image 45428 25 v1
Galéria (13)

Čo urobiť s kosačkou pred zimnou prestávkou?

Záhradná motorová kosačka pracuje od jari do jesene v náročných podmienkach. Aby spoľahlivo fungovala aj po dlhej zimnej odstávke, bude žiaduce vykonať rozšírenú základnú údržbu. Šikovný domáci majster ju zvládne za pár minút.

Galéria

Údržba kosačky lacno
Údržba kosačky lacno
Údržba kosačky lacno
Údržba kosačky lacno
Údržba kosačky lacno
Údržba kosačky lacno
Údržba kosačky lacno
Údržba kosačky lacno

UROB SI SÁM

náročnosť: +++
čas: 1 hodina
náklady: 11 €
ľudia: 1
obdobie: jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 11 €

• odporúčaný motorový olej 2 €
napr. SAE 10W-30 Mogul Alfa 4T (4,15 €/l)
• originálna vložka 8 €
do vzduchového filtra
 handrička 1 €
nasiakavá, antistatická​​

NÁRADIE

• montážne kľúče
vidlicové a rúrkové kľúče, veľkosť 10 – 24
 odsávacia súprava
na odsávanie prevádzkových kvapalín z motora
• kanister
na uchovanie odsatého paliva

AKO NA TO

1. NÁRADIE A POMÔCKY
Pripravíme si všetko potrebné. Tentoraz budeme potrebovať aj poloprázdny kanister, aby sme doň mohli vyliať palivo z nádrže.

2. ODSATIE PALIVA
Pri moderných motoroch je dôležité odsať palivo z nádrže odsávačkou. Zvyšok z karburátora „spálime“, až kým motor nezhasne a už ho nenaštartujeme.

3. ČO S OLEJOM?
Ak nemá olej čiernu farbu, vymeníme ho až na jar. Na jeseň ho meníme len vtedy, keď hrozí usadenie rozpustených zuhoľnatených zvyškov v kľukovej skrini.

4. SVIEČKA A VENTILY
Odmontujeme zapaľovaciu sviečku, očistíme ju drôtenou kefou a dáme naspäť. Pri starších motoroch zložíme veko hlavy motora a skontrolujeme vôľu ventilov.

5. VZDUCHOVÝ FILTER
Silne znečistenú vložku vymeníme za novú. Nikdy sa ju nesnažíme čistiť stlačeným vzduchom, pretože sa poškodí.

6. SNÍMEME HNACIE KOLESÁ
Prekontrolujeme stav roziet a ložísk. Rozety iba vyčistíme a nemažeme, zbytočne by sa opotrebovali. Ložiská sa nesmú pri otáčaní šúchať!

7. PASTOROK POHONU
Vŕzgavé zvuky zo zadnej nápravy pri rolovaní s vypnutým motorom vypovedajú o znečistení pastorku a jeho vnútra, kde sa nachádza voľnobežný kolíček.

8. DEMONTÁŽ PASTORKA
Najprv zložíme poistný krúžok, pastorok odnímeme. Priestor pod pastorkom očistíme a premažeme olejom. Nepoužívame vazelínu, ktorá na seba viaže prach.

9. NASTAVENIE POHONU
Ak sa nám zdá, že nefunguje tak, ako má, a hnací remeň je v poriadku, nastavíme chod nastavovacou časťou lanovodu.

10. VYČISTENIE ŠASI
Na odstránenie zvyškov koseného porastu použijeme drevenú „špachtľu“, ktorá nepoškodí náter šasi. Kde farba chýba, doplníme ju opravným náterom.

11. BRÚSENIE NOŽA
Otupené ostrie nabrúsime. Z oboch strán ostria odoberieme rovnaké množstvo materiálu. Vyvážime ho na skrutkovači, nôž by na ňom mal stáť v rovine.

dobré rady

USKLADNENIE TECHNIKY
Veľkou neznámou je skladovateľnosť kosačiek v zimnom období. Musíme si uvedomiť fakt, že stroj je vyrobený z oceľového plechu, ktorý môže časom podliehať korózii, teda ak nie je povrchovo ošetrený pozinkovaním ako dnešné moderné automobilové karosérie. Najlepším riešením je kosačku uložiť na suché a tmavé miesto. Pred prachom ju možno ochrániť napríklad priedušnou textilnou plachtou.

CHYBY PRI USKLADNENÍ
Niektorí domáci majstri sa snažia na zimu kosačku všemožne chrániť, a tak ju napríklad zabalia do fólie. Ale verte, že tento spôsob nie je najlepší. Pod fóliou, ktorá nepriedušne chráni stroj, kondenzuje vlhkosť. Môže sa tak stať, že príliš starostliví záhradkári pri predsezónnej kontrole na jar zistia, že šasi a ložiská kolies začali korodovať.

Text, foto a realizácia: Jaromír Malich
Zdroj: časopis Urob si sám 11/2017

  1. karamba says:

    Nechať otvorenú bráničku a niekto sa oňu postará,ak máte blízko osadu tak… však viete kto :o)

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje