ako sa zbavit nezelanych skodcov
Galéria (4)

Ako sa zbaviť neželaných škodcov?

Niektoré kúpené prístroje a zariadenia na odháňanie škodcov možno upraviť, aby lepšie slúžili svojmu účelu. Úpravy by mal zvládnuť každý zručný človek aj v domácich podmienkach. Využitie mechanických a fyzikálnych metód na vytvorenie prostredia, ktoré znepríjemňuje zvieratám pobyt, je najlepším riešením, lebo šetrí životné prostredie.

Galéria

Odpudzujúce frekvencie
Dlhodobým pozorovaním a vyhodnotením bol zistený okruh frekvencií, ktoré sú pre konkrétne zvieratá až odpudzujúce. Frekvencia i intenzita zvuku sa musia meniť. Ak sú dlhodobo konštantné, zvieratá si na ňu postupne privyknú. Na tomto princípe sa vyrába celý rad zariadení na odpudzovanie zvierat i hmyzu. Prevažná väčšina z nich generuje frekvencie vysokých tónov a veľkej intenzity (okolo 100 dB), ktoré pôsobia na sluchové orgány. Ich frekvencia býva nad 18 kHz, t. j. nad hranicou počuteľnosti ľudského ucha.

Odháňač krtov

Plašenie a „vyháňanie” krtov tvorí samostatnú kapitolu v živote nejedeného záhradkára. Neraz vynaložíme veľké úsilie pri hľadaní dier, vlievaní rôznych „zaručene účinných“ roztokov, zapaľovaní sírových a iných knôtov, a to bez úspechu.

Použitie frekvenčného generátora

Je vedecky overené, že krtom je nepríjemná frekvencia 330 Hz. Prístroje na odpudzovanie krtov s generátorom frekvencie sa vyrábajú z plastu alebo z kovu. Pre používateľov môže byť nedostatočná výdrž batérie, ktorú musíme dobíjať alebo vymieňať. Prístroj možno doplniť podomácky vyrobeným adaptérom. Pôvodné batérie sú nahradené rúrkou z PVC a kontaktmi, ktoré sa dotýkajú pôdnych kontaktov. Na obrázkoch vidieť zložený

Solárny odháňač krtov
V súčasnosti sa vyrába aj zariadenie, v ktorom je zabudovaný akumulátor, napájaný solárnym článkom. Umiestnime ho na miesto, kde bude celý deň osvetlený slnečným svitom. Osvedčilo sa raz za týždeň prekontrolovať činnosť zariadenia, resp. dobiť akumulátory.

Ako sa humánne zbaviť krtka

Škoda, ktorú krtko narobí, je menšia ako úžitok, ktorý prináša. Aj napriek tomu sa ho niektorí ľudia snažia zbaviť. Záhradkár ako človek milujúci prírodu, by však mal hľadať humánnejšie a ekologicky vhodnejšie riešenie, ako krta zo záhrady vyhnať bez toho, aby mu ublížil. Medzi takéto spôsoby patrí pasca na odchyt živého krtka.

Krt ryje a v zemi si utvára systém dlhých chodieb, kde sú niektoré hlavné a používa ich častejšie, iné vedľajšie, ktoré takmer nepoužíva. Krt je citlivý na chvenie, kroky a ľudský pach. Pozorovaním okolia, kde sa zdržiava, na základe stôp a krtincov a pri troche skúseností a šťastia možno s veľkou pravdepodobnosťou zistiť, ktorá chodba či trasa je hlavná. Tam treba nastaviť pascu.

V obchode so záhradkárskymi potrebami sa dajú kúpiť mechanické lapače krtov. Takýto mechanický lapač krta si môžeme vyrobiť aj sami. Umožňuje nám krta chytiť živého a vypustiť ho tam, kde nebude robiť škodu. Pasca sa skladá z dvojdielnej plechovej rúry z pozinkovaného plechu. Rúra je na konci rozšírená a sú na nej umiestnené spätné klapky. Hotovú pascu vložíme do chodby krta a zahrnieme zemou. Krt pri pohybe chodbou vojde do nej, klapka sa za ním zatvorí a z pasce už neunikne. Pasca funguje pri obidvoch smeroch pohybu krta v chodbe. Po chytení krta pascu rozpojíme a vytrasieme ho do vhodnej nádoby. Pascu treba najmenej raz za dva dni skontrolovať.

Text: Ing. Štefan Červeňan
Foto: archív autora

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.