime kŕmidlo na strom, kôlňu a pod., ľahko sa môže stať, že vtáky bude plašiť mačka. Väčšie vtáky, napríklad vrany, zasa môžu vyzobať krmivo, a tak sa menšie vtáky neudržia v záhrade. V takýchto prípadoch si môžeme pomôcť zavesením kŕmidla na väčší mäsiarsky hák, na ktorom sa kŕmidlo hojdá, takže väčšie vtáky sa na ňom neudržia.
Hák však nezavesíme na strom, ale na hladkú kovovú rúrku malého priemeru, o ktorú sa mačky nemôžu zachytiť pazúrikmi. Toto zavesenie nedovolí, aby sa mačka dostala k zobkajúcemu vtákovi.
Kŕmidlo treba primerane plniť, aby krmivo hojdaním nevypadlo na zem, kde zostane bez úžitku. Na zem padnuté krmivo vtáky už nevyzobú.
Text a fotografie: Ing. Milan Podhradský, PhD.
Komentáre