image 33627 25 v1
Galéria (12)

Ako si v záhradnom jazierku vytvoriť plávajúci ostrov

Ak máte jazierko dostatočne veľké na vytvorenie plávajúceho ostrova, ponúkame vám návod, ako si jeden taký vyrobiť svojpomocne. Pri jeho navrhovaní sa bral ohľad na maximálnu jednoduchosť konštrukcie, nízku cenu a samozrejme funkčnosť.

Galéria

Plávajúci ostrov
Plávajúci ostrov
Plávajúci ostrov
Plávajúci ostrov
Plávajúci ostrov
Plávajúci ostrov
Plávajúci ostrov
Plávajúci ostrov

náročnosť: +

čas: zopár hodín
náklady: 21 €
(orientačne)
ľudia: 1
obdobie: koniec jari a počas leta


KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál 21 €

• plastové fľaše   30 ks/m2
• drevené uhlie        2,03 €
2,5 kg
• rašelina                  5,40 €
40 l
• geotextília              1,26 €
cena za m2, množstvo závisí od veľkosti ostrovčeka, na malý ostrovček možno použiť približne 6 m2
• špagát
 lanko na šitie
• keramzit                5,40 €
10 kg
• rastliny
podľa vlastného výberu

PRACOVNÝ POSTUP

Plávajúci ostrov

1. PET fľaše
Konštrukčným prvkom sú prázdne PET fľaše. Budeme ich potrebovať asi 30 ks/m2. Je lepšie používať fľaše s rovnakým objemom. 

2. Variant A
Tvar ostrova určuje obal ušitý z geotextílie. Ak zvolíme prvý variant – fľaše „zašijeme“ do rukávcov, substrát bude vlhší. 

3. Variant B
Plastové fľaše môžeme v obale z geotextílie upevniť aj pomocou lanka, ktorým len prešijeme geotextíliu. Pri tomto spôsobe bude substrát suchší. 

Plávajúci ostrov

4. Ostrov
Keď sme fľaše napchali do rukávcov, zošijeme okraje. Mali by byť dostatočne pevné, aby sa švy aj fľaše časom nerozpojili.

Plávajúci ostrov

5. Vŕbové prúty
Aj keď to nie je potrebné, kto chce, si môže ešte pred navrstvením substrátu zapichnúť zopár vŕbových prútov medzi fľaše. 

Plávajúci ostrov

6. Substrát
Na ostrovček dáme asi 5-centimetrovú vrstvu substrátu s nízkym obsahom živín – môžeme použiť zmes dreveného uhlia a rašeliny, liaporu či keramzitu. 

Plávajúci ostrov

7. Pálka
Do substrátu môžeme vysadiť napríklad pálku (Typha) – bahennú rastlinu, ktorá dorastá do výšky 100 cm a svojím vzhľadom je zaujímavá od júna do októbra. 

Plávajúci ostrov

8. Vachta
Ďalšou bahennou rastlinou vhodnou na vysadenie na ostrovček je vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata). Kvitne v máji až júni. 

Plávajúci ostrov

9. Mulčovanie
Substrát na ostrovčeku môžeme namulčovať zvyškami starej pálky, prípadne drvenou kôrou. 

Plávajúci ostrov

10. Výsledok
A takto vyzerá ostrovček po niekoľkých týždňoch na hladine aj s prvými nájomníkmi. 

dobré rady

Okraje
Ak použijete bielu geotextíliu, okraje môžu „svietiť“. Môžete ich zakryť jutovinou, ale nič sa nestane, ak tak neurobíte. Približne po troch mesiacoch totiž prirodzene stmavnú a nebudú pôsobiť rušivo.

Výhody
Plávajúci ostrovček tieni časť vodnej hladiny, čím sčasti zabraňuje prehrievaniu vody (v chladnejšej vode je rozpustené väčšie množstvo kyslíka). Vysadené rastliny zasa odčerpávajú z vody živiny a tak obmedzujú rozmnožovanie rias. Koreňový systém, ktorý sa vytvorí pod ostrovčekom, okysličuje vodu. Ostrov je bezpečným útočiskom pri hniezdení vodného vtáctva.

Na ostrovček sú vhodné bahenné močiarne rastliny. Na ich pestovanie nepoužívajte bežný záhradný substrát, pretože obsahuje veľa živín. Vhodnejšie je namiešať si vlastný, napríklad zo zmesi dreveného uhlia a rašeliny, prípadne kúpiť špeciálny substrát na vodné rastliny.

Text: Miroslav Jílek, www.zelenycarodej.cz
Foto: autor, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 4/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.