Umývačka riadu pootvorená
Galéria (7) Zdroj: MORA

Štyri tipy, ako ešte viac ušetriť s umývačkou

Kvalitná umývačka riadu je neoceniteľný pomocník. Tí, ktorí ju už doma majú, na ňu nedajú dopustiť. Dobre totiž vedia, že ručne umytý riad nie je nikdy tak bezchybne čistý ako ten z umývačky. A vedia aj to, že ich umývačka zbaví neobľúbenej činnosti, neporiadku v kuchyni i nepríjemného búchania riadom. S umývačkou ušetríte drahocenný čas i množstvo spotrebovanej vody. Môžete však ušetriť ešte oveľa viac. Ak vás zaujíma, ako sa zbytočne nepripravovať o peniaze, máme pre vás štyri tipy od odborníka.

Galéria

Umývačka riadu Mora
Umývačka riadu Mora
Umývačka riadu Mora
Umývačka riadu pootvorená
Umývačka pootvorená
Kuchyňa s umývačkou riadu

1. Vyberte správny program

Niektoré umývačky majú automatické programy, ktoré si samy upravia teplotu a čas umývania podľa miery zašpinenia. „Napríklad umývačka MORA IM 687 má automatický program, ktorý umýva riad pri teplote 45–65 °C. Umývačka dokáže sama zistiť, ako veľmi je riad znečistený, a podľa toho nastaví vhodnú teplotu i čas umývania. Optimalizuje tak zároveň spotrebu vody i elektrickej energie. Okrem toho sa do nej, napriek štandardnej šírke 60 cm a vďaka jedinečnému konštrukčnému riešeniu, zmestí veľmi nadštandardných 16 súprav špinavého riadu. Takže dobre poslúži aj po naozaj veľkej hostine. A vystačí si len s 9,6 l vody,“ hovorí Jana Neuszerová, odborníčka značky MORA.

Umývačka riadu Mora
Zdroj: MORA

ECO program umýva zvyčajne pri 50 °C a je najúspornejším z pohľadu spotreby vody a energie. Hodí sa na mierne znečistený riad. Zvyčajne však trvá najdlhšie. Ak sa však ponáhľate a riad je málo znečistený, niektoré umývačky ponúkajú aj veľmi krátky program. „Spomínaná umývačka MORA IM 687 je vybavená rýchlym hodinovým programom s teplotou vody 55 °C, ktorý je možné s funkciou RýchleUmývanie skrátiť len na štvrťhodinu. Tento program sa používa na mierne zašpinené poháre a porcelán, napríklad na šálky od kávy,“ dodáva Jana Neuszerová. „Na veľmi špinavý riad, ako sú napríklad hrnce a rajnice s pripáleninami, treba zvoliť intenzívny program s teplotou vody 70 °C. Intenzívny program v kombinácii s funkciou ExtraHygiena potom umožňuje umývanie pri teplote 75 °C, ktorá postačí na elimináciu väčšiny baktérií z riadu s veľmi vysokými nárokmi na hygienu, ako sú dojčenské fľaše a dosky na krájanie. Ak tento riad umývačku celkom nezaplní, môžete pridať taniere, misky a podobne,“ dodáva Jana Neuszerová.

2. Umývajte v správnom čase

Pokúste sa zapínať umývačku až vtedy, keď je úplne plná – znížite tak počet umývacích cyklov. Hravo sa tak dá ušetriť nielen voda, ale aj elektrická energia. Niektoré umývačky majú aj funkciu na ½ náplň. Tá prispôsobí umývací program tak, že poloprázdna umývačka spotrebuje menej energie a vody.

3. Neohrievajte zbytočne vodu

Ak to spotrebič umožňuje, pripojte umývačku pomocou špeciálnej prítokovej hadice priamo na teplú vodu. Môžete tak ušetriť ďalšiu cennú energiu. Umývačka totiž spotrebuje najväčšie množstvo energie práve na ohrev vody. Prečo teda ohrievať vodu, ktorú už máte v byte či dome k dispozícii ohriatu?

4. Sušte vzduchom

Ďalšiu úsporu predstavuje možnosť prirodzeného dosušenia riadu vzduchom s otvorenými dvierkami umývačky. Nezabudnite, že ak je umývačka vstavaná, okolitý nábytok a najmä spodná hrana pracovnej dosky musia byť odolné voči kondenzácii alebo ošetrené parotesnou fóliou či inou difúznou bariérou.

Umývačka pootvorená
Zdroj: MORA

TIP

Úsporná novinka s veľkou kapacitou

Zmienená vstavaná plne integrovaná umývačka MORA IM 687 vyniká energetickou úspornosťou, najvyššou účinnosťou umývania a sušenia „A“ a spotrebou vody 9,6 l. S kapacitou 16 súprav riadu je vhodná aj pre väčšie rodiny. Je vybavená tromi košmi s pohyblivými prvkami a prispôsobiteľným nastavením; horný kôš slúži na starostlivé a šetrné umývanie príborov a kuchynského náradia. Skrytý ovládací panel má tlačidlové ovládanie s displejom a mnohými praktickými funkciami, ako je napríklad RýchleUmývanie, ktoré umožňuje skrátiť dĺžku vybraných programov. Funkcia ExtraHygiena umožňuje v kombinácii s intenzívnym programom umývanie pri teplote 75 °C, ktorá postačí na elimináciu väčšiny baktérií. Ak zvolíte funkciu SušeniePlus, po ukončení programu sa automaticky pootvoria dvierka, aby tak unikla para a následný sušiaci cyklus bol efektívnejší a energeticky úsporný.

Umývačka riadu Mora
Zdroj: MORA

Energiu pomáha šetriť aj možnosť pripojenia priamo na teplú vodu (max. 70 °C) pomocou špeciálnej hadice odolávajúcej vysokým teplotám. Samozrejmosťou je úsporný ECO Program alebo AUTO Program, ktorý sám zvolí optimálne parametre umývania. Praktický je aj odložený štart až o 24 hodín. So systémom AquaStop sa nemusíte obávať nemilého prekvapenia, že niekoho vytopíte. Umývačka je vybavená novým výkonným invertorovým motorom a je veľmi tichá (44 dB). Dokonca sa aj sama vyčistí – stačí raz za mesiac pustiť príslušný program, ktorý vyčistí vaňu, ostrekovacie ramená i trysky. Odporúčaná cena umývačky je 499 EUR. Pri kúpe tejto a ďalších akčných umývačiek do 30.6.2021 navyše dostanete kapsule Finish zadarmo.

Viac na mora.sk

Zdroj: PR článok MORA

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.